INFO Big brother is watching you Faalt de ethiek van onze digitale informatiemaatschappij'? AGE N DA De hoeveelheid wereldwijd opgeslagen digitale da ta stijgt steeds sneller. De absolute hoeveelheden situeren zich in de exabytes (1018), met voorspellingen van een jaarlijkse groei van meer dan 50%. De razend snelle toename van de digitale beeld- en klankinforma tie, zowel privé- als instellingsgedreven, is één van de grootste redenen van deze explosie. Blijft dit allemaal zo onschuldig? Als mens zijn we nieuwsgierig, en als geomaticus zijn we technologiegedre ven, wat ons ertoe aanzet via allerlei kanalen, onder andere op het www, enthousiast op zoek te gaan naar allerhande (visuele) informatie. Recente lijk stelde een familielid vast dat een tijdelijk vakantieadres doorgegeven aan een overheidsorganisatie de aanleiding was tot een definitieve adres wijziging in de digitale database van een a priori ongebonden andere pri- véorganisatie. Blijkbaar gaat er in onze digitale informatiemaatschappij soms iets mis en moeten we de naïeve kijk dat alles volgens de rechts- en deontologieregeltjes loopt toch wel durven in vraag stellen. Hoe zit het met de ruimtelijke en geografische gegevens? Worden onschul dige ruimtelijke beelddata plots geen persoonsgebonden geografische in formatie? En hoe zit het met de publicatie ervan op het wereldwijde net? Anderen stellen zich duidelijk ook deze vragen, zij het dan misschien wat naïef, zoals dit citaat uit de Google Earth discussiegroepen: "Can Google Earth show what I was doing in my backyard? My backyard is fenced but can it see me from sky view?" Men kan de techniek helemaal niet de rug toekeren en de lezers van dit tijdschrift - zoals ik zelf - verdienen er op een of andere wijze hun boterham mee; de techniek is de motor van onze dragende kennismaatschappij en vormt de inductor van tal van sociaaleconomisch nuttige tot onontbeerlijk geworden toepassingen. Het is hier helemaal niet mogelijk een volledige beschouwing te geven rond privacy en geo-informatie, doch stel ik vast dat de perceptie over vrijwaring van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer duidelijk verschilt van land tot land, van cultuur tot cultuur. Uit discussies met Nederlandse colle ga's bleek de approach van de Nederlanders en Vlamingen met betrekking tot deze problematiek ook al anders te worden gepercipieerd. Mens en bur ger: vergeet de menselijke waarden niet uit het oog. Misschien is er ergens ook nog ruimte voor een cursus geo-informatie en ethiek ter attentie van techneuten in spe. Philippe De Maeyer GIN 21 t/m 23 november 2007 GIN-congres, RAI, Amsterdam. B www.gincongres.nl. BINNENLAND 79 oktober 2007 t/m 6 januari 2008 Expositie "Het aanzien van Amsterdam. Panorama's, plattegronden profielen uit de Gouden Eeuw". Stadsarchief, Amsterdam. www.stadsarchief.amsterdam.nl 20 november 2007 Studiedag Nationale Atlas van Nederland; onderdelen: het Nederlandse Nationale Atlasproject in een internationale context en de vorderingen van dit RGI-project. Universi teitsbibliotheek Utrecht. B www.geo-info.nl 12 t/m 14 december 2007 3D Geolnfo '07, 2nd International Workshop on 3D, TU Delft. B www.3D-GeoInfo-07.nl 73 december 2007 Zevende jaarcongres Kabels en Leidingen; voorkoming van graafschades en claims, regel geving en praktijk. Meeting Plaza Maarssen. Zie bericht op p. 459 van dit nummer 76 december 2007 t/m 20 juni 2008 Tentoonstelling 'Meten is Weten'; de landme tersfamilie Adan, deels in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom, deels in Het Tongerlohuys te Roosendaal. Zie bericht Geo-lnfo 2007-10, p. 407. 8 www.markiezenhof.nl BUITENLAND 77 t/m 19 september 2008 CLGE-congres The perspectives; The role of surveyors in the European economy and society, Strasbourg (F). B www.geometre-strasbourg2008.Eu T/m 8februari 2008 Expositie 'Formatting Europe. Mapping a continent'. Koninklijke Bibliotheek, Brussel. Zie bericht op p. 459 van dit nummer WWW.GEO-iNFO.lll REDACTiE@GEO-INFO.NL GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 5