Adressen en wegen Personeel organisatie géén private onderneming is, is dat ze verplicht onder het toekomstige Europese toegankelijkhcidsregime valt. Tussen overheden zal het geld-rondpomp-circuit moeten afnemen en richting bedrijven mogen geen hoge drempels zijn opgeworpen voor commercieel hergebruik van basisdata, hoewel over het begrip 'hoog' natuurlijk veel te stechelen valt. En vooral: wat precies onder 'basis' moet worden verstaan zal nog in Europees verband moeten worden uitgewerkt. Voor eigen gebruik door bedrijven en burgers bestaat nu al de mogelijkheid om gratis te zoeken en maximaal tien kopieën van kaarten gratis te downloaden via get-a-map. Adressen- en wegendata moeten in 2011 'vrij' beschikbaar zijn. Ordnance Survey heeft ondertussen een landsdekkende en consistente database met adresinformatie als datalaag in haar MasterMap. De OS krijgt de ruwe data vooral van gemeenten. Die moeten de bewerkte data dan weer tegen betaling afnemen (er is een overheidsbreed raamcontract). Daarin kan men een geografische selectie maken per hectare. De OS MasterMap Address Layer geeft de precieze locatie van ruim 27 miljoen woon- en bedrijfspanden. De positie is gevalideerd door driehonderd landmeters, die werken volgens strikte kwaliteitsnormen. Het bestand bevat 29 miljoen records. Er zit een beschrijving in van elk adres, ook in flatgebouwen (residential or retail), gebouwnamen, geografisch adres en objecten zonder postadres. Een tabel wordt gratis meegeleverd, zodat de data zijn te combineren met bijvoorbeeld adresseringsdata van de Royal Mail of taxatiedata. Men kan een abonnement nemen om elke zes weken automatisch on-line een update te krijgen. Alleen mutaties en nieuwe adressen worden dan aangebracht. Ook wat betreft wegendata heeft de OS een ijzersterke positie. "We geloven dat er een groeiende vraag zal zijn naar hoog kwalitatieve, landsdekkende wegennetwerkdata die tussen vele gebruikers gedeeld kunnen worden via open standaarden. Wat private bedrijven doen, is waarde toevoegen aan die onderliggende data, bijvoorbeeld routeringsapplicaties voor satellietnavigatiesystemcn, We hebben een algemene data- infrastructuur gecreëerd, waarop allerlei soorten diensten en toepassingen kunnen worden gebaseerd. We hebben heel succesvolle relaties met zo'n vijfhonderd partners, waaronder multinationals, zoals Tele Atlas. Wat OS doet, is continu focussen op verbetering van de datanauwkeurighcid, actualiteit en consistentie. Onze landmeters brengen per dag vijfduizend veranderingen aan in onze database", klinkt het trots. De OS MasterMap Integrated Transport Network (ITN) Layer bevat ruim 740.000 'navigeerbare' wegen. De gebruikers ervan beschikken niet alleen over gewicht-, breedte- en hoogtebeperkingen, maar ook over data rond eenrichtingsverkeer, snelheidsbeperkingen en beperkingen aan toegang en gebruikstijden. De druk bezette OS- landmeters bereizen per jaar achtduizend mijlen om positie- en kenmerkveranderingen vast te leggen. Elke weg heeft verschillende links met een referenticnummer en deze zijn dwars door applicaties en systemen te koppelen. Van die landmeters heeft de Ordnance Survey er dus veel nodig en het aanbod krimpt. Ook bij hogere functies Vanessa Lawrence studeerde eerst geografie aan de University of Sheffield en behaalde vervolgens haar mastergraad in remote sensing en image processing aan de University of Dundee. De eerste elf jaar van haar carrière werkte zij als uitgever, laatstelijk als technisch directeur van Geolnformation International, een divisie van GIS- specialist Pearson Professional Ltd. In 1996 aanvaarde zij de functie van Regional Business Development Manager bij Autodesk. Bij het zelfde bedrijf kreeg ze bij de GIS Solutions Division in 2000 de post van Global Manager, Strategie Marketing and Communications. In 1999 was ze voorzitter van AGI, de Britse professionele tegenhanger van brancheorganisatie GIN. In 2000 werd Vanessa Lawrence aangenomen als Director General en Chief Executive van Ordnance Survey, Ze heeft een aantal eredoctoraten aan universi teiten in Engeland. Tegenwoordig is ze extern exa minator bij University College London in het MSc programma Geographic Information Science. ontstaat schaarste op de personeelsmarkt. Lawrence: "Als je je onderscheidt door state-of-the-art technologic, dan is er altijd de noodzaak om heel zorgvuldig naar het juiste personeel te zoeken. Dat verscherpi. de schaarste die er in de GIS-branche zeker is. Mijns inziens is een belangrijk deel van de remedie, dat scholen en universiteiten hun ogen beter open houden voor ontwikkelingen in de praktijk en hun training en scholing daarop aanpassen. De digitale kaartwereld is dynamisch, snel." "Ik wil dat Ordnance Survey-data altijd, als key-cnabeler, nieuwe behoeften en vereisten ondersteunen in de héle informatie-industrie. Daarom investeren we veel in MasterMap als één naadloze geografische database, compatibel met webstandaarden, en af te nemen via een zo gebruiksvriendelijk mogelijke on-line interface. Om state-of-the-art te blijven leiden we zelf mensen op, maar we kijken ook naar universiteiten. We hebben bijvoorbeeld een succesvolle campagne gehad om afgestudeerde cartografen te werven." Op de vraag of ze nog iets speciaals doet om vrouwen te stimuleren binnen de OS te werken of hogere posities aan te nemen, is het antwoord ontkennend. "Wij promoveren enkel en alleen op kwaliteit. Naast mijzelf is er een lijndirecteur en een stafdirecteur een vrouw. Door de hele organisatie zijn er vele vrouwelijke seniormanagers." Bij de Ordnance Survey werken 1420 personen, waarvan 390 vrouw. GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 29