aanpak vereisen. In de UKB-commissie Kaartbeheer (UKB Universiteitsbibli otheken en Koninklijke Bibliotheek) heeft deze ontwikkeling bijzondere aandacht. De aanwezige printer zal ons blijvend in staat stellen om de bezoekers desgewenst ad hoc van pa pieren equivalenten te voorzien. De Kaartenzaal is erop berekend om in de toekomst zowel papieren als elektro nische informatie te verstrekken. Dit geldt zowel voor historisch als voor ei gentijds materiaal. Juist om niet door te schieten naar een uitsluitend mik ken op elektronische informatie en digitale eindproducten, blijft de zorg voor en de beschikbaarstelling van 'het papier', het tastbare, het materi ele 'cultureel erfgoed', in de toekomst een nadrukkelijke rol spelen. Ook de handbibliotheek is daarom verder uit gebreid, en tijdschriften die inmiddels ook digitaal beschikbaar zijn staan te vens in de kast teneinde vrijuit daarin te kunnen 'browsen'. Waardevolle oude fichecatalogi en andere papie ren 'sleutels' tot de collecties zijn in het hele gebouw te vinden. Vaak is de erin besloten informatie op korte ter mijn nog niet, of nog niet volwaardig elektronisch beschikbaar. De oude la- deblolclcen zijn slim in de smetteloze architectuur van het gebouw wegge werkt. Om de nauwe verbondenheid met het KNAG te onderstrepen is een speciale kast met KNAG-publicaties in de zaal aanwezig en staat de complete tijdschriftreeks vanaf 1874 in een spe ciaal daarvoor gecreëerde open opstel ling in de Kaartenzaal. Fig. 8. Een impressie van het kaartenma gazijn: ladekasten, hangkasten en de 17de eeuwse halken van één der Ving- boonspanden. Fig. 9. Liggende magazij n berging voor grote kostbare atlassen. Het kan niet anders: bij zo'n verhuizing binnen een veel groter geheel zijn 'plussen' en 'minnen' te incasseren. De vorige kaartenzalen van de UB Amsterdam werden alom geprezen om hun uitstekende, zongeweerde daglichtvoor zieningen. Een als 'min' ervaren situatie is de veel grotere afhankelijkheid van kunstlicht in de nieuwe Kaartenzaal. Daar staat tegenover dat andere raadpleegomstandigheden weer iets verbeterd zijn. De vaste vloerbedekking dempt geluiden en de gestoffeerde stoelen voor bezoekers mogen luxe genoemd worden. Berging en passieve conservering hebben expliciete aandacht en zorg gekregen. De magazij nen, zowel die voor de kaarten en atlassen als voor de vele andere collecties, zijn royaal, schoon, goed geklimatiseerd en van mooie opbergsystemen voorzien. De lcaartencapaci- teit was al uitgebreid met twaalf grote ladekasten - in totaal driehonderd laden - en uit reservedepots is nog een aantal lcaartenkasten toegevoegd. De liggende berging voor grote atlassen en mappen is zowel in de zaal als in de magazij nen toegenomen. Was voorheen alles op één etage onderge bracht, nu bleek helaas ook wat extra ongelijkvloerse ruim te nodig. De oude vloeren lieten niet de compacte opstelling met verrijdbare kasten toe die aan het Singel bestond. De uitschuifbare rekken met antieke wandkaarten en de min der gebruikte kaarten in dozen gingen dus naar de derde etage (fig. 8, fig. 9 en fig. 10). Niet alle collecties konden integraal mee naar de Oude Turfmarkt. Voor de kaarten was dat, op zo'n duizend opge rolde kaarten en kaarten op stokken en de EGI-collectie na, 429 Fig. 10. De uitschuif bare rekken met antieke wandkaar ten gingen naar de derde etage. Outillage GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 23