Open moet het zijn! Geo-Info in Praktijk Rijkswaterstaat (RWS) is in 2003 ge start om haar geo-informatie infra structuur te baseren op de open stan daarden. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Met name de invoering van de open standaarden voor technische in teroperabiliteit (web services) blijkt een weerbarstig proces. Op zich niet verwonderlijk want de tijd nodig om van kraamkamer tot toepassing van een standaard te komen bedraagt doorgaans een periode van vijf jaar. Niet dat de standaarden ter discussie worden gesteld, maar de conventio nele wijze van werken gaat soms wel op de schop door nieuwe concepten en programmatuur die wellicht net iets anders werkt of (nog) wat minder lean. Een en ander wordt versterkt door im plementaties van leveranciers die ach ter blijven of die net niet of net anders zijn geïmplementeerd. Maar ook de standaarden zelf bevatten soms open eindjes. Aspecten die al snel weerstand oproepen en in geval van RWS tot au dits leiden en zonder een krachtig en verplichtend beleid voor het gebruik van open standaarden een hoop door zettingsvermogen vragen van de be trokkenen. En met alleen de opvatting dat de overheid moreel verplicht is om open standaarden te gebruiken voor haar communicatie met mede-overhe den, burgers en bedrijf, kom je er niet. Er waren tot op heden eigenlijk geen stokken achter de deur 0111 het gebruik van open standaarden 'af te dwingen' buiten de goede wil van de professio nals, die de voordelen van open stan daarden zien. Voor de voordelen van open standaarden verwijs ik hier graag naar www.ososs.nl. Weliswaar zijn de geo-standaarden voor Nederland vastgelegd in het door het GI-beraad aangenomen 'Framework standaarden voor de Nederlandse Gil', garantie voor acceptatie en toepassing ervan is allerminst zeker. Daarin lijkt nu enige verandering te komen. Frank Heemskerk, Staatssecretaris van Economische Zaken (EZ), heeft onlangs het actieplan voor het versnellen van het gebruik van open standaarden (en open source software) in de (semi-)pu- blieke sector naar de Tweede Kamer gestuurd. Dit actieplan, dat de mooie titel 'Nederland open in Verbinding' heeft meegekregen is van toepassing op de rijksoverheid, de medeoverheden en de (semi-) publieke sector. Met dit plan heeft het Kabinet de afgelopen pe riode onderkend dat interoperabiliteit van groot belang is voor het bereiken van maatschappelijke doelen. Directe voordelen zijn bijvoorbeeld betere overheidsdienstverlening" door betere toegankelijkheid en uitwisselbaarheid van gegevens. Met dit actieplan zet het Kabinet actief in op de brede toepas sing van open standaarden door het 'comply-or-explain and commit' prin cipe in te voeren bij opdrachten van Rijksdiensten vanaf april 2008 en voor de overige overheden en instellingen vanaf december 2008. Een van de zes pijlers is de stapsgewijze invoering van de open standaard ODF (Open Do cument Format; ISO 26300:2006). ODF is de internationale XML-gebaseerde standaard waarmee tekstdocumenten, spreadsheets, formules en tekenin gen toekomstvast en los van applica ties worden vastgelegd en vervangt bedrijfseigen documentformaten als .doe, .wpd, .xls en .rtf. ODF dient ui terlijk januari 2009 door alle minis teries en mede-overheden te worden ondersteund. De twee laatste zinnen zijn bijna letterlijk afkomstig uit wat inmiddels het 'actieplan Heemskerk' heet. Daarmee moeten overheden open standaarden gaan verankeren in hun eigen ICT-beleid. In de uitvoering en bewaking van het nu voorliggende beleid zitten evenwel nog behoorlijk wat uitdagingen. Maar er is een stevig beleidskader. En dat moet ook. De afhankelijkheid van ICT en van 1CT- leveranciers is de afgelopen jaren fors toegenomen. Door open standaarden voor te schrijven zal de overheid veel meer keuze hebben in de te gebruiken programmatuur. Zeker in een toch al verstoorde markt met monopolie van enkele grote leveranciers is dat zeer ge wenst. Natuurlijk zijn migratielcosten nodig die voor rekening komen van de betrokken organisaties. Tegelijkertijd vallen de besparingen bij invoering van open standaarden (en open source) software toe aan de betreffende orga nisaties. Wat betekent dit voor de geo-sector? Veel wat mij betreft. Er ligt nu een dui delijk en krachtig beleidskader waar mee ook de invoering van geo-stan daarden in Nederland eindelijk een duidelijke grondslag krijgt. Het Frame work van standaarden van de Neder landse Gil is daarmee de vrijblijvend heid voorbij. Geonovum is dan ook uitgenodigd om zitting te nemen in de begeleidingscommissie die vanuit EZ ervoor zorgdraagt dat de geo-standaar den een plek krijgen in de uitwerking van het actieplan. De grote uitdaging zit in de uitvoering waar u en ik (ver der) mee aan de slag moeten. Daarmee zal implementatie van de geo-informa tie infrastructuur, die optimale open baarheid van en toegankelijkheid tot geo-informatie beoogt, eerder gestalte krijgen en op een efficiëntere wijze. Voor het eerst met een stok achter de deur. Open open open moet het zijn, Thé Lau van The Scene zong het al in 1992. Michel Grothe Senior adviseur Rijkswaterstaat, Data ICT Dienst E-mail: michel.grothe@rws.nl Michel Grothe GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 11