betreft hoeven we maar te denken aan kartografische topstukken, zoals de oudste kaart van Amsterdam door Cornells Anthonisz. uit 1544, de grote kaart van noordelijk Holland van Joost Jansz. Beeldsnijder uit 1575, de vele kaarten van Petrus Plancius, de zee kaarten op perkament, de tientallen wandkaarten uit de Gouden Eeuw en de vele duizenden losse atlaskaarten uit het verre verleden. Tientallen at lassen van Abraham Ortelius, zeven meerdelige Atlassen Maior van Joan Blaeu, talloze stedenboeken van Braun Hogenberg, Blaeu, Janssonius en De Wit maken deel uit van de honderden atlassen van vóór 1800 in de kartogra fische collectie van de UvA (fig. 11). Naast al die andere bijzondere collec ties verplicht dit bezit tot bekendma king in kringen breder dan alleen de universitaire gemeenschap en de we tenschappelijke wereld. De digitalise ring ervan is natuurlijk in volle gang, internet brengt de beelden bij u thuis. Maar niet-aflatend is de belangstelling voor de tastbare objecten zelf. Daarom zijn in de afgelopen tientallen jaren met enige regelmaat tentoonstellingen georganiseerd rond kartografische of geografische thema's, gebruikmakend van deze documenten. Daarvoor was op de oude locatie al een mooie tentoon stellingszaal ingericht. Aan die functie, het breder zichtbaar maken van al dat bijzonders, is in het nieuwe gebouw een nog hogere prioriteit gegeven. Om op de begane grond een royale, profes sioneel geoutilleerde tentoonstellings ruimte te kunnen realiseren, waren vrij ingrijpende bouwkundige aanpas singen nodig. Het resultaat is een grote expositieruimte van 250 m2. De drie ledigheid ervan verraadt de structuur van de drie oude 'Vingboonspanden', die gebouwd werden in opdracht van de regenten van het erachter liggende Sint Pietersgasthuis, het latere Binnen gasthuis. De 'Gasthuyshofpoort' is de hoofdingang van het gebouw van de Bijzondere Collecties geworden. Veel documenten in de 'Bijzondere Collecties' werden eeuwen geleden ver vaardigd binnen een straal van slechts één kilometer verwijderd van waar zij nu bewaard worden. Zo blijven de boeken, handschriften, prenten, kaar ten en atlassen, die zelf een belangrijk aspect van de geschiedenis van Am sterdam vertegenwoordigen, ook in fy sieke zin verweven met de historie van de hoofdstad. Besiuit Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw voor de 'Bijzondere Collecties' is bij uitgeverij Waanders het boek 'Bijzondere Collecties, naar een nieuwe bibliotheek' versche nen met verrassende foto's van Bettina Neumann. De tek sten, waaraan alle conservatoren meegewerkt hebben, gaan over het 'oneindige' aantal zogenaamde herlcomstcollecties, toegelicht aan de hand van een aantal opvallende stukken. Voor de kaarten en atlassen moet de KNAG-collectie als be langrijkste herkomstcollectie aangemerkt worden. Als bijzon dere documenten uit de kartografische collecties van UB en KNAG worden onder meer de kleine globe van Willem Jansz. Blaeu, de achtdelige Atlas Maior van de gebroeders Ottens en een opgerolde Japanse provincieatlas uit de negentiende eeuw behandeld. In de openingstentoonstelling 'Amsterdam in de Wereld - de Wereld in Amsterdam' stonden een aantal toppers centraal, zoals de voornoemde oudste kaart van Am sterdam door Cornelis Anthonisz. (1544), het Blaeukabinet met Atlas Maior (1664), de grote wereldkaart van Frederick de Wit uit circa 1660, de belangrijkste oude en moderne globes en de Bosatlas vanaf 1877. Het gebouw en de tentoonstelling werden op 11 mei 2007 geopend door H.M. Koningin Beatrix. Na de krachtsinspanning van de verhuizing en al deze fees telijke activiteiten zijn we inmiddels weer aanbeland in de realiteit van alledag. Nieuwe plannen worden ontwikkeld, passend in een meerjarenperspectief tot 2013. Hoe het nu verder gaat met de collectievorming, de ontsluiting, de pre sentatie en de conservering zal daarin centraal staan. Be schikbaarstelling van geo-informatie enerzijds en behoud van cultureel erfgoed anderzijds zullen daarbij hand in hand moeten gaan. Meer dan ooit zullen bij het maken van keuzen in dat spanningsveld de immense veranderingen op het ge bied van de informatietechnologie een grote rol spelen. Literatuur Amsterdam in de wereld, de wereld in Amsterdam. Amsterdam: Bijzondere Collecties, 2007. Biemans, J.A.A.M. (eindred.), Bijzonder boek: bijzondere collecties. Amsterdam: Universiteitsbibliotheek, Amster dam 2004. Lommen, M.M.J.J.P.E. (samenst. en red.), Bijzondere collec ties naar een nieuwe bibliotheek. Waanders, Zwolle 2007. Werner, J.W.H., De cartografische traditie. In: H. Knippen berg en M.C. van Schendelen (red.), Alles heeft zijn plaats: 125 jaar Geografie en Planologie aan de Universiteit van Amsterdam, 1877-2002. Aksant, Amsterdam 2002, p. 275-294. Werner, J.W.H., De kaarten- en atlassencollectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap in de Universiteitsbibliotheek Amsterdam. In: NVK publika- tiereelcs 1997-22, p. 63-82. Ook verschenen in: Kartografisch Tijdschrift XXII1997-3, p. 21-33 en op Webdoc: //cf.uba.uva.nl/nl/collecties/kaarten/publikaties/ knagartikel.html Werner, J.W.H., De nieuwe Kaartenzaal van de Universi teitsbibliotheek Amsterdam officieel geopend. In: Kartografisch Tijdschrift XXII1996-1, p. 23-28. Werner, J.W.H., Planning the new map Library: the Amster dam University Library Case. In: LIBER quarterly: the jour nal of the European Research Libraries 8 1998-2, p. 212-222. Eveneens op: //liber-maps.kb.nl/articles/wernerlO.htm GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 25