Prijsstelling Google Earth GIN Congres Magazine Peter Welting (I) en Noud Hooyman Een professioneel Geoservice Center i- is dé kritische succesfactor van de geoinformatie-infrastructuur van Nederland." Welling is keynote speaker op het GIN Congres is de belangrijkste kritische succesfactor van de geoinformatie- infrastructuur van Nederland.'1 Samenhangend met een verbeterde toegankelijkheid van overheidsdata is de discussie of er wel of niet een prijskaartje aan die bestanden mag blijven hangen. Jacqueline Cramer weet van de debatten over prijsstelling. "Bij VROM stellen we alles tegen verstrekkingskosten ter beschikking, tenzij het indruist tegen privacy, staatsveiligheid of marktwerking." Maar moet het bedrijfsleven dan nooit betalen voor diensten van de overheid? "Ik veronderstel dat er nu eenmaal organisaties zijn, zoals het omzetafhankelijke Kadaster, waar werk wordt verricht, waarvoor een fee betaald moet blijven worden. In het verlengde daarvan hebben we het ook over de scheidslijn tussen markt en overheid, want de markt moet toegevoegde waarde-producten kunnen maken met overheidsdata zonder dat daarvoor onnodige drempels worden opgeworpen. Ook marktverstoring kan niet. Overheidsorganisaties zoals het Kadaster hebben wettelijke taken. Het Kadaster moet zijn eigen gegevens zo goed mogelijk verspreiden, maar niet nog eens een keer extra gegevens binnenhalen om nieuwe producten te maken voor de verkoop. Een leuk voorbeeld: www.vind- je-eigen-huis.nl, dat met eigen gegevens via Google software gewoon aan de burger wordt aangeboden - gratis. Daar surf ik ook wel eens naar toe. De historische kaarten van het Kadaster op internet met Google is ook een goed idee. Maar het moet helder zijn: wat voor de markt is, is voor de markt. Het Kadaster gaat niet voor de winst, maar er is een grijs gebied, dat we de komende periode nog kleiner moeten maken." Het ministerie van BZK is bezig met twee onderzoeken: wat gebeurt er in een aantal buitenlanden op het terrein van toegankelijkheid en hoe staan de Nederlandse gemeenten tegenover de ontsluiting van geodata? De resultaten komen binnenkort in het GI-beraad. Peter Welling: "Het GI-beraad is er een warm voorstander van dat we middels een convenant tussen alle overheden, dus ook gemeentes, regelen dat alle geodata tegen verstrekkingskosten voor iedereen beschikbaar zijn. Wie zou daar op tegen zijn in deze tijden? Uiteindelijk zal in Nederland het nog maar bij een paar bestanden financiële pijn doen om die los te laten: kadaster, TOPIONL, GBKN." Noud Hooyman vult aan: "Let wel, je mag volgens Inspire in redelijkheid kosten in rekening brengen - zelfs voor het viewen van bestanden, alleen dan moet je het onderbouwen. Zoeken is voor niks, viewen is voor niks, tenzij het om data gaat die héél actueel is KNMI- data bijvoorbeeld; als je die op het scherm hebt, heb je in feite de informatie." "Toegankelijkheid is een vast agendapunt op het GI-beraad. Zo praten we er ook over of we de luchtfotografie niet als overheid gezamenlijk kunnen aanpakken, waarbij we eigenaar worden van de foto's. Die kunnen we dan tevens aan Google ter beschikking stellen - waarom niet? Een andere kwestie is dat iedereen zijn bestanden nu nog tegen andere voorwaarden ter beschikking stelt. De een vindt dat het met bronvermelding moet, de ander geeft doelbeperkingen. Het GI-beraad zal adviseren dat te stroomlijnen, resulterend in uniforme gebruiksvoorwaarden." Minister Cramer lacht: "Topografische kaartjes op het scherm? Ga maar naar Google, dan heb je het ook, zouden mijn kinderen zeggen. Want Google Earth is op een bepaalde manier een concurrent. Die komt links voorbij. Misschien zijn er bepaalde dingen die we als overheid helemaal niet meer hoeven te doen, omdat je ze op een andere manier al te weten kan komen. Dat is iets waar wij als VROM over na moeten denken. Wat verwachten we de komende vijf tot tien jaar aan ontwikkelingen en welke consequenties heeft dat voor het werk dat door ons wordt verricht? En haal er een paar twintigers bij. In vergelijking met hen lijken we wel op twee planeten te leven. Dat heeft consequenties. Soms denk ik dat we investeren in stoomboten, terwijl de moderne tankers al van de tekentafel af o

Geo-Info | 2007 | | pagina 9