Fig. 4. Beelddata bank Kaarten At lassen, detail van de Nieuwe Kerk uit de Cornelis An thonisz.' kaart van Amster dam uit 1544. ten Atlassen bevat nu ook die van Suriname vele kaarten. Een enorm bestand aan kortgeleden geproduceerde digitale kaartbeelden wacht op spoedige opname (fig. 4 en fig. 5). Een nieuwe Kaartenzaal anno 2007 En nu is dan, na al deze voorprojecten, de Kaartenzaal ver huisd. Het mag wel een succes genoemd worden dat de Kaartenzaal als aparte entiteit, faciliteit, gehandhaafd is gebleven in de nieuwe opzet. Kaartencollecties, zeker papie ren, hebben het tegenwoordig in dat opzicht immers niet gemakkelijk. Weliswaar is de Kaartenzaal organisatorisch en ruimtelijk geen zelfstandige afdeling meer (hij is alleen toegankelijk via de algemene Onderzoelczaal) maar hij is nog steeds op een aparte etage ondergebracht. Zo kunnen de kaarten en atlassen ongestoord én zonder anderen te sto ren worden geraadpleegd. In principe is de zaal in ruimere zin bedoeld voor de raadpleging van alle planomateriaal in de Bijzondere Collecties, van foto's en prenten tot affiches en andere ongebruikelijk grote objecten. De handbiblio theek kon worden uitgebreid ten opzichte van de vroegere situatie en de maximaal twaalf raadpleegplekken aan twee royale kaartentafels hebben min of meer dezelfde capaci teit behouden. Veel globes, enkele wandkaarten en het be roemde Blaeukabinet geven aan dat we onmiskenbaar met een kaartenzaal te maken hebben (fig. 6 en fig. 7). Vanzelfsprekend zijn de elektronische faciliteiten aanmer kelijk uitgebreid. Paradepaardje is de recentelijk geïnstal leerde scanner met plotter, die op AO-breedte en 'oneindige' lengte hoogwaardige reproducties kan uitdraaien. Deze voorziening is in korte tijd bijzonder populair geworden. Het apparaat wordt druk gebruikt voor het traditionele ko piëren, maar vooral voor het scannen van kaarten ten be hoeve van verdere toepassingen. Ook worden desgewenst reeds beschikbare digitale beeldbestanden afgedrukt. De afdrukken lijken bedrieglijk veel op de soms eeuwenoude originelen. Een nieuwe scan wordt meteen opgeslagen voor eventueel toekomstig hergebruik. Ook aan de medewerkers is gedacht. Langs de straatzijde van de Kaartenzaal zijn diverse werkkamers ingericht die, tussen de daar opgestelde boekenkasten door, uitzicht geven op het gebeuren in de Kaartenzaal enerzijds en het levendi ge Rokin anderzijds. Uit het oogpunt van ruimte-efficiency zijn ook een aantal collega's van andere secties (oude druk ken, handschriften, historische universiteitscollectie) daar F'ig. 5. Digitaal schaduwbestand op CD-Roms en DVD's in het gelid. Fig. 6. Een van de raadpleegtafels voor kaarten in de nieuwe zaal. Fig. 7. De scanner en printer voor uiteen lopende reproductie doeleinden. gehuisvest. Een royale balie midden in de zaal maakt een optimaal overzicht, toezicht en een doeltreffende assisten tie mogelijk. Papier en elektronen Een grote verandering en uitdaging is de onvermijdelijke zwaartepuntver schuiving van actuele papieren kaar ten naar kaarten die ook, of soms nog uitsluitend, digitaal beschikbaar zijn. Een nieuw collectioneringsbeleid zal op dat gebied moeten uitkristalliseren. Verder zal de ontsluiting, opslag en beschikbaarstelling ervan een nieuwe SyncMaster 740? SAMSUNG -3 GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 22