menwerking van Kadaster en Geodan in EduGIS. Jacqueline Meerkerk: 'Dit is een fantastische doorbraak in het toegankelijk maken van het AHN-be- stand'. Erika d'Haeseleer (Hydrologisch In formatie Centrum Vlaamse Overheid, Antwerpen) sprak over hoogtedata in Vlaanderen. Waterbeheer in België bleek los van recente politieke ont wikkelingenjaren geleden al gesplitst in een Waals en een Vlaams gedeelte. Echter: de databank Hydro bevat naast data van eigen meetnetten ook gege vens van Rijkswaterstaat en van 'Waal se collega's' (zie www.waterstanden. be). Een van haar opmerkingen was dat er altijd een helicopter klaar staat om leerzame foto's en video's van overstro mingen te maken en haar voorbeelden terzake waren illustratief! Als gebrui ker toonde ze ook het DHM Vlaande ren van het Agentschap voor Geogra fische Informatie Vlaanderen (www. agiv.be). Dat dateert van 2001-2003 en heeft op het platteland uit laserscan- ning 1 punt per 4 m2 en in de stad uit fotogrammetrie 1 punt per 20 m2. Voor de grensstreken, bijvoorbeeld bij de Michael Hovenbitzer met EuroDEM in de aanbieding (links Jacqueline Meerkerk). Erika d'Haeseleer: "We kunnen alleen maar van Nederland leren." Maas, combineert men met het AHN, waarbij de conversies Lambert72/RD en TAW/NAP overkomelijke problemen zijn. De Tweede Algemene Waterpassing (TAW) is de referentie hoogte waartegenover hoogtemetingen in België worden uitgedrukt. Een TAW-hoogte van 0 meter is gelijk aan het gemiddeld zeeniveau bij eb te Oostende. De TAW dateert uit 1947 en werd uitgevoerd door het Nationaal Geografisch Instituut. Het DHM Vlaanderen wordt zinvol benut in over- stromingskaarten en bij de afbakening van risicozones van waterbeheersingsplannen. Jacqueline Meerkerk vroeg naar een Belgische tip voor het AHN en dat leverde alleen een compliment op. 'Ik denk dat het AHN ruim voorziet, we kunnen alleen maar van Nederland leren', zo zei mevrouw d'Haeseleer tot slot. Was Europees gezien de eerste versie van AHN dus al uniek, Nederlandse partijen willen meer. Willem van Rijn van het waterschap Zeeuwse Eilanden ging - zij het als vervanger - in op de resultaten van het proefproject Zeeland 2007. Men besloot daar niet tot een reguliere AHN-actualisatie, maar tot een project op basis van nieuwe wensen en specificaties. De informatiebehoefte was divers voor bijvoorbeeld water keringen en hoogteligging van polders. Het waterschap zelf was opdrachtgever voor de openbare aanbesteding met ex terne controle. Stil was de zaal van de prachtige beelden van AHN2 van Noord-Beveland met hoge puntdichtheid: gemid deld 10 punten/m2 en nergens minder dan 7 punten/m2. De pilot was in alle opzichten geslaagd en de controle van het hoogteverschil met bekende rioolputten was '0 cm' en bij lage vegetatie 15 cm. Aan griddata bleken betrouwbare pro fielen te ontlenen en het lijkt overbodig te worden om ook nog 3D breuklijnen te karteren. De vliegbewegingen met de helicopter trokken ook aandacht van de inwoners en men kreeg zelfs de vraag naar de reden van het zondags vliegen, aldus spreker (die reden werd overigens niet genoemd). Tot de meerwaarden horen een betere analyse van de bodemda ling en van zetting van dijken en natuurlijk ook 'besparin gen op landmetingen'. Een vraag uit de zaal naar de kosten en baten leverde in elk geval op dat de stuurgroep de meer kosten van de pilot op zich nam. Namens de stuurgroep AHN gaf Leon Hendriks een posi tieve vooruitblik, aansluitend op de Zeeuwse pilot voor ac tualisatie nieuwe stijl. Naast de vorig jaar gepresenteerde gebruikersraad is er nu een kopgroep Gebruikers van wa terschappen en Rijkswaterstaat actief. Het Waterschapshuis en Rijkswaterstaat sloten een convenant voor actualisatie van 600.000 ha in 2008 en voorbereiding voor verdere aan besteding voor de jaren 2009-2012. De provincies zijn uit beeld in de stuurgroep, al waren er wel ambtenaren uit die kring present. Hendriks: 'Het IPO was niet bij machte een centrale vertegenwoordiging in het leven te roepen, maar ze blijven even welkom als de VNG'. De basisregistratievraag kreeg volgens hem wel aandacht, maar dat leidde niet tot actie: eerst moet de organisatie goed draaien. 'Ik ben erg benieuwd wat archeologen uit AHN2 gaan halen', was een mooie slotopmerking, voorafgaand aan een tevreden terug blik door mevrouw Meerkerk. Ook AHN2 komt te zijner tijd op de viewer en zelfs 'waterpassen voor de geschiedenis' als beschreven in Geo-info 2007-10 hoeft dan niet meer. 447 Vlaanderen Proefproject Zeeland 2007 AHNi wordt AHN2 GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 41