Kartograaf met een hoofdletter K Een biografie van Prof. Dr. Ferjan Ormeling Ferjan Ormeling is op 20 november 2007 65 jaar geworden. Op die datum ging hij ook met emeritaat als hoogleraar in de kartografie. Ormeling is een boegbeeld van de kartografie in Nederland, en ook wereldwijd is hij zeer aktief op het vakgebied. Dit artikel geeft een schets van leven en werken van deze beeldbepalende kartograaf, die overigens nog lang niet van plan is om te stoppen met zijn werk... Studietijd Ferdinand Jan Ormeling werd op 20 november 1942 in Utrecht geboren. Na zijn eerste jaren in Den Haag te hebben doorgebracht, verhuisde hij in 1948 naar Java. In dat jaar zette F.J. Ormeling sr., Ferjans vader, het Geografisch Instituut in Batavia op en werd er directeur. Ferjans moe der, K.J. (Ina) ten Hoopen, was geograaf. Zij heeft geografie in Utrecht gestudeerd en was vervolgens assistent van pro fessor Van Vuuren [Pater, 2004|. Met zulke ouders moet de interesse voor geografie en kaarten al op jonge leeftijd zijn gewekt. Ferjan trouwde in 1968 met Hanneke, een secreta resse van de vakgroep antropologie in Groningen. Ferjan en Hanneke kregen twee kinderen: Ferjan (1971, waarschijnlijk de zevende generatie 'F.J. Ormeling' op rij) en Clara (1973). Na zijn middelbare school begon Ferjan Ormeling in 1961 met de studie geografie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Als bijvak studeerde hij Arabisch. Hij volgde colleges bij onder andere prof. Keuning en Willem Frederik Hermans, die kartografie, klimatologie en bodemkunde gaf. Hermans werd als persoon bewonderd, aldus Ferjan in een artikel in het Hermans-Magazine, vooral om de verhalen over hoe snel Hermans nu weer van Amsterdam naar Groningen was ge reden in zijn sportauto [Ormeling, 2003], Niemand nam het de man dan ook kwalijk als hij eens niet op college kwam, omdat zijn auto over de kop was geslagen. Over zijn colleges Feijan (links) tijdens de lunch op een excursie van het Geo grafisch Instituut van de Universiteit Groningen. Drs. E. Heere, junior-docent onderzoeker bij de kartografische sectie van de Faculteit Geoweten- schappen aan de Universiteit Utrecht en .i dj$. M. Storms, conservator - kaarten en atfassen van de Universiteitsbibliotheek Leiden. was men minder te spreken: 'Achteraf is mijn oordeel dat hij niet bijdroeg aan de vakken die hij gaf. Zijn colleges kartografie bestonden uit het oplepe len van een aantal projecties, in een periode waarin de basis werd gelegd van een geheel nieuwe benadering van dat vak'. W.F. Hermans was berucht om zijn mondelinge tentamens. Naast het tentamen statistiek was het tentamen bodemkunde bij Hermans het enige dat Ferjan niet in één keer haalde. Tijdens zijn studententijd werkte Fer jan bij Wolters, uitgeverij van onder meer de Bosatlas. Ferjans vader was er in die periode hoofdredacteur. Ferjan: 'Mijn band met deze atlas was extra sterk omdat ik mijn vader er jarenlang aan heb zien werken en heb gemerkt dat hij de wereld naar zijn hand kon zetten: zo zorgde hij er bijvoorbeeld voor dat het kleine dorpje waar ons vakantiehuisje stond op de kaart van Zwitserland kwam te staan!' [Orme ling, 2005]. Ferjan werkte bij Wolters van 1961 tot 1968 en was zo direct betrokken bij het verschijnen van de 43ste editie van de Grote Bosatlas, die in 1964 verscheen. Ferjan wilde kartografie als bijvak stu deren. Eén keer per week reisde hij op GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 28