Loenermark in Apeldoorn IJkbasis na 50 jaar monument 424 Fig. 1. Wethouder Blokhuis: ijkbasis wordt gemeente monument. Voor de in 1957 576,09226 meter lange ijkbasis Loener mark is met het plaatsen van een informatiebord een renovatieproject gestart. De basis werd in de periode 1955- 1957 naar een internationaal besluit gebouwd in opdracht van de Rijkscommissie voor Geodesie. De basis bestaat naar Fins voorbeeld uit betonconstructies als instrumentdragers met meetpunten in kelders. Sinds het jaar 2000 is de basis niet meer in gebruik. Electronische afstandsmeting en sa tellietplaatsbepaling maakten ijken aan een vaste afstand in het terrein overbodig. Op 20 september 2007 startte op initiatief van de gemeente Apeldoorn een renovatieproject met medewerking van het Kadaster, Geldersch Landschap, de stichting De Hollandse Cirkel en de Nederlandse Com missie voor Geodesie (opvolger van de Rijkscommissie). Op een stabiele ondergrond en in een tent voorzien van lclapstoelen voerden vier sprekers het woord. Drs. Paul Blokhuis, wethouder van Apeldoorn, vond het vijftigjarig jubileum van de basis een mooi moment voor een infor matiebord. 'Wandelaars zien dat het geen picknicktafels zijn, maar wat dan wel bleef de vraag', zo wist hij. Hij ci teerde de openingszin uit een lokale krant van 27 oktober 1955: 'Er wordt vandaag en morgen in de Loenermark een karwei verzet waarvan onze nakroost zelfs na het jaar 2165 nog profijt zal kunnen trekken'. ('De basis zal ruim 200 jaar dienst moeten doen', aldus een krant uit 1956 nog.) Hij vond het heel bijzonder dat het gemeentelijk initiatief tot renovatie werd gesteund door 'clubs waarvan de gemiddel de Apeldoorner niet zal weten waarvoor ze zijn'. Aan verte genwoordigers van deze organisaties overhandigde hij een rapport van een extern adviesbureau met de conclusie dat het object voldoende waarde heeft om het als gemeentelijk monument te gaan beschermen. (Rob Boekhorst, hoofd van de eigen afdeling Ruimtelijke informatie, wist dat al, maar een gemeentebestuur hoort het graag van buiten.) Fig. 2. Onthulling informatiebord. Prof.dr.ir. Leen Aardoom, ere-voorzit- ter van De Hollandse Cirkel en Apel doorner, las een actuelere lcrant voor dan zijn wethouder: een ochtendblad van 20 september 2007 had weer aan dacht voor de pijlers! Hij memoreerde de vroegere presentie van metende Finse professoren, de getrouwheid van Nederland om gevolg te geven aan internationale afspraken en de Spoet nik die vijftig jaar geleden de lucht in ging. ('Dat het laatste een opmaat zou zijn voor GPS wist nog niemand.') Het meest precies gemeten stukje van Ne derland leek hem eigenlijk de status van Europees monument toe te ko men, want in de andere landen kwam er (behalve dan in Zuid-Duitsland) niets terecht van ijkbases. Drs. Janine Pijl, directeur Geldersch Landschap en Geldersche Kastelen, zei naast natuur en archeologische objecten al tachtig rijks- en veertig ge meentelijke monumenten te beheren. 'Wij beschouwen ons niet als secto rale organisatie, maar als beheerders van natuurlijk en cultureel erfgoed.' Opmerkelijk was in dit gezelschap de stelling van de beheerder: 'De grond is niet van ons, maar we weten niet van wie die wel is, Kadaster of gemeente.' Ze wilde om duidelijkheid daarover te verkrijgen zo spoedig mogelijk om tafel gaan zitten en beloofde in elk geval het informatiebord goed te on derhouden. Drs. Dorine Burmanje, voorzitter Raad van Bestuur van het Kadaster, keek op van de eigendomsvraag. Zij vond een 1857 - 2007 GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 18