en 'doorsnede' en het gebruik van vec torachtige representaties. De huidige gangbare geometrische representaties zoals polygonen in 2D of polyhedra in 3D leiden wellicht tot de indruk dat de representaties een topologische ruim te vormen (en/of een vectorruimte) maar dit is helaas niet het geval, zoals bleek uit de voorbeelden in de eerste paragraaf. Het gebruik van het regu lier polytoop biedt ook hier de oplos sing. Conclusie Met het regulier polytoop is aange toond dat het wel degelijk mogelijk is om geometrische objecten robuust te representeren in een digitale om geving; theorie en praktijk gaan hier hand in hand. De oplossing heeft niet alleen maar voordelen: zo is het flink wennen om objecten niet door hoek punten (en zijden) te definiëren maar met halfruimten als basiselement. Toch heeft deze aanpak ook direct weer voordelen: het sluit erg goed aan bij moderne inwintechnieken als laserscannen waarbij getracht wordt objecten te reconstrueren door het zoeken van vlakken door de gemeten puntenwolken. Verder onderzoek is nodig naar regulier polytopen die zijn opgebouwd met niet-platte begrenzin gen zoals cirkelbogen (in 2D) of delen van bollen- en cilinderoppervlakken (in 3D). Regulier polytopen represente ren alleen de hoogst-dimensionale ob jecten in een gegeven ruimte; bijvoor beeld alleen volumeobjecten in een 3D-ruimte en vlakobjecten in een 2D- ruimte. Nader onderzoek moet uitwij zen of ook lager-dimensionale objec ten op elegante wijze zijn in te passen zodat bijvoorbeeld ook punt-, lijn- en vlakobjecten in 3D kunnen worden toegepast. Literatuur Düntsch, I. en M. Winter, Algebraiza- tion and Representation of Mereotopolo- gical Structures. Relational Methods in Computer Science 1-2004, p. 161-180. Kazar, B.M., R. Kothuri, P. van Oos- terom en S. Ravada. On Valid and Invalid Three-Dimensional Geometries. 2nd International Workshop on 3D Geo-Information: Requirements, Acquisition, Modelling, Analysis, Visualisation, 12-14 december 2007, Delft. Lott, R., 0GC Abstract Specification Topic 2, Spatial referen cing by coordinates. 04-046r3, 2004. Randell, D.A., Z. Cui en A.G. Cohn. A spatial logic based on regions and connection. 3rd International Conference on Principles of Knowledge Representation and Reasoning, Cambridge MA, USA, Morgan Kaufmann, 1992. Stoter, J., 3D Cadastre. PhD thesis, Delft University of Technology, 2004. Thompson, R.J., Towards a Rigorous Logic for Spatial Data Representation, PhD thesis, Delft University of Techno logy, 2007. Van Oosterom, P., W. Quale en T. Tijssen, About Invalid, Valid and Clean Polygons. Developments In Spatial Data Handling. P. F. Fisher. New York, Springer-Verlag: 1-16, 2004. Samenvatting Het regulier polytoop Het representeren van geo-informatie in een eindige digitale computer en het werken met deze representaties geeft soms on verwachte fouten doordat de achterliggende wiskunde uitgaat van reële getallen (met oneindige nauwkeurigheid). In dit artikel wordt een oplossing voorgesteld om een representatie te baseren op axioma's die bewijsbaar te ondersteunen zijn in een eindige digitale computer: het regulier polytoop. Er is een prototype im plementatie van het regulier polytoop datatype gemaakt en deze is vervolgens getest met echte gegevens. Bijzonder is dat de repre sentatie ook erg geschikt is voor het combineren van objecten van verschillende dimensies; in de gepresenteerde test een mix van 2D en 3D kadastrale percelen. Summary The representation of geo-information in a finite digital computer and working with these representations sometimes leads to unex pected error, because the mathematics behind this is based on real numbers (with an infinite accuracy). This article presents a solu tion to base a representation on axiomata that can be proven to be supported in a finite digital computer: the regular polytope. A po lytope implementation of the regular polytope data type has been created and this one has been subsequently tested with real data. It is striking that the representation is suitable for combining objects in different dimensions; in the test presented this is a mix of 2D and 3D cadastral parcels. Résumé La représentation de géo-information dans un ordinateur digital fini et lefait de travailler avec des représentations donnent parfois des résultats inattendus paree que les mathe'matiques qu'on utilise sous-entendent des nombres réels (avec une précision infinie). Dans cet article on propose une solution tendant a représenter par le bi- ais d'axiomes qui peuvent être démontrés dans un ordinateur a cal- culfinile type de données de polytope régulier. 477 The regular polytope Le polytope régulier GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 23