Pythagoras gis+ ad mm 'Het zou een kans op meer studenteninstroom moeten zijn: ons vak is toch veel boeiender dan vroeger' Mapping GIS Markt-overheid Pythagoras GIS CAD: Pythagoras GIS+CAD heelt o.a. volgende mogelijkheden: Making GIS accessible te bezichtigen valt op hun apparatuur. Dat stellen wij vast in onderzoek. Niet dat dat onderzoek écht nodig is, vind ik. Je ziet veel oude kaarten met een kerk of kasteel in 3D, omdat men toen al wist dat men zich zo beter kan oriënteren." "De inwinning in 3D is inderdaad vele malen kostbaarder dan in 2D, maar er zijn nu een paar dingen totaal anders dan in het nabije verleden. Wij leden twintig jaar verlies doordat er géén markt was, niks meer of minder, Er waren nauwelijks toepassingen, behalve in hele dure wagens. Het was een nichemarkt en zolang dat zo was, zaten wij in de miserie, want elke investering was onrendabel. De descrambling van GPS heeft alles veranderd. In alles worden GPS-chips gestopt. De consumentenmarkt is zo groot, dat het veel sneller rendabel zal zijn om alle data, niet alleen markante gebouwen, in 3D aan te bieden. Analisten verwachten dat er dit jaar 18 miljoen portable navigatiesystemen verkocht worden; vorig jaar 12 miljoen. Als die consumentenmarkt groeit - er is nog erg veel ruimte - dan zijn de revenuen daaruit zo groot, dat voor applicatiebedrijven de potentie gigantisch wordt, niet alleen voor de kaartenmakers." Behalve de autonavigatiemarkt is er natuurlijk die van de mobiele telefoons en andere PDA's. Daarvan is het potentieel wereldwijd ook nog enorm. De Taeye lacht: "Nu is er een markt en zijn er geen kaarten. Vraag aan Nokia: 'Waar wil je kaarten van hebben?', dan zeggen zij: 'Waar we telefoons verkopen; de prioriteiten zijn China en Zuidoost-Azië'. Er wordt aan ons getrokken om daar sneller die coverage te gaan doen, in 3D, met veel points-of-interest, terwijl we vroeger moesten bedelen om een kaartje te verkopen. Maar... er zijn nog heel veel landen waar kaarten worden beschouwd als een vorm van militair geheim. Vooral in die hoek van de wereld. Een buitenlands bedrijf mag bijvoorbeeld in China geen kaart van het land maken noch bezitten. Dus ik doe dat met Chinese partners. Dat zijn bepaald gecompliceerde processen." Tachtig procent van zijn business draait om consumenten. Hoewel de overheid en het bedrijfsleven als afnemers dus een veel kleinere rol spelen, is de overheid wél een belangrijke spelbepaler. Een verstandshuwelijk lijkt nog het beste de sfeer te beschrijven waarin De Taeye erover spreekt. "Zij hebben de macht om ons voor te schrijven wat mag en niet mag. Daar zit goed en slecht nieuws bij. De laatste tien jaar worden we wel meer au serieux genomen. De relatie is verbeterd, daar waar de overheid vroeger zei: 'Niet jullie, maar wij maken kaarten'. Er zijn vele gevechten geweest. Natuurlijk kom je nog steeds problemen tegen, maar veelal staan we aan dezelfde kant. Neem de Ordnance Survey. De auteursrechten op kaartdata zijn daar zo geregeld, dat de OS bijna het copyright op de realiteit van Groot-Brittannië heeft. Toch loopt die samenwerking ondertussen goed, omdat we allebei zien dat de marktomstandigheden sterk veranderen. Andere spelers worden belangrijker, omdat de consument zich anders gedraagt. Nokia wil in haar PDA's een kaartje gratis ter beschikking stellen aan de eindgebruiker. Dat hadden we allebei niet in onze prijslijst staan. We zitten elkaar niet in de haren, maar zoeken naar oplossingen." Die auteursrechten op de kaarten die de topografische diensten maken in West-Europa is dus altijd een grote kostenpost geweest voor Tele Atlas. De komst van Inspire, de Europese geodata- infrastructuur waarbinnen basisbestanden laagdrempelig beschikbaar moeten komen, kan daarin verandering brengen. Vooruitlopend op Inspire wil de Nederlandse overheid bijvoorbeeld haar bestanden nu al zoveel mogelijk vrijgeven. De Taeye moet er niet veel van hebben. "In het verleden, in tegenstelling tot Amerika, heeft men vanuit de topografische instituten compleet het omgekeerde gedaan. De overheid zei: 'Topografie is van mij en als je die informatie wilt hebben, dan moet je mij betalen'. Dus moesten er deals worden gesloten waarbij men een vergoeding kreeg voor intellectuele eigendomsrechten op basis van een percentage van de omzet met hun producten. En nu draait men 180 graden om en gaat de overheid het aan iedereen voor niks geven. Men laat ons eerst twee decennia lang betalen en op het moment dat de markt er is en wij door die ellendige periode heenkomen, ga je oneerlijke concurrentie creëren door die kaarten op de markt te (advertentie) - het nieuwe, gebruiksvriendelijke GIS-pakket met zeer krachtige doch eenvoudige tekenfuncties - het personaliseerbare GIS-pakket dat door middel van Pythagoras VBA op maat wordt aangepast - het unieke GIS-pakket dat snel aanleert en zeer efficiënt werk oplevert - het breed toepasbare GIS-pakket ontwikkeld voor gemeenten, kadastrale toepassingen, nutsbedrijven, ruimtelijke ordening, milieustudies, wetenschappelijk onderzoek, ADW Software Osseven 12 - 2350 Vosselaar - België Tel: +32 14 61 32 70 website: www.pythagoras.net Fax: +32 14 61 82 15/ E-mail: gis@pythagoras.net - ruimtelijke interpolatie - ruimtelijke analyses en bevragingen - opmaak van thematische kaarten - gebruik van achtergrondkaarten in (Geo)TIFF-, JPG- of BMP-formaat - import SHP- en DBF-bestanden - rapportgeneratie en sturen van standaardbrieven GIN Congres Magazine

Geo-Info | 2007 | | pagina 38