Kaarten in beweging MWiilli Nieuw onderkomen voor Bijzondere collecties van de Universiteit van Amsterdam De kaarten en atlassen van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam (UvA) zijn dit jaar verhuisd, van het bibliotheekgebouw aan het Singel. De verhuizing maakte deel uit van een veel grotere operatie, het onderbrengen van de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam in een eigen gebouwencomplex (fig.i). Fig 1. Voorjaar 2006, de UvA verbouwt de panden aan de Oude Turfmarkt ter huis vesting van de Bijzondere Collecties. De kaarten, atlassen en globes van de Universiteitsbibli otheek Amsterdam hebben nooit veel tijd gehad om te verstoffen. Mocht dat ooit gedreigd hebben dan kwamen ze wel weer in beweging, meestal ten goede, ook wel eens ten kwade. De eerste Kaartenzaal werd in 1881 opgeleverd in de destijds nieuwe vestiging van de voormalige Stedelijke Bibliotheek, die zojuist, met de oprichting van de Universi teit, de status van Universiteitsbibliotheek had verworven. Met de komst van de in bruikleen gegeven collectie van het Aardrijkskundig Genootschap ('Koninklijk Nederlands' sinds 1888) was een speciale ruimte voor het opbergen en raadplegen van de geografische en kartografische documen ten onontbeerlijk geworden. Nadat de Kaartenzaal diverse interne verbouwingen en verhuizingen op het Singel had doorgemaakt werden de kaarten, vanwege een uitzichtloze ruimtenood aldaar, in 1955 verbannen naar een hulpdepot elders in de stad. Daar waren beperkte raadpleegmogelijlc- heden. Dat avontuur werd door voormalig conservator Al- bert Sijmons wel aangeduid als 'de Babylonische Balling schap'. Deze periode heeft - uit het oog, uit het hart - de collectie weinig goeds gedaan. Al snel zag men dat in, maar het wachten was op een nieuw gebouw dat pas in 1967 in gebruik kon worden genomen. Toen kwam de collectie te rug naar het Singel, waar op de bovenste etage een nieuwe bloeitijd aanving. Die bloei had een onvermijdelijke groei ten gevolge, waardoor zich langzamerhand in allerlei hoe ken van het gebouw (en daarbuiten, in het IWO-hulpdepot, in Amsterdam Zuid-Oost) allerlei exclaves van de Kaarten zaal gevormd hadden; niet gemakkelijk en niet zonder risi co's met al dat omvangrijke en kwetsbare materiaal. In het begin van de jaren 1990, toen de directie het nodig achtte in voor noemde situatie grondig verandering te brengen, werden plannen gemaakt voor een volledig nieuwe Kaartenzaal in een nieuwer gedeelte van het com plex aan het Singel. In die plannen dreigden aanvankelijk de raadpleeg- mogelijkheden, door priori tering van het verbeteren van de opbergmogelijk- heden, het kind van de rekening te wor den. Gelukkig zag de gebouwendienst dat in en na veel getouwtrek werd een aanzienlijk kostbaarder verbouwings plan uitgewerkt. Dat bood de gelegen heid het beoogde raadpleeggedeelte van de Kaartenzaal substantieel uit te breiden over het naastliggende platte dak. In die praktisch vrije speelruimte was het mogelijk een bijkans ideale Kaartenzaal te maken, ononderbroken door pilaren of muren en voorzien van een langgerekte zonvrije en UV-gefil- terde raampartij op het noorden met vol daglicht van opzij en schuin boven de grote lcaartentafel. In 1996 werd die Kaartenzaal geopend. Fig. 2. De panden van de Bijzondere Collecties van de UvA aan de Oude Turfmarkt in Amsterdam. Op de tweede etage bevinden zich de kaar ten en atlassen. Links het kaartenmagazijn, rechts de Kaartenzaal. Het grote gebouw links is hetAllard Pierson Museum. Drs,lWM. V, Werner, conserves z/tprKoórtëpèc' Atlassen, Bijzon dere Collecties, z*Universiteits- bibliotheek Amsterdam Een nieuwe Kaartenzaal anno 1996 ■iiiiiiiiiiiBKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 20