Grootse jubileumviering Kadaster Feest met Koningin in Ridderzaal Natte aankomst bij Ridderzaal. Dinsdag 13 november vond in de Ridderzaal te Den Haag de in ternationale viering van het 175-jarig jubileum van het Kadaster plaats. De Koningin genoot als eregast met circa vierhonderd anderen van een bijzon der internationaal forum. (Onder de genodigden bevonden zich ook twintig ambassadeurs, de minister van VROM, de voorzitter van de Eerste Kamer, de burgemeester van Den Haag en de commissaris van de Koningin in Zuid Holland.) Na het welkomstwoord van Dorine Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur, gaf dagvoorzitter Victor De- coninck het woord aan Ruud Lubbers (voormalig premier en VN-Hoge Com missaris voor de vluchtelingen). Hij ging in zijn speech in op de ingrijpen de gevolgen van gedwongen migratie. De tientallen miljoenen ontheemden tonen volgens Lubbers aan dat in veel landen niet zozeer landbezit zelf, als- wel de aantoonbaarheid en bewaking van eigendomsrechten problematisch is. Ook ging hij in op het spannings veld tussen de Islam en de rest van de wereld: zie zijn boek 'De Vrees Voorbij, een hartenkreet'. Celine d'Cruz, directeur van de Society for the Promotion of Area Resource Centre, was vanuit Mumbi (India) over gevlogen om te spreken over de toene mende verstedelijking en over hoop in voorbeeldprojecten. In steden in India, Sri Lanka en Kenia wisten bewo ners van sloppenwijken geregistreerde grond en huisvesting te bedingen bij de plaatselijke overheden. Op de eerste rij en met hoed: de Koningin. Beschaafd applaus. De derde spreker hoefde niet te vliegen, maar kon vanuit Lima (Peru) praten en gebaren dankzij een 'directe satelliet verbinding'. Hernando de Soto, president van het Instituut voor Vrijheid en Democratie daar, had zo zijn oplossingen voor de armoede in de wereld. Er zou een enorm potenti eel aan kapitaal aanwezig zijn in ontwikkelingslanden. Registratie van eigendomsrechten heeft direct effect op de leefomstandigheden van mensen en leidt tot economische groei, zo was zijn visie. Verrassend was ook de vierde bijdrage van Tex Gunning, voor malig president van Unilever Asia, die inging op bijdragen die multinationals kunnen leveren aan voeding en gezondheid in derde wereldlanden. In zijn visie zullen bedrijven zich steeds meer moeten inzetten voor de maatschappij waarin zij wer ken, wat niet ten koste hoeft te gaan van een gezonde winst. (Aardig was nog dat hij zich niet stoorde aan de pianiste die de spreektijden bewaakte maar doorging tot en met zijn 'conclusions' en daarna 'thanks for the music' zei...) Dorine Burmanje sloot af met een open uitnodiging tot kennisdeling aan landen waar oolc ter wereld. Vervolgens werd een cheque ter waarde van 10.000 euro uitgereikt aan de ambassadeur van Rwanda, Jean Pierre Bizamana. Hier mee kunnen juridische experts van het Rwandese kadaster deelnemen aan een studiereis langs kadasters in Nederland en Groot-Brittannië. Adn den tintt, redacteur k GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 35