Bouwend Nederland bepleit grotere toegankelijkheid van overheidsinformatie Het vernieuwde KLIC bij het Kadaster is een goede stap, maar pas een eerste Externe samenwerking Alles wat gebouwd is, en zelfs alle plannen daarvoor, zitten in de geoinformatiesystemen van overheden. Kort door de bocht: zonder de activiteiten van de leden van Bouwend Nederland hadden de GIS- coördinatoren niet veel op hun digitale kaarten te projecteren. Maar bouwactiviteiten worden risicovoller. Voorzitter Elco Brinkman vindt dat er een soort KLIC-plus moet komen: een webportaal waar alle voor bouwwerken relevante geoinformatie gemakkelijk en vrijwel kosteloos ontsloten wordt. Met geoinformatie als begrip hebben ze bij Bouwend Nederland geen enkele affiniteit, maar van een aantal verwante thema's des te meer verstand. Bouwend Nederland is de grootste vereniging van bouw- en infrabedrijven in Nederland. Van de beursgenoteerde concerns tot de restauratieaannemer en van de utiliteitsbouwer tot het buizcnlegbedrijf. Van de 5.000 aangesloten bedrijven hoort 90 procent tot het midden- en kleinbedrijf. Leden treden over het algemeen als hoofdaannemer op bij werken, hoewel ook een aantal gespecialiseerde bedrijven is aangesloten. "Bouwend Nederland treedt op als belangenbehartiger, levert diensten en informatie en richt zich op omwikkeling van de branche, onder andere door middel van een aantal kwaliteitskeurmerken", licht voorzitter Elco Brinkman toe. "Geoinformatie is voor de leden iets waar ze dagelijks mee werken, zonder het als zodanig te benoemen. Geen bouwwerk komt zonder kaarten tot stand. En het zijn ook meer en meer de aannemers die van scratch af aan de gehele ontwikkeling doen van bijvoorbeeld een weg of een brug. Dus gebruik je ook alle omgevingsinformatie die bij een bepaalde locatie verzameld kan worden om de keuzes goed te kunnen afwegen." Brinkman is spreker op het GIN-eongres. Hij voelt in zekere zin wel een verwantschap tussen de beide organisaties, hoewel de zijne een professionele werkgeversvereniging is en Geo Informatie Nederland een vrijwilligersorganisatie. GIN is begin deze eeuw ontstaan uit de bundeling van een aantal verenigingen op het terrein van geoinformatie. Op zijn beurt fuseerde begin 2005 de koepelorganisatie - waarvan Brinkman voorzitter was sindsl995, aansluitend op zijn carrière als minister en CDA- voorman - en de belangrijkste onderliggende verenigingen tot Bouwend Nederland. Er één vereniging van smeden en tegelijkertijd toch de oude 'bloedgroepen' tot zijn recht laten komen, vereist veel manage mentaandacht. Brinkman: "Inde2,5 jaar dat Bouwend Nederland bestaat zijn veel voordelen van de fusie duidelijk geworden. Zo is de bestuurlijke besluitvorming veel sneller. Dat maakt het nu mogelijk om krachtdadiger te opereren en sneller te reageren op veranderingen in onze omgeving. Doordat de belangenbehartiging is gecentraliseerd zijn we nu beter in staat om als bouwsector met één gezicht en met één geluid naar buiten te treden. Tegelijkertijd is de verenigingsstructuur zo ingericht, dat bedrijven van gelijke omvang en werkzaam in hetzelfde marktsegment zich in de vereniging blijven herkennen. En dat werkt: uit een onlangs gehouden evaluatie blijkt, dat leden over het algemeen tevreden zijn." Tevreden zijn de leden zeker op het terrein van innovatie stimulering. Elco Brinkman spreekt binnen- en buitenskamers veel over moderne aanbestedingsvormen, over nieuwe wijzen van samenwerken tussen overheid en aannetnerij. "Door niet de oplossing te dicteren, maar de vraag in de markt te zetten kan de opdrachtgever ruimte geven aan innovatie. Veel opdrachtgevers zetten een werk in de markt door met een compleet uitgewerkt bestek te komen en dan het werk te gunnen aan de laagste inschrijver. Daarmee doe je de markt tekort en maak je geen gebruik van de kennis, ervaring en creativiteit die bouwers kunnen inbrengen bij de invulling van een opdracht. Bouwend Nederland pleit voor vormen, waarbij de opdrachtnemer het bouwwerk ontwerpt en berekent en het tevens uitvoert - design construct - of zelfs voor enige jaren onderhoudt. Het ministerie van Verkeer Waterstaat, een van GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 14