de belangrijkste opdrachtgevers in Nederland voor onze leden, heeft langzaam maar zeker die draai gemaakt. Zoals vroeger de Deltawerken werden gebouwd onder strakke regie van Den Haag zou niet meer kunnen. Men zou nu aangeven wélke functies de werken moeten vervullen en daarna gingen wij aan de slag." Dat betekent dus ook, dat de bouwbedrijven een veel grotere verantwoordelijkheid hebben in de ruimtelijke ontwikkeling van Nederland. De hoeveelheid (geo)gegevens die zij moeten gebruiken om niet later zelf de prijs van vergissingen te moeten betalen, is sterk gegroeid. Brinkman: "Ondernemen is risico's nemen. Dit geldt bij de realisatie van een bouwwerk ook voor een bouwonderneming. Helaas blijken de risico's rondom een bouwlocatie niet altijd goed in te schatten, doordat informatie niet of zeer gefragmenteerd beschikbaar is. Ik noem flora fauna, archeologie, kabels en leidingen, grondwater, verontreiniging et cetera. Wanneer deze informatie wél beschikbaar is, dan zien we dat deze vaak verouderd is en door diverse instanties wordt beheerd. Gevolg van de situatie is, dat regelmatig projecten onverwacht moeten worden stilgelegd door onvoorziene omstandigheden. Ander gevolg van het niet o digitaal beschikbaar hebben van informatie is dat de toepassing van ICT vroeg in het bouwproces wordt bemoeilijkt. Dit zorgt voor extra kosten en problemen met compatibiliteit voor partijen tijdens de ontwerp-, vergunnings-, uitvoerings- en beheerfase." Hij vindt de nieuwe opzet voor het Kabel en Leidingen Informatie Centrum bij het Kadaster bijvoorbeeld een hele goede stap. Maar wel een eerste stap. "In gevallen waarbij geen bezwaar is, bijvoorbeeld in verband met de veiligheid, wordt in één keer de aanwezigheid en de plaats van alle ondergrondse leidingen kenbaar gemaakt via het Kadaster. Maar dat kan GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 15