'Wij bepleiten integratie, koppeling, gezamenlijke ontsluiting van data' Praktisch en toegankelijk Instroom in de sector breder, namelijk door het digitaal, centraal ontsluiten van alle voor een bouwproject relevante en recente informatie omtrent een bepaald gebied." Brinkman bepleit dat de informatiebeherende overheden voor dit centrale bouwportaal de handen ineen slaan en deze ruimtelijke informatie gecoördineerd digitaal beschikbaar stellen. "Ik vind het prima als deze gegevens vervolgens via een partij als het Kadaster ontsloten worden. Aandachtspunt hierbij is wel de borging van de actualiteit en betrouwbaarheid van een dergelijk systeem. De gebruiker moet optimaal worden bediend met een eenvoudig toegankelijk en actueel systeem dat hem de antwoorden geeft op de juiste vragen." Hij beklemtoont, dat hij er ook wel wat voor wil doen. "De overheid kan op verschillende niveaus stimuleren dat informatie wordt verzameld en beschikbaar wordt gesteld. Bouwend Nederland wil de wensen van het bedrijfsleven inbrengen en bewaken dat een en ander praktisch en toegankelijk wordt opgezet. Ook zullen wij het gebruik ervan onder leden stimuleren." Dat doet Bouwend Nederland nu ook al bijvoorbeeld met een site als http://www.dinoloket.tno.nl, desite voor grondwaterdata en gegevens van de ondiepe ondergrond. "Ook dit is een goed voorbeeld van een wijze waarop een déél van de informatie beschikbaar wordt gesteldMaar wat wij bepleiten is integratie, koppeling, gezamenlijke ontsluiting van informatie." Over de verstrekkingsvoorwaarden kan Brinkman kort zijn. "Het is belangrijk dat het bedrijfsleven en burgers er van op aan kunnen dat overheidsinformatie actueel en eenvoudig, centraal toegankelijk en verwerkbaar is. De informatie zou waar mogelijk kosteloos of tegen lage kosten en zonder verregaande voorwaarden, zoals voor hergebruik door projectpartners, beschikbaar moeten komen." Er is nog een punt waarop Geo Informatie Nederland en Bouwend Nederland wél overeenkomen. Beide bekommeren zich erom dat meer jonge mensen in de geodesie willen werken. In de bouw zijn vooral veel leerlingen op landmeetkundig MBO-niveau nodig. "Een innoverende sector is aantrekkelijk voor jonge mensen in opleiding", stelt Brinkman, "maar dat neemt niet weg, dat wij grote personele problemen kennen. Functies op MBO-niveau, zeker ook voor landmeetkundigen, zijn op dit moment moeilijk in te vullen in de bouw. In midden- en hogere technische functies is er zelfs een structureel probleem. Veel mensen op dit niveau zullen de komende jaren uitstromen, terwijl er veel te weinig jongeren zijn die kiezen voor een carrière in de bouw. Daar moeten we met alle partijen Grondwater wordt een belangrijker issue voor bouw- en infrabedrijven nu Nederland drogere zomers en nattere winters krijgt. De DINO-site is daarom zeker gekend in de bouwsector. Elco Brinkman: "Veranderingen in het klimaat bieden zowel kansen als bedreigingen voor de bouw. Je ziet nu al dat bedrijven inspelen op de veranderingen, bijvoorbeeld door innovatieve concepten voor wonen, werken en recreatie op het water. Het grondwater zal ook meer aandacht moeten krijgen. Het wordt een steeds grotere uitdaging om de grondwaterstand op constante hoogte houden, ook in periodes van droogte of juist een overschot aan water. Maar het heeft ook praktische consequenties: op bouwplaatsen kampt men steeds meer met wateroverlast en alle gevolgen die dat heeft voor de. arbeidsomstandigheden." keihard aan trekken. Eén van de initiatieven die de sector onderneemt is het onderwijsprogramma BouwTalent, waarin leerlingen op MBO- en HBO-niveau kennismaken met de vele mogelijkheden die onze mooie bedrijfstak biedt. Jongeren moeten als ze met computers werken niet alleen aan iet denken, maar óók aan de bouw!" Daarnaast geeft Bouwend Nederland decentraal in de regio's voorlichting over de mogelijkheden van een carrière in deze sector. "Ik zal onze leden oproepen dit ook te doen. Daar werken toch ruim 200.000 mensen, zodat er een zeer groot ambassadeursnetwerk staat. Ook werken wij samen met de mensen van Fundeon, het opleidingsinstituut in de bouw, om de instroom op het gewenste peil te brengen. Expliciet ook op het terrein van nieuwe MBO-opleidingen in de landmeetkunde." De Geodag in november die wereldwijd al een paar jaar loopt, vindt hij een prima initiatief dat hiervoor goed benut moet worden. "Het imago van de branche is een belangrijk onderdeel van een campagne voor verbeterde instroom in de opleidingen. Bouwend Nederland heeft twee jaar terug de imagocampagne De Bouw Maakt het! ontwikkeld die bedoeld is om het grote publiek, maar specifiek ook jongeren, een ander o en juist beeld te geven van onze bedrijfssector." Een onderdeel van die imagocampagne is de 'Dag van de Bouw', die onlangs voor de tweede keer plaatsvond. Op deze dag waren landelijk ruim tweehonderd bouw- en infraprojecten opengesteld, waar ruim 60.000 bezoekers zijn geweest. Bouwend Nederland ondersteunt daarnaast graag de vele lokale en regionale initiatieven die er worden genomen om de technische beroepen onder de aandacht te brengen en om uiteindelijk de instroom in onze sector te bevorderen. "Mijn suggestie aan de leden van Geo Informatie Nederland is dan ook: laat zien dat het een boeiend vak is: wees trots op het vak en straal dat uit!" GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 17