4. Robuuste definitie voor data-uitwisseling: standaardisatie noodzakelijk De gebruikelijke kadastrale percelen staan bekend als 2D-percelen maar zo als |Stoter, 2004] reeds opmerkt betreft dit feitelijk het eigendom van een volu me waarbij de hoogte en de diepte niet expliciet zijn vastgelegd. De represen tatie is dus 2D terwijl het recht 3D is. Aangezien het regulier polytoop niet gesloten hoeft te zijn in alle richtingen is het een zeer natuurlijke representa tie voor een gecombineerde weergave van 2D- en 3D-perce- len. Hierbij worden dan de 2D-percelen als prisma's met ver ticale zijden en zonder onder- of bovenkant weergegeven. Het is in deze context dan ook betekenisvol om te vragen of een 2D-perceel overlap heeft met een 3D-volumeperceel. In het voorbeeld van figuur 9 overlappen de 2D-percelen A en B niet met het volumeperceel C maar overlappen het 2D- perceel D en de weg wel met het volumeperceel C. Het scha- duwgebied onder C geeft de voetafdruk van C weer op het maaiveldniveau. Figuur 10 en 11 tonen nog een aantal werkelijke situaties van gecombineerde 2D- en 3D-percelen in het testgebied. Figuur 10 toont een aantal 3D-percelen die de ruimte van boven de weg hangende delen van een stadion represente ren; zie ook [Stoter 2004, blz. 269-272] voor een impressie van dezelfde percelen. Figuur 11 toont tenslotte de uitbouw op de eerste verdieping van een restaurant boven de open bare stoep. De hiervoor geïntroduceerde regulier polytoop aanpak maakt het mogelijk om data correct te beschrijven in een computer die werkt met eindige getallen. Hiermee komt er Fig. 9. Combineren van 2D- en 3D-kadas- trale percelen. Fig. 10. Detail van twee 3D-percelen (rood en groen) met een derde (blauw) op de achtergrond. Gewone 2D-percelen zijn weergeven via een lage verticale wand op de grens. De verticale grijze cilinder geeft de Z-as weer in VRML- viewer. Fig. 11. 3D-perceel temidden van 2D- percelen (volumeper ceel A en 2D-perceel E vormen tezamen het restaurant. Per ceel A hangt boven de stoep/weg, die is weergegeven door de 2D-percelen B, C en Dj. zicht op een definitie van geldige (va lide) objecten en robuuste representa ties die niet leveranciersspecifiek zijn. Daarmee zou uitwisseling in robuust formaat een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan de voor een goed functionerende Gil noodzakelijke ge gevensuitwisseling. Om die gegevens uitwisseling goed te ondersteunen is een degelijke en consistente verzame ling standaarden nodig. De meest ba sale vereiste is standaardisatie van de gebruikte geometrische concepten: de primitieve modelleerelementen om de objecten uit de echte wereld te repre senteren. Dit is een terrein waar nog het nodige werk moet worden gedaan [Van Oosterom et al, 2004], maar waar ook al vooruitgang is geboekt door groepen zoals Technisch Comité 211 van de Internationale Standaardisatie Organisatie (ISO TC211) en het Open Geospatial Consortium (OGC). Momenteel wordt het succes van de standaardisatieactiviteiten beperkt door de eis van een zuivere levera n- ciersneutrale aanpak 0111 inmenging in de kwestie hoe ruimtelijke gegevens omgezet kunnen worden naar een in terne representatie te voorkomen. Zo zwijgen bijvoorbeeld de standaarden of de coördinaatwaarden in drijvende- komma- of gehele-getallenformaat |Lott, 2004] zouden moeten worden op geslagen. Hierdoor worden de defini ties uitgedrukt in wiskundige termen; daarmee de oneindige nauwkeurigheid veronderstellend van reële getallen. De vraag hoe dit in de drijvende-komma- of gehele getallen van de computersy stemen moet worden vertaald wordt aan de uitvoerder/programmeur over gelaten. Zo is er bijvoorbeeld geen ge standaardiseerde interpretatie van de relatie 'is gelijk' tussen geometrische objecten. Verder worden de definities van valide objecten in het algemeen bepaald door uitvoerders; bijvoorbeeld |Kazar et al, 2007]. Als standaardisatieactiviteiten moeten leiden tot een situatie waarbij ruimte lijke gegevens zonder handmatig in grijpen, opschonen en corrigeren kun nen worden uitgewisseld dan is er een strenge logica nodig om de standaar den te onderbouwen en 0111 de defini tie van valide objecten te specificeren. De taal van de ruimtelijke databases is ingebed in de taal van de wiskunde met operatienamen zoals 'vereniging' ld e *3 Sfo -. I f'g- I Mvi-I fls»...] é>...l$)Co...| ijO;V..| «K .*,{<0*50*1 GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 22