Een kaart uit 1357 van de Maas als grens tussen Holland en Brabant z 8 434 Dr. P.C.J. van der Krogt, Universiteit Utrecht Deze zeshonderdvijftig jaar oude schets van de loop van de Maas lijkt op het eerste gezicht wat op een 'mental map': gedetailleerd in het aan de tekenaar bekende gebied en daarbui ten steeds schetsmatiger. Het bekende gebied - de benedenloop van de Maas - is op een veel grotere schaal getekend dan het meer onbekende gebied. Maar aan de andere kant kan het ook opzet ge weest zijn om het gebied waar discussie over was zo groot mogelijk te tekenen terwijl de rest schetsmatig is getekend met als enige functie aan te geven waar het gebied ligt. Dat laatste lijkt meer voor de hand te liggen want de kaart is in Parijs getekend door iemand die in het gebied zelf mogelijk niets eens ken de maar zich liet informeren. De kaart is in 1909 'ontdekt' en in 1912 voor het eerst beschreven. De 'ontdek ker' ervan was A. Hulshof, conservator van de Utrechtse universiteitsbiblio theek. Hij beschreef hem als een 'kaart je van de Maas'. In 1916 gebruikte A.A. Beekman de kaart voor de benamingen Oude en Nieuwe Maas op kaart V van zijn Geschiedkundige atlas van Nederland. Wat staat er op de kaart? Langs de bo ven- en linkerrand is de loop van de Maas getekend, min of meer op het oos ten georiënteerd, rechtsboven staat Me- ridies. Linksboven staat de naam: Mosa. Aan de rivier staan bovenaan de steden Luik fLeodiumen Maastricht Tnijjectujm Sup[eriorj, Wijcbeide als cirkels aan weerszijden van de rivier, links van Maastricht staat vermoedelijk Stokkem (Stochem). In het midden van het blad staan de steden Brussel (Brusseles), Leuven (Lo- vanium), Diest DiestAarschot (Arscot) en 's-Hertogenbosch Buscumducismet daartussen een paar lijnen. Van 's-Herto genbosch - dat veel te ver van de Maas ge tekend is - loopt een lijn getekend naar Haerlaer aan de Maas. Als met Haerlaer de heerlijkheid Herlaar (St. Michielsge stel en omgeving) bedoeld is dan is het aan de verkeerde kant van 's-Hertogen bosch getekend. Rechts staan ter oriën tatie de namen Vlaanderen Flandriaen Zeeland (Zelandia). Het gebied in kwestie is onderaan op de kaart getekend. De Maas splitst bij de af damming obstruc[tioMosa) bij Herpt in twee takken: de Nieuwe Maas (Nova Mo sadie langs de linker- en onderrand van de kaart getekend is en de Oude Maas (Antiqua Mosadie schuin naar rechtson der verloopt. Langs beide rivieren staan een groot aantal plaatsnamen. Langs de Merwede (Merweda): Hesden, Andel, Ghie- sen, Rijswijc, Woudrichem, (hier komt de Waal, abusievelijk Renus genoemd, erbij en verandert de naam van de rivier in Merwede), Werkendam, Houweningen [een verdwenen dorp], Slidrecht, Dordracum en Mile. Langs de Oude Maas staan aange geven Oude Hoesden [Oud-Heusden], Wael- wijc, Besoyen, Capella, Waspijc, Raemsdonc, Mons Sta. Gertrudis [Geertruidenberg] en Wieldrecht [een verdwenen dorp]. Het gebied tussen Oude en Nieuwe Maas is aangeduid met Magna insula, de Grote Waard. Ten zuiden van de Oude Maas staat nog een lijn die de grens tussen Holland en Brabant aanduidt (met de namen Hollandia en Brabant). De Oude Maas, de Merwede en de grenslijn Holland/Brabant komen samen bij Maes- dam, vanwaar twee lijnen naar zee gaan (geen naam). De schets is getekend voor een conflict tussen de Natio Picardia en Natio An- glica van de Parijse Universiteit. Boyce (1937) beschrijft dit geschil tussen beide nationes zeer uitgebreid en vermeldt de Engelse proctor William de Spyny als de tekenaar (in noot 2 op blz. 60). Een zekere Johannes Mast uit Geer truidenberg had altijd bij de Natio Anglica gehoord en werd in 1356 dooi de Picardiërs geclaimd. De Picardi- ers argumenteerden dat de grens van hun gebied werd gevormd door de rivier de Maas en Merwede tot waar die in zee stroomt. Studenten uit 's-Hertogenbosch, Heusden, Maastricht en Geertruidenberg hadden altijd tot hun natie behoort. De Engelse meesters vonden deze claim te belachelijk om te weerleggen. Aanvullend bewijs van de Engelse claims werd gegeven door mees ter Nicolaus Macer uit Almkerk in Alte- na, dus uit het gebied waar het geschil over ging, die in 1352 in Parijs aange komen was. Hij ontkende zeer sterk de Picardische aanname dat de Oude Maas de grens was tussen de Picardische en Engelse naties. Hij vermeldde het feit dat er twee Mazen waren, de Oude Maas en de Nieuwe Maas en beschreef dat de Maas zich in twee takken splitste bij de stad Heusden. Eén ervan, de Nieuwe Maas stroomde naar het noorden en vloeide bij Woudrichem samen met de Rijn. Deze Nieuwe Maas was tachtig jaar eerder ontstaan toen de Oude Maas afgedamd was en zijn loop bij Heus den verlegde. De Oude Maas stroomde vandaar zeven mijlen naar het westen tot Maasdam. Het land tussen beide ar men heette Magna insula en behoorde gedeeltelijk tot Holland en gedeeltelijk aan de heren van Heusden. Hij zei ver der dat Hollanders altijd tot de Engelse natie behoord hadden, ongeacht of ze van ten noorden of ten zuiden van de Oude Maas kwamen. De universiteit oordeelde uiteindelijk dat de Maas en Oude Maas de grens vormden en dat Johannes Mast dus tot de Picardische natio behoorde. De schets is de enige contemporaine kaart van de Grote Waard die in 1421 overstroomd is. Is het daarom ook een wetenschappelijk waardevolle bron? De meningen lopen uiteen. Hulshof meen de dat het kaartje 'ook voor de geogra- phische kennis van ons land van be lang' is. Fockema Andreae en Van 't Hoff vonden van niet: 'Het kaartje leert ons niets nieuws omtrent de landsgesteld- heid; en aangaande zijne makers doet het slechts kond, dat deze - bereisde en bestudeerde - Parijsche wetenschaps dienaren over eenig primitief kartogra- fisch voorstellingsvermogen beschikten. Maar dit zouden we zonder het toeval- lig-bewaarde getuigenis ook wel willen geloven' (maar zij vonden de kaart wel belangrijk genoeg om een reproductie op te nemen als één van de slechts vijf entwintig platen in hun boek). Koeman was van een heel andere mening: 'Hoe bescheiden ook, toch is dit een belang- GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 28