4 International Cartographic Association Toekomstplannen Literatuur de redactie. Ormeling initieerde de hooggewaardeerde NVK Publicatiereeks, waarin diverse soorten artikelen be treffende één onderwerp werden ge publiceerd. Vaak betrof het hier bijdra gen aan studiedagen. De reeks werd in 2003 voortgezet als Geo-Info Publicatie reeks. Vanaf 2008 is Ferjan hoofdredac teur van Caert-Thresoor, dat op Ferjans uitdrukkelijke verzoek het woord 'kar- tografie' weer met een K gaat schrij ven. De International Cartographic Association (ICA) promoot het vakgebied kartogra- fie en de kartografen in internationale context. Ferjan Ormeling was voor het eerst actief voor de ICA in 1967, toen hij (als student) meehielp met het orga niseren van het ICA-congres in Amster dam. Ferjans taak was de post voor de deelnemers in de goede postvakken te leggen. Ondertussen kon hij luisteren naar de lezingen die er werden gehou den. Ferjan heeft vanaf het congres in Amsterdam slechts drie ICA-conferen- ties gemist. Voor de ICA is Ferjan actief geweest in verschillende commissies. Redactie van het Kartografisch Tijdschrift, 1988 (bron: I(T 14-2). Rechts de nieuwe president (Bengt Rystedt) en links secretaris-generaal penningmeester van de ICA, 1999. (Ferjan Ormeling) Hij begon in 1976 als notulist in de gezamenlijke ICA-IGU (International Geographical Union) Working Group on Envi ronmental Atlases [Elzakker, 2000]. In 1980 werd Ferjan lid van de Standing Commission on Education and Training (CET), waar hij het lidmaatschap overnam van professor Koeman. Een belangrijk aspect van Ferjans werk voor deze commis sie zijn de pogingen om het werk van zijn commissie te in tegreren in andere commissies. Een goed voorbeeld hiervan is de organisatie van de seminars on Teaching the History of Car tography, waarvan de laatste plaatsvond tijdens de Interna tional Conference on the History of Cartograhy, gehouden in Bern in 2007. Ferjan is ook lid geweest van de Commission on National Atlases. In 1999 werd Ferjan tijdens de elfde Alge mene Vergadering van de ICA gekozen tot secretaris-gene raal en penningmeester. Hij zou dit blijven tot 2007. Ferjan is nu officieel met pensioen maar dat betekent geenszins een einde aan zijn activiteiten in de kartografie. 'Ik heb nog zoveel te doen, zoveel projecten die doorgaan', zei hij recentelijk tegen een collega. Eén van deze projecten is het omvangrijke EuroGeoNames project waarvoor een grote subsidie van de Europese Unie werd verkregen. Tevens is hij in 2007 gekozen tot vice-voorzitter van de UNGEGN. Hanneke Ormeling verzucht: 'De plannen om terug te ver huizen naar Groningen, zoals Flip me beloofd heeft, heb ik voorlopig maar in de ijskast gezet'. Elzalclcer, C.P.J.M. van, Meeting the ICA's top executive. In: ICA News 34, juni 2000, p. 2-3 NRC Handelsblad, Kartograaf Ormeling vindt beeldvorming in publikaties erbarmelijk slecht: Doordachte kaarten nodig voor besluitvorming, 19 april 1986. Ormeling, F.J, Minority Toponyms on Maps: The Rendering of Linguistic Minority Toponyms on Topographic Maps of Western Europe. Utrechtse Geografische Studies, Utrecht (Rijks universiteit) 1983, p. 238. Ormeling, F.J., Beeldvorming: Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de kartografie. Rijksuniversiteit, Utrecht 1986, p. 3 en p. 10. Ormeling, F.J., Van bewondering naar angst. In: Hermans-Magazine jaargang 12, nummer 46, maart 2003, p. 52-53. Ormeling, F.J., Biografie van de Bosatlas (1877-heden). Wolters-Noordhoff Atlasproducties, Groningen 2005, p. 5. Pater, B.C. de (red.), Minnaars der aarde, ver van huis en haard: over 125 jaar Geowetenschappen aan de Universiteit Utrecht. Faculteit Geowetenschappen, Universiteit Utrecht, 2004, p. 132. Tubantia, "Vader en zoon F.J. Ormeling zijn beiden hoogleraar in de kartografie: 'Ze dachten dat ik mijn vader was'". 17 december 1988. De Volkskrant, "Plattegronden voor Tweede Kamer vaak van slechte kwaliteit". 19 april 1986. www.cartography.geo.uu.NL/research/phd/index.html, ingezien 6 oktober 2007. Kaartbulletin, 1974-35. www.kartografie.NL/woordenboelc/ www.icaci.org, ingezien 6 oktober 2007. GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 33