Veranderingen ja en nee Presentatie gelukkig wél het geval. Kaarten en atlassen vallen immers nauwelijks verantwoord frequent te transporteren van het ene naar het andere gebouw. Om die reden verhuist de voornoemde EGI-collectie vanuit het tijdelijke depot in Am sterdam Zuid-Oost naar de uitstekende, inmiddels verlaten kaartenladekasten op het Singel. Die kasten konden niet zonder meer afgebroken en verhuisd worden, maar zij zijn nog steeds van hoge kwaliteit en uitstekend geschikt voor een optimale berging van de collectie uit Rotterdam. De oorspronkelijke afstand van bijna tien kilometer wordt nu teruggebracht tot een gemakkelijker overbrugbare vijfhon derd meter. De meeste oude kaarten, op stokken en andere opgerolde grote kaarten, bleken al in een vroeg stadium van de plannen niet inpasbaar te zijn in de nieuwe behuizing. Deze weinig gebruikte maar kwetsbare ruimtevreters blij ven waar zij waren, in het depot in Zuid-Oost. Ook daarvoor wordt binnenkort een verbeterde berging verwacht. Zoals in alle geledingen van het informatiewezen is ook de wereld van het kaartbeheer flink in beweging. De infor matie van een topografische kaart of een goede atlas was voorheen een vrij exclusief product dat niet iedereen - op een Bosatlas en wat wegenkaarten na - zomaar thuis of op kantoor beschikbaar had. Maar nu is, om een adresje op te zoeken, niet per se een stadsplattegrond meer nodig en voor een autorit is niet per se een autokaart meer nodig. Het internet wemelt van oude en zeldzame kaarten en - hoe je ook moge denken over een verantwoord aanbieden en ge bruiken van geo-informatie - Google Earth, Google Maps en dergelijke gratis geo-informatie hebben de geografie en kar- tografie 'gedemocratiseerd', bij 'iedereen' in huis gebracht. Kortom, voor alledaagse kartografische informatie hoefje niet altijd per se naar een kaartencollectie meer toe. Niet altijd, maar vaak nog wel. Zowel boeken als kaarten zullen toch nog gedrukt blijven worden en als eindproduct voor de wetenschap van belang blijven. Voor een verantwoord we tenschappelijk gebruik is bovendien begeleiding en advies op locatie wenselijk. Met genoegen kan ik gadeslaan hoe sommige bezoekers of hele werkgroepen tegelijk nog altijd de tafels bedekken met te vergelijken en te bediscussiëren kaarten. Dat lukt op een beeldscherm toch net wat minder Fig. 11. Pascaart van de Noort-Zee (detail), uit 'De Water-Weereld', het vijfde deel van de Atlas Major van Johannes Janssonius. makkelijk. Zoals altijd is het geheel meer waard dan de optelsom van de afzonderlijke delen. Alle benodigde kaarten in combinatie te kunnen raad plegen, te vergelijken en tastbaar erin te kunnen 'browsen' blijft nog steeds een bijzonder gewaardeerde service zoals de praktijk uitwijst. En dit blijft, temidden van al het elektronische ge mak, een belangrijk, misschien wel het belangrijkste onderdeel van de dienst verlening op de nieuwe Kaartenzaal van de Universiteit van Amsterdam. Dit naast exclusief digitaal verkrijg bare geo-informatie die ook ruim baan krijgt in de bibliotheek. Want... niet alle geo-informatie is gratis te down loaden zoals wij allen weten. Daarvoor moeten dure licenties worden afgeslo ten die voor particulieren niet haal baar zijn. Omdat digitale kaart- en GIS- bestanden niet locatiegebonden zijn en de toepassing en begeleiding in het gebruik ervan vaak specialistische ken nis vereist die niet altijd binnen één instelling te vinden is (laat staan bin nen één persoon verenigd), valt te ver wachten dat de verstrekking daarvan steeds meer in goede samenwerking met andere universitaire (geo-)instel- lingen zal gebeuren. De manier van raadpleging van de kaarten is wel veranderd. Zaten klan ten voorheen urenlang te turen, te vergelijken, over te trekken en aante keningen te maken, de bezoeken du ren tegenwoordig over het algemeen wat minder lang. Een paar snelle di gitale snapshots, scans of kleurechte kopieën van het uitgezochte materiaal zijn immers in een oogwenk gemaakt. De meerderheid van de bezoekers zal in de toekomst (of eigenlijk nu al) onzichtbaar via het internet 'langs komen'. Dat blijkt zowel uit het snel toegenomen aantal bestellingen van foto's of digitale bestanden van op de beelddatabank geplaatste kaarten als uit de binnenkomende verzoeken om informatie over de daar vindbare kaar ten. In zeker opzicht moet de virtuele kaartentafel op het web net zo goed verzorgd zijn als de kaartentafels in het bibliotheekgebouw. En daar wordt verder aan gewerkt. Behalve beheerder en ontsluiter van bronnen voor de wetenschap zijn de conservatoren van de Bijzondere Col lecties ook hoeder van bijzonder cul tureel erfgoed. Wat de (oude) kaarten Lu. l"*TtI.ODAU A Ionnne Ianfion,, GEO-INFO 2007-n

Geo-Info | 2007 | | pagina 24