Loopbaan Promotie en neer van Groningen naar Utrecht Twee generaties om de colleges van professor Cornelis Ferjan Ormeling: Koeman te volgen. Deze inspirerende 'Ze dachten dat ik colleges en het contact met Koeman mijn vader was' waren van grote invloed op Ferjans la- (Bron: Tubantia). tere carrière. In 1969, direct na zijn afstuderen, haal de professor Koeman Ferjan naar de Rijksuniversiteit Utrecht. Ferjans werk bestond uit het geven van colleges, het redigeren van atlassen die door studen ten waren vervaardigd, het schrijven van collegebundels en artikelen, en het voorbereiden van tentoonstellingen en kartografische conferenties. sr. Ze waren zeer verbaasd en ook wat teleurgesteld toen de jonge Ferjan arriveerde: 'Ik kreeg nog wel de voor hem gereserveerde kamer, maar de auto met chauffeur hebben ze ijlings weggestuurd!' [Tubantia, 1988]. Wanneer men va der en zoon Ormeling vergelijkt, dat kan men zeggen dat Ormeling sr. de betere communicatieve en organisatorische vaardigheden had, terwijl Ormeling jr. zijn vader als weten schapper heeft overtroffen. Beiden vulden elkaar goed aan. Tot de dood van Ormeling sr. in 2002 beoordeelden vader en zoon altijd eikaars publicaties. 'Flip mist nog steeds de adviezen en commentaren van zijn vader', zegt Hanneke Ormeling. Roelof Oddens, voormalig kaartbeheer- der van de Universiteitsbibliotheek Utrecht, stelt dat de invloed van Ferjan Ormeling op de kaartencollectie niet te onderschatten is. Ferjan stimuleer de de aanschaf van bijzondere thema tische kaarten die hij ook gebruikte bij colleges en tentoonstellingen. Ook de schenkingen van Ferjan aan de kaart collectie zijn van groot belang. Het hoogtepunt is de Ormeling Collectie, een collectie atlassen verzameld door Ferjan en zijn vader. Het delen van dezelfde naam en het zelfde beroep als zijn vader heeft Ormeling jr. zowel voordeel als na deel opgeleverd in zijn carrière. Het voordeel, zeker in het begin van zijn carrière, was dat Ferjan door zijn va der werd geïntroduceerd bij belang rijke wetenschappers en instituties. Het nadeel is echter dat Ferjan altijd werd vergeleken met zijn vader. Soms leidde het feit dat ze allebei dezelfde naam hebben tot verwarring. Zo ging Ferjan jr. eens naar een conferentie in Duitsland. De Duitsers waren zeer vereerd, want ze verwachtten Ferjan Collega's bij Wolters, middenjaren '60. Ferjan staat vierde van links, op de ach terste rij. Zijn vader zit vooraan, derde van rechts. Ferjan verdedigt zijn proefschrift in het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht, 3 juni 1983. Voor zijn promotieonderzoek koos Ferjan als onderwerp het vóórkomen van toponiemen in minderheidstalen op kaar ten. Zijn promotoren waren professor Koeman en professor D.P. Blok, hoofd van het Meertens Instituut. Ferjan moet al vroeg bekend zijn geweest met het onderwerp topografi sche namen. Zijn vader was lid was van de United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN), een groep waar Ferjan zelf ook lid van zou worden en waarvan hij in 2007 tot vice-voorzitter is gekozen. Op 3 juni 1983 ver dedigt Ferjan zijn proefschrift. Het doel van zijn onderzoek was aan de ene kant het onderzoeken van de houding van overheden ten opzichte van geografische namen van min derheidstalen door het analyseren van topografische kaar- GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 29