Intergeo 2007: Wissen und Handeln für die Erde Van 25 tot en met 27 september 2007 vond in de Leipziger Messe de jaarlijkse Intergeo plaats, gecombi neerd met de 55ste Duitse Kartografen- dagen. Op ruim 25.000 nr toonden 475 bedrijven uit 28 landen hun produc ten. Op deze plek niet te verslaan dus. Daarnaast werden er gedurende die drie dagen meer dan honderd lezingen gehouden, verdeeld in thematische blokken en voor een groot deel parallel. Tot slot was de mogelijkheid aanwezig om uit een aantal van dertig excursies te kiezen. Kortom: vrijwel voor een ie der wat wils. Ik zal proberen u enkele highlights mee te geven. Uiteraard in het volle besef dat dit bij lange na niet compleet is. Via de website of via Duitse vakbladen is ongetwijfeld meer informatie te halen. Ik geef u slechts enkele persoonlijke in drukken, temeer omdat ik er als bezoeker ben geweest en niet zozeer als verslaggever... ziet waar de tachymeter naar meet. Het viel me wel op hoe goed sommige bedrijven kunnen kopiëren. Ook veel kleinere bedrijven waren op de beurs. De Duitse markt wordt ruim voorzien van adviesbureaus op de hele geo-wereld. Veel leidingenregistratie en topografische inwinning. En daar bij ook wel minder traditionele appara tuur. Ik zag een kleine helikopter met afstandsbediening en digitale camera. Het leek een spelletje, vliegen met af standsbediening, maar het toonde aan via welke weg men de inwinning ziet. Ook vanaf hoger vond ik een opval lende trend. Van satelliet tot luchtfoto. Het komt er aan. En die informatie Beurs Groot en veel beeldschermen. De grote leveranciers van meetapparatuur waren allemaal aanwezig. Hier zagen we de verdere stappen tot integratie van tachymetrie en GPS. Daarbij worden de instrumenten steeds meer voor de ge bruiker een black box. Het lijkt of een leek kan meten, de bediening van de apparatuur gaat die kant duidelijk op. Maar die 'bediener' heeft dan geen notie meer van wat hij of zij aan het doen is. Ik zag een soortgelijke ontwikkeling bij bijvoorbeeld computerapparatuur. In mijn ogen gaat dat nu ook gebeuren voor de nieuwe landmeter. Het apparaat zegt hem of haar wat hij moet doen, de landmeter weet dat zelf straks amper meer. En dat betekent dat als er een sto ring is hij direct niet verder kan. Hij heeft niet geleerd om te meten maar om knoppen te bedienen. Een negatief verhaal. Dat zag ik uiteraard niet in directe zin. En dat hoorde ik ook zeker niet van de vertegenwoordigers van de bedrijven. Maar het is wel wat we ons moeten bedenken nu we deze ontwikkelingen zien. Het komt er op aan dat we de ge bruikers goed blijven voorlichten over wat men aan het doen is. Daarnaast wordt de apparatuur wel steeds hand zamer. En de overdracht van de tachy meter naar binnen lijkt steeds beter te gaan. Aansluitingen op laptops en mo biele werkplekken komen steeds meer binnen de dagelijkse praktijk binnen handbereik. Het gaat nu zo ver dat er instrumenten zijn waarbij de waarne mer niet meer door de kijker hoeft te kijken maar via een laptop de tachy meter kan sturen en op dat scherm moet leiden tot bijwerking en upda ting van ons kaartmateriaal. En hierbij is de kaart in moderne zin gedacht, dus geen papier, maar digitaal bestand. De bedrijven met het aanbieden van deze luchtfoto's en satellietbeelden hadden het erg druk in mijn beleving. En dan de presentatie gecombineerd met de traditionele lijnenbeelden als kaart. Om in gedachten te houden voor de nabije toekomst. Maar daarnaast ook stands met het inrichten van meetau- to's. Of het leveren van markeringsma- teriaal, piketten, paaltjes, bouten. In Duitsland heel gebruikelijk. Lezingen Deze waren verdeeld in thema's. Daar bij werd wel een mix genomen van the- GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 38