J 1 'Wij hebben als RWS niet eens een mechanisme om geld te innen' Bert Keijts:"Het is nog niet helemaal duidelijk of vervoersnetwerken in al hun detail onderdeel van Inspire zijn. Wat voor schaal en nauwkeurigheid hoort daarbij?" Keijts is keynote speaker op het GIN Congres. gewend om heel veel gedetailleerde data te hebben en als je dan vraagt: 'Heb je dat werkelijk nodig?', dan schrikken ze. Als je dat goed in dialoog doet, dan kom je daar wel uit, maar leg je het op, dan gaat het mis. Dan wordt hen iets afgenomen. Eén meetpunt op de hele Seine laten gelden als hét meetpunt om dé waterkwaliteit van de hele rivier te meten is niet goed. Wij nemen voor de Rijn in Nederland honderd meetpunten, maar zou vijftig ook afdoende zijn? Vaak zijn die honderd meetpunten ontstaan, doordat het vroeger vijf directies waren die elk hun meti ngen deden. Omschakelen, meedenken, vraagt gewenning en kost dus tijd." Keijts maakt de kanttekening, dat het soms efficiënter kan zijn om iets niet in een kcurlijf te brengen, zeker als sprake is van contrasterende regelgeving. "Neem bijvoorbeeld de elektronische navigatiekaarten voor de scheepvaart. Die vallen onder een eigen richtlijn. Dat is een wereldwijde standaard. Dan kunnen wij wel zeggen dat we het in geowebservices willen gieten, maar dat gaat dan niet lukken. Voorlopig draaien op de brug van een schip ook nog geen webenabled services. Hoe krijg je voldoende bandbreedte om die data daar te krijgen? Langs de weg lukt dat wel; er zijn genoeg masten neergezet door de kabelaars, maar langs het water is dat niet rendabel." De zorg van Hans Nobbe is vooral: kunnen we het als DID waarmaken? "Je kunt dan wel flink zeggen: je hebt een appl icatie die niet past door onze webservices-zeef en die halen we weg, maar wat je ze dan teruggeeft, moet wel goed zijn. Daar zit de grootste uitdaging. Je bent daarbij soms afhankelijk van externe omstandigheden. Kijk naar het interdepartementaal ontsluiten van data. Vorig jaar is de Geodata-infrastructuur Rampenbestrijding in gang gezet. Op papier is er geen probleem met data-uitwisseling tussen de verschillende ministeries, maar in de praktijk staan firewalls et cetera aansluiting in de weg. 33^ GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 33