m 'Concentreer op uitstroom-onderdelen' Visie op MBO Landmeten Binnen de vergrijzende docenten MBO-landmeten doen spraakma kers aan visie-ontwikkeling. Rob Stors- bergen (ROC Zadkine, Rotterdam) is graag de gastheer bij een gesprek met Joop Gravesteijn (ROC Mondriaan, Den Haag) en Symen Timmermans (ROC Friese Poort, Drachten). Allen herkennen moeite met voldoen de instroom en hebben dus schaalpro blemen. De twee laatstgenoemden zijn initiatiefnemers van competentiege richt onderwijs (CGO) in landmeten en denken na over implementatie er van (verplicht in 2009). Geo-info 2007 4 bevatte een artikel 'Nieuwe opleiding Middenkaderfuncti onaris Landmeetkunde'. Hoe staat het met de actiepunten daaruit? Bedrijven en diensten werden in maart 2007 gevraagd subiet referentieprojecten (beelden) te leveren, zodat in mei een validatiebijeenkomst kon vol gen. Het werd niet mei, maar oktober 2007 en toen was het nog geen koek en ei. Joop Gra vesteijn is ontevreden met de hoge eisen en ook Symen Tim mermans heeft kanttekenin gen: 'Mijns inziens waren de referentieprojecten te moeilijk voor het MBO. In het Noorden komen we daar met onze jongens niet aan toe. Of de praktijk te hoge eisen stelt? Dat gevoel heb ilc niet, men wil realistische verhalen die je kunt waarmaken. Er moeten goede afspraken kunnen ko men over wat bedrijven kunnen ver wachten en wat het MBO kan bieden. Al is er nu nog geen uitsluitsel, het idee staat nog overeind en is superhelden De weg er naartoe lean voor elke school anders zijn maar op het eindniveau is er als product hetzelfde tafelblad.' Gra vesteijn vult die metafoor aan met de stelling dat de één daarmee ook eerder ldaar mag zijn dan de ander. ROC's die werken met projectwijzers van de stichting Consortium Beroeps- Adri Hm Wt$é redac tem onderwijs te Nijkerk (www.consortiu.m- mbo.nl) moesten die naar aanleiding van het nieuwe kwalificatiedossier geactualiseerd hebben. Daarvoor zijn intussen drie bijeenkomsten geweest en dat initiatief is overgenomen door de bedrijfstakgroep (BTG) van de MBO- raad: het loopt nog. Joop Gravesteijn ziet dat ROC's daaraan voor Bouwkun de en Infra techniek meer bijdragen dan voor Landmeten. 'Die zes land- meet-ROC's gaat het alleen niet lukken, geven, als een laserstraal gericht naai de toekomst te kijken? We moeten niet overal met een of twee man lopen te knoeien want dan zijn we niet in staat om het goed handen en voeten te geven en we blijven te afhankelijk van individuen". Hij verwijst naar de infratechnielc waar men de machinis tenopleiding centraliseerde. Zijn idee is met behoud van regionale BPV-/sta- geplaatsen en de eigen ROC-binding voor alleen de uitstroomrichting Land meten en geo-informatie een landelijk centrum te vormen met goede jonge docenten. 'Leerlingen zijn dan al acht tien en hebben toch een OV-kaart en verder moet de financiering zijn zoals in bouwend Neder land bij BouwTalent waar sta- gebedrijven een afgesproken vergoeding aan geven', aldus de Friese docent (zie ook www. bouwtalent.nl). Joop Gravesteijn en Symen Timmermans: Graag realistische refe rentieprojecten! het bedrijfsleven moet meebetalen. Niet alle ROC's leunen echter op het Nijkerkmodel maar komen, zoals de Friese Poort, met goede docenten zelf wel met CGO', zo nuanceert hij ook. Dat verder iemand in maart vond dat er bij de start van het nieuwe schooljaar een projectmanager voor een lande lijke stuurgroep moest zijn werd toen reeds als een persoonlijke visie gezien. Gravesteijn en Timmermans kijken er nog steeds naar uit. Symen Timmermans: 'Wat ik graag zou willen is verjonging. Er zijn teveel grij ze koppen onder de docenten. Waarom is het zo moeilijk? Overdag doen land meters niks anders dan richting en af stand bepalen en waarom zijn we dan niet in staat ons onderwijs richting te gaat: Binnen de middenkaderoplei ding Bouwkunde en Infratech nielc wordt op enig moment al dan niet voor Landmeten gekozen. Alleen in Drachten zijn dat er elk jaar een stuk of zes - elders minder - en dat lijkt vreemd. Joop Gravesteijn weet echter precies waarom bij zijn Friese collega die keus zo goed men biedt al in het eerste jaar BPV-/stageplaatsen bij - vaak gemeen telijke - landmeters: die geven anders dan in de bouw 1 op 1-begeleiding en dat blijft hangen. 'Vraag de leerlingen naar de stage-ervaringen landmeten dan hoor je ze bijna niet zeggen dat ze het niks vinden. Ze worden vanaf de eerste dag voor vol aangezien, dat moet ook wel met iemand naast je in de auto en dat is iets anders dan op de bouwplaats met soms aanveegwerk. De stage is niet alleen zinvol voor ken nisoverdracht maar vooral omdat men hen als mensen ziet staan! Op een ge geven moment drijven er naar boven op basis van die stages', aldus Tim mermans. 'De landmeetkundige sector moet communiceren rond het maat- voeringsblolc in de opleidingen Bouw en Infra: als die opleidingen daar se- Referentieprojecten Projectwijzers LandmeetTalent? Goede keuzen GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 24