Real-time Geo Informatie Infrastructuren met Sensor Web Enablement Sensoren zijn overal! In het geowerkveld staat op dit moment de vorming van de Geo Informatie Infrastructuur centraal. Een onderdeel van de Geo Informatie Infrastructuur dat tot op heden nog niet veel aandacht heeft gekregen, is de inpassing van dynamische geo-informatie uit sensoren. Inpassing van sensorinformatie binnen de Geo Informatie Infrastructuur vergt de toepassing van open standaarden. In dit artikel wordt ingegaan op de open standaarden voor wat genoemd wordt het Sensor Web. De relatief jonge Sensor Web Enablement standaarden(familie), hun mogelijkheden en openstaande vraagstukken ten aanzien van de toepassing worden beschouwd. Vooral opvallend: de sensor standaarden worden inmiddels toegepast voor het operationele tsunami sensornetwerk in Zuidoost- Azië. Het lijkt derhalve tijd voor een kennismaking. dr. M. Grothe Rijkswaterstaat QatQ/flCT-Dienst en in IJkooijgiag, TNO Bouw en Ondergrond/DINO Wanneer we in Nederland kijken naar de huidige re alisatie van de Geo Informatie Infrastructuur (Gil), dan is het Nederlandse geowerkveld bezig om haar geo-in- formatie te ontsluiten en/of daarvoor de omstandigheden te creëren. Het gaat momenteel voornamelijk om de stati sche geo-informatie. Met het ontsluiten van dynamische geo-informatie moet binnen de kaders van het GII-concept nog worden begonnen. Onder dynamische geo-informa tie valt de geo-informatie, die nagenoeg real-time wordt ingewonnen via een variëteit aan sensoren. Sensoren ma ken in toenemende mate deel uit van de dagelijkse infor- Fig. 1. Sensor Web concept IBotts et al, 2006], 1) Dit artikel is tot stand gekomen naar aanleiding van het seminar 'Sensor Web Enablement' georganiseerd door de sectie Geo-informatie Infrastructuur van het Nationaal Geodetische Commissie. De proceedings van het seminar zijn gebundeld in [Grothe en Kooijman, 2007], matievoorziening. Camera's in uit gaansgebieden, geluidssensoren rond Schiphol, de lussen in de weg die ver keersintensiteiten meten en natuur lijk niet te vergeten de weersensoren van het KNMI. Maar ook voor tracking en tracing van voertuigen en goederen worden sensoren ingezet zoals GPS en straks GALILEO, RFID, en communica tienetwerken (CELL-ID). Sensoren en sensornetwerken zijn in verschillende disciplines onmisbaar geworden. Sensor Web In het verleden waren sensoren duur en daardoor beperkt toegankelijk en toepasbaar. Ook technologische be perkingen droegen daaraan bij. Tegen woordig zijn sensoren relatief goed koop en eenvoudig te koppelen aan de bestaande infrastructuren. De markt, de toepassingen en de technologische fundamenten hebben allerminst stil gestaan. Zo geeft de wijze waarop RFID zich binnen enkele jaren een enorme commerciële positie heeft gecreëerd een indicatie voor verdere ontwikke ling in deze sector. Nagenoeg ieder ty pe sensor is te 'koppelen' aan een vast of draadloos netwerk. Daarmee zijn sensoren op afstand te besturen, kun nen sensoren worden geïdentificeerd en hun locatie worden bepaald. Voor zowel vaste als mobiele sensoren is de locatie vaak een cruciale parameter. Voor de geowereld zijn natuurlijk de locatiegebonden sensoren van belang. GEO-INFO 2007-11

Geo-Info | 2007 | | pagina 6