3 Donateursdag De Hollandse Cirkel 2 Sticlltl 12 422 Donderdag 11 oktober 2007 woonden rond de veertig mensen de Donateursdag van de stichting De Holland se Cirkel in museum Boerhaave te Leiden bij. Als start gaf voorzitter dr.ir. Herman Quee het woord aan de Belgische professor Jan de Graeve van het International Institution for the History of Surveying Measurement van de FIG (Fé- dération Internationale des Géomètres) voor een overzicht van werk in dat verband. Hij adviseerde ook bezoek van de expositie 'Formatting Europe. Mapping a Continent' in de Koninklijke Bibliotheek van Brussel (tot en met 8 februari 2008). Quee moest in zijn jaaroverzicht voor het eerst sta bilisatie van het aantal persoonsdonateurs melden (115), al steeg het aantal bedrijfsdonateurs nog (tot 25). Tot de lo pende acties behoren het als geodetisch monument marke ren van het eerste RD-punt Finsterwolde en het in en met de stichting NAP herinrichten van de Stoperakelder te Amsterdam. Als nieuw project wordt overwogen om het Tijd schrift voor K&L te digitaliseren en te ontsluiten. De eerste voordracht was van drs. Lo- dewijk C. Palm (Universiteit Utrecht/ Constantijn Huygens Instituut KNAWj, niet alleen lid van de Raad van Advies van de stichting, maar ook de beden ker van de naam daarvan! "Antoni van Leeuwenhoek en het 'meten'" was zijn bescheiden titel, omdat deze Delftse lakenhandelaar weliswaar in 1669 als landmeter werd geadmitteerd, maar daar weinig aan deed. Toch verwijst Van Leeuwenhoek een maal naar een boek van Metius en gebruikt hij een woord dat hij wel aan Dou's Practijck des Landmetens moet ont lenen. Prachtig was een Post Scriptum uit een Send-brief over het met landmeter Spoors meten van de torenhoogte van de Delftse Nieuwe Kerk. De kasteelheer van Renswoude adviseerde hij waterpassen met een glazen buis te doen in plaats van met de tot dan gebruikte open goot. Hij was daar niet de uitvinder van want hij benutte eerlijk een Frans plaatje terzake. Van Leeuwenhoek werd vooral bekend door zijn vele microscopen waarvan museum Boerhaave er vier bezit. ('Lakenhandelaren hebben dradentellers en zo zou hij volgens het klassieke verhaal op de microscoop zijn geko men'.) Zijn 350 bewaarde brieven zijn proto-wetenschappe- lijke artikelen. Drs. Ton Wiechmann van het museum zelf hield een voor dracht over 'Kleman in Boerhaave'. Zijn algemene inleiden de woorden over dit rijksmuseum leerden dat men 40.000 instrumenten bezit, waarvan er 2.500 in de expositie zijn opgenomen. Het aantal Hollandse Cirkels bedraagt vieren twintig, waarvan de zes exemplaren uit de zeventiende eeuw allemaal in Zaal drie te zien zijn. Hoewel hij veel meer boei ends gaf over negentiende eeuwse instrumentmakers legde hij het accent op de Lutheraan Jan Maarten Kleman (Zwolle 1758 - Amsterdam 1840), die rijk werd met precisiewerk, in 1806 het predikaat Koninklijk verwierf en wiens zoon Ba rend in 1808 ook in de zaak kwam (handig voor het dateren want dan wordt het op instrumenten: Kleman Zn). P. S. Dt hoogte y&n onfe Nmtre Ktrks-Toort» is oyer yeti ren door MywdefVjUndert Lont-meter Spoors, ydtr met fyn quodmt tsfgefmtnkt' yonden hoog te fyn 199. voe ten zoo is dm dt diepte dm de fVahit op de gronl lagmeer dm 26. mmlde fer, ah de Toom hog is. Post Scriptum uit een Send-brief van Van Leeuwenhoek over het meten van een torenhoogte. Prof. Jan de Graeve in het licht van De Hol landse Cirkel. Een rondleiding in drie groepen was voor velen genieten maar een gids moest vast wel slikken toen hij een planimeter betitelde als een heel bij zonder instrument. 'Ik heb er vier thuis', zo zei een donateur hardop. En wat op tekstbordjes en door de gids als proportionaalpassers werd aangeduid vonden sommige donateurs proportio- naallinialen... Bewonderd werd er veel: van Kleman naast een sextant zijn re flectiecirkel, van Blaeu het kwadrant voor Snellius, van Coenraet de landme- terskist (met Hollandse Cirkel) en van de Amsterdammer Mordechai Aboab een landmetersrad van rond 1750 met een omtrek van een Rijnlandse roede (3,77 m). Donateurs rond landmetersrad. Adri den Boer, redacteur SBND-ttlErSS 4] GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 16