De grens tussen de Engelse en Picardi- sche nationes van de Parijse universiteit in Brabant en Hol landgetekend door William de Spyny. Papier, 30 x 23 cm (Parijs, Bibliothèque de la Sorbonne, Ar chives de l'Université de Paris, Reg. 2, vol. 2, fol. 35v) rijk kaartje van een gebied: de 'Groote Waard" (Magna Insula) dat na 1421 voor vier eeuwen van de aardbodem verdwij nen zou', en verder 'Als unieke bijzon derheid dient nog vermeld te worden dat dit de enige contemporaine kaart van de 'Groote Waard' is, hoewel alleen Wieldrecht als plaats in dit gebied ver meld wordt' (Koeman vergiste zich, ook Houweningen lag in de Groote Waard). Koeman meende in navolging van Wie der verder dat de kaart nagetrokken is van een grotere kaart. Ik zelf ben het over het belang van de schets grotendeels eens met Fockema Andreae en Van 't Hoff. De weergave van rivieren, grenzen en plaatsen is te schetsmatig om voor de historische geografie van groot belang te zijn. Ech ter, hun tweede opmerking onderschrijf ik niet. Zoals ook Harvey al aanduidde zijn dit soort laat-Middeleeuwse schets kaartjes bewijsstukken voor de kennis en het gebruik van de kartografie in de late Middeleeuwen. Literatuur: Boyce, Gray C., The controversy over the boundary between the English and Picard nations in the University of Paris (1356-1358), Études d'histoire dédiées a la mémoire de Henri Pirenne par ses an ciens élèves. Bruxelles, 1937, p. 55-66. Hulshof, A„ Verslag van een onderzoek te Parijs naar handschriften en beschei den, belangrijk voor de geschiedenis van Nederland, [bijlage bij] Aanteek- eningen van het verhandelde in de sectie-vergaderingen van het Pro vinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen ter gelegenheid van de algemeene ver gadering gehouden den 3den Juni 1912. Kemink, Utrecht 1912. tgcut GEO-INFO 2007-n

Geo-Info | 2007 | | pagina 29