Straks is in onze wereld zes maanden tot een jaar' 3D Tele Atlas 20 jaar op weg en nu de route gevonden Kaartenmaker Alain De Taeye ziet voor zijn Tele Atlas vooral luxeproblemen. Sinds de descrambling van GPS is er eindelijk een enorme consumentenmarkt voor digitaal kaartgebruik. Grenzen aan de groei zijn nog niet in het verschiet, of het zouden de opvattingen van bepaalde regimes moeten zijn over het militaire karakter van kaarten. Ook van marktverstoring door Europese overheden ligt hij niet lang wakker. Het wordt vaak gezegd dat wij een navigatiebedrijf zijn. Dat moet ik dan corrigeren: Tele Atlas maakt kaarten. Het is ons doel om daar waar kaarten worden gebruikt, dat zoveel mogelijk digitale kaarten te laten zijn. Je kunt trouwens met een kaart niet zo heel veel doen: weten waar je bent en waar iets anders is en hoe je van x naar y gaat. Dat zijn activiteiten die nu heel modern vertaald worden in navigatie en in LBS, maar het is niets meer dan te zeggen waar de dingen zijn. En dat deed men al in de middeleeuwen." Alain De Taeye, CEO van Tele Atlas, houdt van relativeren. Ook op het gebied van navigatietechnologie heeft Tele Atlas immers een aantal belangrijke patenten op haar naam staan, waaronder de heads-up display: de kaart die meedraait met de rijrichting. De Taeye had al voordat hij in Gent afstudeerde digitale kaartdatabases gebouwd. Daarna begon hij voor zichzelf als IT-consultant in routeplanning en geografische databases. Zijn zaak integreerde in 1989 in de jonge Nederlandse Tele Atlas Groep en in 1990 werd hij er directeur. Onder zijn leiding is Tele Atlas uitgegroeid tot een wereldwijd opererend concern, genoteerd aan zowel de beurs van Frankfurt als Amsterdam. (Evenknie is Navteq, dat uiteindelijk meer gespecialiseerd is in in-car navigatie). Tele Atlas maakte in het begin een wegenatlas van Nederland; in België lag het accent op de optimalisatie van logistiek voor een krantengroep en nutsbedrijven. De automobielindustrie, gedreven door Mercedes en BMW, begon middenjaren '80 in auto's navigatiesystemen te gebruiken - positionering via de wielen; gebruikte je een pont dan ging het verkeerd - en Tele Atlas stapte daar op in. Eind jaren '90 werden in de navigatiesystemen GPS-chips gestoken, maar die waren zeer onbetrouwbaar. De signalen werden door de VS gescrambeld. De Taeye: "In de eerste Golfoorlog - één grote reclame voor geo technologie met zijn precisiebombardementen - hielden de militairen dat tegen. Pas in 2000 heeft Clinton de hogere nauwkeurigheid vrij gegeven. Dat is de reden dat je nu pas de boom hebt van portable navigatiesystemen. De marktmogelijkheden zijn dus ook nog gigantisch, niet in de laatste plaats door gebruik van digitale kaarten op mobiele high tech apparatuur. Dat is een doorbraak: om het even welk moment een kaart bij je hebben - weten wat er rond je is gesitueerd. Er zal een generatie zijn die altijd en overal antwoord op vragen heeft als 'Waar kan ik in deze buurt een brood of een krant kopen'? 'Hoe kom ik terug naar mijn hotel'? Dat is comfortabel en geeft rust. Waar je onrustig van zou kunnen worden, is push advertising - marketeers willen dolgraag weten waar je bent - maar dat moet je te allen tijden uit kunnen zetten." De bomen mogen dan nu tot in de hemel groeien, tot zeer recent kende men bij Tele Atlas vooral rode cijfers. Tegelijk valt op dat het bedrijf sterk inzet op 3D kaartdisplay. Het vergaren van data in drie dimensies is echter een zeer kostbare zaak. De CEO schets de marktveranderingen die dergelijke investeringen rechtvaardigen. "Vandaag hebben wij 21 miljoen kilometer weg in twee dimensies in onze databank. Wat de mensen echter steeds vaker verwachten is dat de wereld in 3D 37)-»- GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 37