Résumé De Kaartenzaal van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam is in het voorjaar van 2007 verhuisd, als onderdeel van de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam. Sinds de oprichting ervan in 1881 zijn heel wat verbouwingen en verhuizingen daaraan voorafgegaan. Belangrijkste motief was ditmaal het realiseren van adequate conserveringsomstandigheden, goede raadpleegfacilitei ten en 'zichtbaarheid' van alle Bijzondere Collecties. Vooraf werden grote conserveringsprojecten afgerond en nieuwe digitaliserings acties en ontsluitingsprojecten geïnitieerd. Vrijwel al het cartogra fische materiaal is op één locatie bijeengebleven, op de opgerolde kaarten en kaarten op stokken na. Een afzonderlijke Kaartenzaal kon worden gehandhaafd, waarbij de raadpleging van de papieren kaarten en atlassen en elektroni sche faciliteiten hand in hand gaan. The map room of the Library of Amsterdam University has been relocated in the spring of 2007 to the Special Collections of the Uni versity of Amsterdam. Since its foundation in 1881, the map room has experienced a lot of alterations and relocations. The most im portant reason this time was the realisation of adequate circum stances for conservation, good reference facilities and 'visibility' of all Special Collections. Prior to the relocation, large scale conserva tion projects were finalised and new project to digitise the collec tion and to make the collection accessible were initiated. Almost all cartographic material has been kept together at one location, except for the rolled maps and maps on rods. A separate map room was maintained, where people can simultaneously reference paper maps and atlases and the electronic facilities. La Salle des Cartes de l'Université d'Amsterdam a déménagé au printemps 2007 vers les Collections Spécifiques de l'Université d'Amsterdam. Depuis sa créa- tion en 1881 beaucoup de transformations et déménagements ont précéde' celui-ci. L'objectif principal cette fois ci était de réa- liser des conditions de conservation idéales, ainsi que desfacilités de consultation et la visibilité des Collections Spécifiques. Avant on avait finalisé des grands projets de con servation et lancé des nouveaux projets de digitalisation et d'ouverture. Presque toute la documentation cartographique est restée a un endroit, excepté les cartes roulées et sur tige. Une Salie des Cartes séparée a pu être gardée, oü on peut consulter les cartes papiers et atlas, ainsi qu'utiliser toutes les facilités électroniques. KARTOGRAFISCHE OLIFANTEN IN ROTTERDAM Rotterdam was tot 16 november het toneel van een olifantenparade: tientallen kunstzinnig opgemaakte olifanten sierden de stad. (Dit spek takel deed denken aan de Cow pa rade, waarover in Geo-Info 2006/10 een bericht stond.) Ook hier waren er enkele dieren kartografisch aan gekleed: de New Rotterdam Map bij het Willemsplein, de kaart van 'Old Rotterdam' in het WTC, en - als een verdwaalde toerist - een kaart van Chiang Mai aan de Westersingel. Meer informatie, alsook de com plete galerij van olifanten: www. olifantenparade.nl/album/default. aspx?id=31. Met dank aan Chris Nelis BEZORGDHEID OM OUDE KAARTEN ROUTEPLANNERS De Consumentenbond deelt de kri tiek van het tv-programma 'Radar' dat vindt dat leveranciers van naviga tiesystemen op de verpakking moeten zetten hoe oud de meegeleverde kaar ten zijn. Regelmatig kopen automobi listen gedateerde kaarten bij hun rou teplanner. 'We raden consumenten daarom aan om in de winkel altijd te vragen hoe oud de kaarten zijn. De situatie in Nederland en West-Europa verandert met de dag en als je een ou de kaart hebt kan dat voor problemen zorgen', alsdus Marcel van Beusekom van de Consumentenbond. Een stic ker op de verpakking met daarop de datum van de kaarten vindt de bond een goed idee. Uit: Metro, 2 oktober 2007 Samenvatting Kaarten in beweging Summary Maps on the move Cartes en mouvement De Kaartenzaal bevindt zich op de tweede verdieping van het gebouw van de Bijzondere Collecties van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam (UvA). Oude Turfmarkt 129, 1012 GC Amsterdam. Tel. (020) 525 23 54, fax (020) 525 73 01. Mail: j.w.h.werner@uva.nl of maps-uba@uva.nl Web: Bijzondere Collecties: //bc.uba.uva.nl/bbc Beelddatabank Kaarten Atlassen: //dpc2.uba.uva.nl/kaartencollectie Openingstijden: Maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur, rondleidingen op afspraak. GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 26