Met ons inzicht verandert uw wereld Inspire En bij bepaalde data zijn we afhankelijk van de Topografische Dienst Kadaster. Die is op korte termijn niet ingericht op een 7 x 24 uur dienstverlening. Ook is er de harde iet-kant. Lopen er nog ergens unieke dataglasvezelkabels? Het mooiste is als je een ring hebt, zodat je links- of rechtsom toch bij de data kunt komen bij uitval. Soms loopt er maar één draad naartoe en als die kapot gaat, heb je een probleem. Dat moet je goed in beeld hebben: wat zijn je terugvalscenario's als er iets uitvalt? Dat is nog niet helemaal tot in detail in beeld." Tot zover gaat het gesprek over interne toegankelijkheid, maar het principe van transparantie geldt ook voor de houding naar de buitenwereld. Rijkswaterstaat wil in de externe toegankelijkheid van haar data zo open mogelijk zijn. Daarom ook omarmt Bert Keijts de Europese geodata-infrastructuur die onder de Richtlijnen van Inspire nu worden uitgewerkt. Geen of zo laag mogelijke drempels voor datadeling zijn daarin uitgangspunt. Keijts: "Wij vinden dat een goede ontwikkeling en we hebben daarom al in een vroeg stadium aan de Inspire- tafel aangezeten. Het dossier ligt formeel bij VROM, maar aan ons geoservicesconcept kon men in Europees verband wat hebben. AGI-medewerker Michel Grothe is daarom in een vroeg stadium op mijn verzoek gaan meeschrijven aan de Europese standaarden." Speelt Inspire ook mee in de argumentatie richting commerciële kaartenmakers om het Nationaal Wegenbestand vrij te geven, vroegen we Keijts en Nobbe. Nee, was het antwoord. Wat is (advertentie) Voor alle duidelijkheid Ziet u op het gebied van geo-informatie ook door de bomen het bos niet meer? GEON helpt u bij het helder krijgen van de problematiek en het vinden van oplossingen. Wij initiëren ontwikkeltrajecten en ondersteunen de uitvoering van complexe projecten. Naar keuze kunnen wij leiden, begeleiden en/of opleiden. Kijk voor meer informatie op www.geon.nl of bezoek onze stand op het G!N-congres. PROJECTMANAGEMENT - CONSULTANCY - OPLEIDINGEN Tel: (050) 311 16 60 E-mailinfo@geon.nl de situatie? Vorig jaar is er bij het ministerie van V W door het Rotterdamse AND een WOB-verzoek ingediend (Wet Openbaarheid Bestuur) vóór het vrijgeven van het NWB. De WOB kent een aantal uitzonderingsgronden en één daarvan is mogelijke marktverstoring. Die is gegrond verklaard. Bedrijven die al jaren hard hebben geploeterd om de markt voor elektronische kaarten in met name navigatietoepassingen te ontginnen, zouden opeens rechts kunnen worden ingehaald door nieuwkomers die producten gaan maken op het gratis NWB (zie ook het Tele Atlas-artikel in dit magazine). Daar is een adviescommissie mee aan het werk gegaan. Die heeft aan RWS geadviseerd om het bestand gefaseerd vrij te geven: per 1 januari 2009 met recht op hergebruik en zo snel mogelijk vrijgeven zonder recht op hergebruik. Dat laatste is al gebeurd, over die 2009 is 'discussie'. Nobbe licht toe: "Bij ons ligt het probleem niet. En het bedrijfsleven dat bezwaar maakt tegen vrijgeven, klopt tegelijk wel bij ons aan voor bijvoorbeeld gratis file-informatie, dus consequent is het niet. Maar naar aanleiding van deze kwestie is het goed eens op te merken dat wij op geen enkele manier van de inkomsten van dataverkoop afhankelijk zijn; dit in tegenstelling tot vooral het Kadaster. Wij hebben niet eens als RWS een mechanisme om geld te innen. We hebben geen loket dat facturen kan uitschrijven. Wij kunnen de markt verstoren, maar wij kunnen niet aan concurrentievervalsing doen, zoals vaak wordt geroepen." Keijts komt terug op de ontbrekende rol van Inspire in deze. "Het is nog niet helemaal duidelijk of vervoersnetwerken in al hun detail onderdeel van Inspire zijn. Wat voor (advertentie) GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 34