Het punt wordt aangemeten. Frank Hoffman (Van Steenis) aan de baak, Ad van Vliet (Rijkswaterstaat, links) kijkt toe. De aansluiting van de meting aan een om liggend ondergronds merk. Albert van der Sluis (links) en Ad van Vliet laten de betonnen opzetkap in de put zak ken. Voor Van der Sluis was het zijn laatste officiële daad: diezelfde middag was zijn afscheidsreceptie vanwege zijn VUT. was geplaatst, was toen open en de be- tonsmeerders zijn kennelijk kwistig met hun voegmiddel omgegaan. Nadat we met een lang stootijzer het beton voorzichtig hadden weggebikt (de bout mocht immers niet beschadigd wor den) constateerden we vervolgens dat er een kleine schroefkap over de bout was aangebracht. Die schroefkap kon alleen met een speciale verlengde dopsleutel worden opengedraaid (de put was te diep en te smal - een diameter van 50 cm - om er in te gaan staan en de kap handmatig los te draaien) en alleen het stadsdeel had zo'n sleutel op voorraad. Na overleg is besloten om de schroefkap niet opnieuw aan te brengen maar de bout te beschermen met een betonnen opzetkap. Dan hoeven we bij een vol gende meting het stadsdeel niet te laten opdraven. Het stadsdeel heeft overigens wel toegezegd om de deksteen waarop de letters NAP en de drie stadskruisjes nauwelijks meer te lezen zijn te laten vernieuwen zodat het nulpunt weel een duidelijke markering krijgt in het plein. Ongevaarlijk Opvallend in deze tijden van (al dan niet vermeende) terroristische drei gingen was dat niemand vroeg wat we daar aan het doen waren. Een politie patrouille kuierde op enkele meters langs het werk maar keek niet op of om. En geen stadswacht die iets zei De heiwerkzaamhe den bij de aanleg van het nulpunt. Let op het foutieve opschrift op het bord aan het raster... Na gedane arbeid is het goed koffie drinken. van de Rij les waterstaatauto en de gemeentelijke dienstauto die zonder ontheffingen op het plein waren geparkeerd. Een paar pionnen, enkele oranje hesjes en een aantal op- zichter-achtige mannen in gewatteerde jacks wekken blijk baar vertrouwen... Het zal ongetwijfeld hebben gescheeld dat Hare Majesteit niet thuis was. Nadat de metingen rond elf uur waren afgerond, warmde het gezelschap zich weer op met hete koffie in een naburig café zoals dat traditiege trouw gaat na zo'n symbolische meting. De aanduiding 'nulpunt' kan overi gens tot misverstanden leiden: het NAP-nulpunt ligt niet op nul meter, maar op 1,408 111 boven NAP. De Dam zelf ligt dus op ongeveer 3,20 m boven NAP en is daarmee een van de hoogst gelegen maaiveldlocaties in de stad. Handig om te weten als Al Gore gelijk zou blijken te hebben... Nul is niet 0,00 GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 37