G$N G I N Informatie Oproep aan alle GIN-leden Het geo-informatie onderwijs staat onder hoge druk. Er worden te weinig mensen opgeleid en de vraag naar 'gissers' in meest brede zin is erg groot. De Sec tie Onderwijs van GIN heeft samen met EDUGIS en het KNAG een enquête opgesteld om inzicht te krijgen in de ontwikkelingen en hindernissen rond het GI onderwijs. Wij willen u van harte uitnodigen om de vragenlijst in te vullen op www.formdesk.nl/vuamsterdam/drempels_GI_on derwijs. Wij schatten dat u maximaal twintig minuten hier voor nodig heeft. Op het komende GIN congres en later in Geo-Info zullen wij u berichten van de uitkomsten. Bij voorbaat hartelijk bedankt voor uw medewerking. Marien de Bakker, Joop Gravesteijn, Chris Mel sen, Irene Pleizier, Eelco Postma, Frans Rip, Robert Turfboer, Simone Verzandvoort, Frans de Vroegeen en Joep Crompvoets Jaarcongres Kabels en Leidingen; voorkoming van graafschades en claims, regelgeving en praktijk Op 13 december 2007 organiseert het Kabel en Leidingen Overleg (KLO) samen met Elsevier congressen het zevende jaarcongres Kabels en Leidingen. Thema is voorkoming van graafschades en claims: regelgeving en praktijk. De grondroerdersregeling (wet WION) maakt een veilige onder grond van belang voor alle betrokke nen. De registratie bij het Kadaster, dwarsprofielen en detectiemiddelen dienen ter vermindering van graaf schades. Maar hoe verminderen de betrokkenen graafschades en aanspra kelijkheid in de praktijk? Tijdens het congres komen aan de orde: laatste update van grondroerdersre geling; stand van zaken rondom de over dracht van KLIC naar het Kadaster; eerste inzichten Richtlijn zorgvul dig graafproces; wat betekenen dwarsprofielen en detectiemiddelen in de praktijk? Het congres is gericht op zowel over heden, netbeheerders als grondroer- ders. Informatie: www.kabelsleidingencongres.nl. 'Mapping a Continent' In de Koninklijke Bibliotheek van België te Brussel is tot en met 8 fe bruari 2008 een expositie 'Formatting Europe. Mapping a Continent'. De Europese kartografen hebben Europa door de eeuwen heen op verschillende manieren afgebeeld: allegorisch, fy sisch, politiek... Bewust of niet weken ze soms af van de realiteit, die - vooral staatkundig - in de loop der eeuwen veranderde. De tentoonstelling toont kaarten van Europa van de middel eeuwen tot in het midden van de twintigste eeuw. De kaarten zijn zeer uiteenlopend in stijl, opzet en schaal en hebben vaak enkel hun onderwerp gemeen. In chronologische volgorde geven ze een boeiend beeld van de evolutie van het continent én van zijn kartografie. De kaarten komen hoofd zakelijk uit de collecties van de Ko ninklijke Bibliotheek van België. Daar naast worden ook kostbare drukken, handschriften, penningen en prenten getoond. Hoewel niet geopolitiek maar uitsluitend kartografisch van opzet, worden toch de grote vredesverdragen en de belangrijkste geopolitieke ver schuivingen binnen Europa gebruikt als referentiepunten. Bron en verdere informatie: www.kbr.be Nieuw geodetisch rijksmonument Sinds oktober 2007 is Nederland honderd concept-rijksmonumenten rijker. Daartoe behoort de voormalige Faculteit voor Geodesie te Wageningen. Zie voor meer over dit pand: Adri den Boer, Varia: verhuur 'kasteel van Kruid hof te Wageningen, in: De Hollandse Cirkel 2002-3 met daarin de zin 'Dit pand behoort tot de - nog virtuele - lijst van bouwkundige monumenten van de geodesie.' Al in een onteigeningsplan van 1922 stond een nieuw laboratorium voor Landmeetkunde op de Wagening- se Westberg gepland. De latere profes sor A. Kruidhof kon pas in de wederop- bouwtijd na de Tweede Wereldoorlog naar zijn eisen een nieuw laboratorium voor Geodesie (1953) laten ontwerpen door de architect Frans Röntgen. Vooral Schermerhorn, die Kruidhof ooit af raadde naar Wageningen te gaan, om dat Landmeetkunde daar geen toekomst zou hebben, keek zijn ogen uit. ('Je bent al net als ik. Je gaat kalm je gang en zegt het niemand.') Er kwam een trillings- vrije practicumzaal met zeven grote schuiframen. In 1999 verhuisde wat nu het Centrum voor Geo-informatie van Wageningen Universiteit heet naar de Droevendaalsesteeg. Het gebouw werd aan een particulier verkocht, die er primair een woning met panoramisch uitzicht in vestigde. In 2002 volgde de advertentie voor gedeeltelijke verhuur. In De Hollandse Cirkel 2003-1 kon weer een Varia over dit onderwerp worden geschreven, met toen als titel: 'kasteel van Kruidhof nu verhuurd. Die verhuur was en is aan het internetbedrijf Digital Works. Voor de heropening op 20 janu ari 2003 werd bijvoorbeeld de college zaal met subsidie van de gemeente Wa geningen in oude glorie hersteld. Zie www.digitalworks.nl/item4.asp7Cat ID=3&ItemID=122 Adri den Boer GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 48