I Er speelt eigenlijk altijd wel een affaire, waarbij de OS haar licentiepolitiek moet verdedigen Qrealworldsystems Naar een moderne GIS infrastructuur? Meer weten? (advertentie) opnemen, verkregen van derden. Op die manier verschaffen we nutsbedrijven en anderen, die anticiperen op nieuwe woningen en bedrijven, een planningtool", kondigt Lawrence aan. Het is dus ook niet vreemd dat in de UK een levendige discussie gaande is over de OS. Het feit dat de organisatie welhaast een monopolie heeft op Britse geografische data, is menigeen een doorn in het oog. Ook hier gaan stemmen op - het bedrijfsleven voorop - om de publieke data vrij te geven aan alle afnemers. De bestanden zijn de afgelopen eeuwen immers opgebouwd met het geld van de belastingbetaler, ook al is het instituut dan sinds acht jaar omzetafhankelijk. Er speelt eigenlijk altijd wel een affaire waarbij de OS haar licentiepoli dek moet verdedigen, ook omdat de OS een steeds groter toepassingengebied afdekt met haar brede en diepe content. Inspire Maar helder is ook, dat concurrentie niet zo snel georganiseerd is vanwege de positie van OS als Trading Fund. En van privatisering is men in de UK nogal kopschuw; daarvoor heeft men te veel slechte ervaringen opgedaan met andere geprivatiseerde clubs als de spoorwegen. Over de OS-producten zelf is er overigens vooral lof. Kortom, het zal voorlopig wel zo blijven of Inspire moet 'roet in het eten gooien'. In de Richtlijn is immers vastgelegd, dat de toegankelijkheid van overheidsdata die direct of indirect bruikbaar zijn voor milieutoepassingen, zo groot mogelijk moet zijn. Dat omvat vrijwel alle nationale basisdata, zeker geografie en wegendata et cetera en het effect gaat de milieusector natuurlijk ver voorbij. Vanessa Lawrence verwacht niet, dat Inspire veel zal veranderen. Ze zegt stellig: "Ik geloof dat onze Trading Fund- status ongewijzigd kan blijven, terwijl we toch onze rol spelen in de realisatie van de Europese data-infrastructuur. We werken aan de implementatie van Inspire, dus aan de uitwisseling van ruimtelijke data tussen publieke organisaties en —instellingen voor milieudoeleinden. Natuurlijk zullen we ons houden aan de gedetailleerde invoeringsregels die worden ontwikkeld voor metadata, dataspecificaties en netwerkdiensten, datadeling en monitoring." Van gratis beschikbaarheid is ze wars. "Misschien is gratis voor de eindgebruiker, maar het is nooit zonder kosten. Iemand moet betalen voor de verzameling, onderhoud en de distributie ervan. Om iets waard te zijn, moeten de data accuraat zijn en up-to-date. En net als bij elk ander kwaliteitsproduct hangt daar een prijskaartje aan. Als Ordnance Survey haar data moet weggeven, zal de overheid de belastingen moeten verhogen om ons te compenseren." Maar ondanks het verzet zal ook de Ordnance Survey zich onvermijdelijk moeten buigen over aanpassing van haar licentiepolitiek. Een bijkomend voordeel van het feit dat de Geo-IT made real Realworld is u van dienst bij: Implementatie ArcGIS Server 9.2, ArcGIS 9.2 Mobiele applicaties GIS - SAP integratie Data modellering Oracle en Oracle Spatial Realworld 00 Systems B.V. adres Venusstraat 17 NL 4105 JH Culemborg Telefoon +31 (0)345 614406 FAX +31 (o)345 614319 e-mail martijn.nanninga@realworld-systems.com Internet www.realworld-systems.com GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 27