Nulpunt NAP opnieuw gemeten Het moet voor passanten een curieus gezicht zijn ge weest, die gure woensdag 24 oktober 2007 om tien uur 's morgens vóór het Paleis op de Dam: een dozijn mensen in dikke jassen, met hun handen in de zakken, die staan te turen in een put tussen de keitjesbestrating en die vervol gens toekijken hoe twee landmeters metingen verrichten. (Eén buurtbewoner was overigens zó geïnteresseerd dat hij zich voegde bij het gezelschap en handen schudde met ie dereen die er bij kwam). Het was een gebeurtenis die maar één keer in de tien jaar plaatsvindt: de hermeting van het nulpunt van het Normaal Amsterdams Peil (NAP) in Neder land. Landmeetkundig gezien is dat dus wel iets bijzonders. Zoals bekend bevindt dit punt zich onder de Dam, in een put van circa 1,80 m diep. Het bestaat uit een koperen bout die is gemonteerd op een heipaal die op de tweede zandlaag staat. Het mag dan wel het nulpunt zijn, toch wordt het steeds opnieuw gemeten als we het hele NAP-net in en rond Amsterdam controleren. Zowel Rijkswaterstaat als Amsterdam waren van plan om in 2007 hun NAPnetten te laten hermeten (het gemeente lijke net is een verdichting van het rijksnet). We hebben er een gezamenlijk project van gemaakt dat door één ingeni eursbureau (Oranjewoud, met versterking van Van Steenis) is uitgevoerd in opdracht van de gemeente maar verder feitelijk onder regie van Rijkswaterstaat. Dat is goed beval len: de samenwerking verliep gesmeerd. Het is prettig om zo'n technisch project gezamenlijk te kunnen uitvoeren. Als sluitstuk van de waterpassingen, die in maart dit jaar waren begonnen, werd het nulpunt onder de Dam aange sloten. De hermeting wees uit dat er hoogstens ééntiende millimeter verschil was met de eerder bekende hoogte en dat is binnen de marges. Bij een eerste inspectie bleek onder in de put een laagje beton te liggen waardoor de bout niet zichtbaar was. Het was ver volgens even zoeken wie nu eigenlijk de feitelijke beheerder van het NAP-nulpunt was. Wij dachten dat het punt van Rijles- Het gezelschap rond de put. De geïnteres seerde buurtbewoner (links) belt ondertus sen zijn belevenissen door. Jan van Beers van GVI bereidt zich voor om de deksteen van de NAl}-put te verwijderen. Blik in de put. Het nulpunt is de bout in het midden van het plasje water; de rommel in de put is afkomstig van de kermis de week ervoor. De put is dui delijk niet stof1 en waterdicht. waterstaat was maar de deskundigen aldaar waren er zeker van dat het eigen dom was van de gemeente Amsterdam. Na enig speurwerk in archieven kwam inderdaad een opdrachtbon boven water waarin de afdeling Landmeten en Karto- grafie in 1956 opdracht gaf tot het slaan van een gefundeerd ondergronds merk op de Dam. Dat loste het probleem nog niet op omdat we daar bij Geo en Vast goedinformatie niet van op de hoogte waren en we ook niet wisten hoe het beton in die put kwam. Door navragen kwamen we er achter dat we daarvoor bij het stadsdeel Amsterdam-Centrum moesten zijn: dit stadsdeel beheert de openbare ruimte en daarmee oolc het plein van de Dam. Bij de herbestrating van het plein in 2002 heeft men specia le keitjes gebruikt en die met beton aan elkaar gevoegd. De put, waarin bij deze gelegenheid een nieuwe beschermbuis Ad van der Meer, Geo en Vast goedinformatie Hermeting NAP Gedoe rond de put GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 36