Model van Seshadri Fig. 3. Van Data naar Wijsheid. informatievoorziening van de organisatie moet dus flexibel van karakter zijn. Een SOA is het concept dat een dergelijke dynamische strategie goed lean ondersteunen. Indien de interactie tussen diverse organisaties dynamisch blijkt te zijn (in veel situaties is dat het geval), dan is de SOA tevens een efficiënte oplossing. Opvallend aspect is tevens de procesgerichtheid van deze visie. Het ontwikkelen en sturen op processen binnen de informatievoorziening is een essentieel onderdeel dat volgt uit de relatie naar het bedrijfsplan. Binnen een SOA staat deze procesmatige aan pak centraal op het hogere niveau in de architectuur waar de data en services (uit de onderste lagen) kunnen worden georkestreerd. Het gebruik van deze data in services in pro cessen kan een meerwaarde opleveren. Er kunnen patronen worden herkend en verschijnselen kunnen verklaarbaar worden. Volgende paragraaf zal ingaan op toegevoegde waarde van inzet van diverse services in een SOA voor de informatievoorziening. SOA en informatievoorziening Ackoff [1996] heeft een theorie ontwikkeld over het gebruik van data en de invloed van het principe dat ontstaat als de gebruiker samenhang ziet tussen de data en er meer begrip ontstaat. Figuur 3 geeft daarvan een korte toelichting en een voorbeeld. Data wordt in principe ingewonnen en opgeslagen in een informatiesysteem. Het inlezen en opslaan van deze data is een feit en er kan vervolgens nog niets mee uitgevoerd wor den. Een voorbeeld is dat het regent: het is een feit dat het regent maar we kunnen hier nog niets extra's mee. Indien relaties ontdekt kunnen worden wordt de stap naar informatie gemaakt. Hierbij neemt de samenhang en het begrip van de data toe. Een voorbeeld hiervan is de consta tering dat het regent en de temperatuur vijftien graden is gedaald. Er is een relatie gevonden dat, wanneer de tempe ratuur daalt, het gaat regenen. We spreken hier van infor matie. De stap naar informatie is goed, maar het uiteindelijke doel is nog niet gehaald. We willen kennis verkrijgen. Kennis houdt in dat niet enkel geconstateerd wordt dat de tempe ratuur daalt en het vervolgens regent, maar tevens wat de oorzaak is. Binnen dit voorbeeld kan vervolgens het aspect 'luchtvochtigheid' worden toegevoegd. Nu blijkt ineens de luchtvochtigheid toe te nemen als de temperatuur daalt en het vervolgens gaat regenen. Hier is niet meer sprake van een relatie maar van een patroon. Er wordt antwoord ge geven op de 'hoe-vraag'. Dit patroon kan worden gevonden door de data in een statistisch programma te analyseren. Er Fig. 4. Model van Seshadri. is een relatie gevonden en vervolgens is verder gezocht naar patronen. Er heeft hier duidelijk een toename aan samen hang tussen de data plaats gevonden. Een mogelijke volgende stap is wijs heid. Bij wijsheid wordt een stap ver der gegaan betreffende de samenhang en begrip. In het voorbeeld waarin we het regenen beschouwen, zou gekeken moeten worden naar luchtstromen, temperatuursgebieden, luchtvochtig heid en temperatuur, die een geheel aan factoren vormen dat resulteert in regen. Vanuit metingen kan exact worden voorspeld wanneer het gaat re genen omdat de principes hierachter duidelijk zijn. Om deze principes te kunnen achterha len dienen er diverse business services ingezet te worden die effectief en slim met de data omgaan. Dit is enkel mo gelijk volgens een architectuur die hier rekening mee houdt. Seshadri [2007] heeft een grondplaat ontwikkeld die ingaat op deze principes (fig. 4). Op het laagste niveau bevindt zich de Enter prise Data-Laag. Dit is een conceptuele laag waarin de data staat. Vanuit deze Data-Laag worden services benoemd en wordt de data ontsloten via Infrastruc tuur Services (meer generiek) en Busi ness Services (specifiek). De Business services richten zich op een specifiek business proces. In de praktijk zullen deze services herbruikt worden binnen de Service Compositie-Laag en worden de services gecombineerd. Deze laag stelt services beschikbaar met een gro vere granulariteit. Deze granulariteit hoeft nu geen kleine operatie te zijn (bijvoorbeeld buffer of overlay), maar kan hier tevens een complete taak zijn. Op een gegeven moment zijn we geen services meer aan het aanbieden, maar complete processen. Deze proces- Samenhang t Wijsheid Kennis patronen Begrip GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 34