stevige en Europese basis wel goed passen bij de ambities van haar dienst met blijvend een hoofdkantoor in Apeldoorn. Ingaand op de achterhaal de functionaliteit van de basis en het inschatten van de houdbaarheidsduur van technologie kwam ze tot de con clusie dat nu ontwikkelingen verder dan tien jaar vooruit niet te voorzien zijn. 'Doorgaan met dezelfde passie als onze voorgangers' was haar slotzin en tevens het startsein voor de gezamen lijke onthulling van het bord. De tekst op het bord met een redelijke informa tiedichtheid besluit met: 'Voor meer achtergrondinformatie over de ijkba- sis en het project kunt u terecht bij de stichting De Hollandse Cirkel (www. hollandsecirkel.nl)'. Na het gebak-op-de-hei werd de ijkbasis bekeken, waarbij van de nul-meter-pij ler en de kelder daaronder ook de be- schermlcappen werden gelicht! Doelstellingen van het project zijn: onderzoeken of de ijkbasis een mo numentale status kan verkrijgen; regelen van het beheer en onder houd; onderzoeken hoe de ijkbasis het beste kan worden geconserveerd en verstrekken van informatie over de ijkbasis, zowel op de locatie zelf als via de website(s) van de betrokken organisaties. De ijkbasis ligt op de voor fietsers en wandelaars vrij toegankelijke Zilven- sche Heide bezuiden Loenen en is aan gegeven op de Topografische kaarten 1:25.000/1:50.000. Literatuur: Jansen, Frans, Ijkbasis Loenermark, in: De Hollandse Cirkel, jrg. 5 (2003), p. 33-37. Jansen, Frans, Basismetingen in de 20e eeuw in Nederland in: De Hollandse Cirkel, jrg. 9 (2007), p. 5-10. Fig. 3. Bezoek aan eerste pijlers ijkbasis. Fig. 4. Geen 'profes sionele oplichters', maar Kadaster medewerkers die de beschermkap toedoen. Namens de NCG kijkt prof.mr. Jaap Besemer toe. GEMEENTE-GRENSPAAL TERUG IN Gl ESSEN BU RG GIESSENBURG - Vijftien jaar lang stond de historische grenspaal in zijn tuin. „Al die tijd kon ik de betekenis niet achterhalen," zegt de 63-jarige C. van der Esch uit Papen- drecht. „Totdat ik in contact kwam met leden van de Ge schiedkundige Vereniging Giessenburg en Schelluinen. Daardoor staat de grenspaal nu weer op de plek waar hij thuishoort, in Giessenburg." Gistermorgen onthulde hij de historische grenspaal op de grens tussen het voormalige Peursum en Nederslingeland. Dat is bij het fietspad op de kruising van de Provinciale weg en de Slingerlandseweg in Giessenburg, bij de Karperbrug. Daarvoor lag het voorwerp al tientallen jaren in de tuin van zijn schoonouders in Pa- pendrecht. „Ik ben erg geïnteresseerd in archeologie en dit voorwerp trok mijn aandacht," zegt Van der Esch. „Maar ik mocht er niet aankomen van mijn schoonmoeder." De verhuizing van de ouders van zijn vrouw was voor hem de gelegenheid om de paal toch uit de grond te trekken. „Ik had verwacht er een wapen en een j aartal op te vinden, maar alleen de tekst 'Slingel en Peursum' stond op het steen." Door een bezoek aan het historische museum in Giessen burg kwam hij in gesprek met leden van de Geschiedkundi ge Vereniging Giessenburg en Schelluinen. „Ik wilde hen de paal graag doneren, maar ik wilde dat de leden van de ver eniging mij hielpen bij mijn zoektocht naar de herkomst." De gemeenten Peursum en Slingeland zijn samengevoegd in 1857 en volgens de Papendrechter moest dit een oude grenspaal zijn. Uit: Algemeen Dagblad (Rivierenland), 7 juni 2007 GEO-INFO 2007-

Geo-Info | 2007 | | pagina 19