Made in Holland Geo-Info in Bedrijf Jurgen ten Siethof 'De twee grote digitale kaartenmakers ter wereld zijn binnenkort niet langer zelfstandig. Nederlands trots TomTom is druk bezig voor 1,8 miljard euro het Bossche bedrijf Tele Atlas over te ne men. En afgelopen week kondigde No kia aan die andere grote kaartenmaker, Nav-teq, te kopen voor 8 miljard dollar. De transacties laten zien hoe 'hot' de markt voor locatiegebonden informa tie is geworden'. Deze quote uit het Financiële Dagblad van 8 oktober 2007 is illustratief voor de internationalise ring van het Nederlandse geo-bedrijfs- leven. Huidige mondiale, Europese en binnenlandse ontwikkelingen dragen daar hun steentje aan bij. De geo-informatie-sector staat wereld wijd aan de vooravond van een snelle ontwikkeling. Over tien jaar zal vrijwel alles en iedereen zich voortdurend be wust zijn van zijn actuele plaats op aar de. Er zal dan een grote behoefte zijn aan allerlei vormen van geografische informatiesystemen. Het blad Nature noemde in 2004 geo-informatie-techno- logie zelfs samen met nanotechnologie en biotechnologie als de banenmachi- ne van de toekomst. Het wereldwijde gebruik van GPS, mobiele telefoons en andere draagbare elektronicaproduc- ten geven een boost aan de ontwikke ling van geo-georiënteerde producten en diensten: de volgende trend in mo biele communicatie zal zich rond loca tiegebonden diensten gaan afspelen. De navigatiemarkt is een van de snelst groeiende markten ter wereld. Digi tale kaarten vormen inmiddels ook het hart van de diensten van Microsoft en Google. Ook Europa beweegt. De recentelijk door de Europese Unie aangenomen Richtlijn Inspire moet voorzien in een digitale infrastructuur waarin gehar moniseerde geo-informatie ten behoe ve van het milieubeleid in en tussen de lidstaten uitgewisseld kan worden. Deze infrastructuur is zowel bestemd voor uitwisseling tussen overheden als beschikbaarstelling van publieke gegevens aan burgers en bedrijven. Pu blieke gegevens van de lidstaten moe ten Europa-breed over de grenzen heen uniform beschikbaar komen. Uitgangs punt daarbij is dat ook bedrijven, in dien ze aan de standaards voldoen, zich kunnen aansluiten en gegevens ter be schikking kunnen stellen. Inspire biedt kansen voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Door de harmonisatie die Inspire veroorzaakt kunnen bijvoorbeeld in Nederland ontwikkelde geo-webservi- ces in heel Europa worden afgezet. Nederland moet zorgen dat het zich in deze turbulente wereld sneller ontwik kelt dan de andere Europese landen. De Nederlandse overheid en het bedrijfsle ven zouden samen moeten werken aan een gunstig geo-innovatie-klimaat voor Nederlandse bedrijven. De uitgangspo sitie in Nederland is overigens bij uit stek geschikt om geo-multinationals voort te brengen. Qua kwaliteit en com pleetheid van publieke en private da tasets zit Nederland bij de wereldtop. Ook de Nederlandse geo-wetenschap staat wereldwijd goed bekend en het Nederlandse Kadaster heeft een sterke internationale reputatie. Met de komst van het GI-Beraad en een enthousiaste minister lijkt een goede regie en daar mee het fundament voor de basisvoor ziening geo-informatie in Nederland van de grond te komen. Een versnelde implementatie van de basisvoorziening geo-informatie geeft Nederland een economische impuls en versterkt de in ternationale positie van het Nederland se bedrijfsleven. Binnen een internatio naal toonaangevende basisvoorziening geo-informatie zullen bedrijven sneller kennis, producten en diensten gaan ontwikkelen en exporteren. Randvoor waarden hierbij zijn helderheid over de verhouding markt-overheid en het snel uit de weg ruimen van belemme ringen met betrekking tot toegang tot overheids-geo-data. Met de overheid in de rol van opdrachtgever, partner en launching customer en een heldere rolverdeling tussen markt en overheid kan een sterke economische impuls worden gecreëerd zowel in natio-naal als in internationaal perspectief. In Nederland zijn op dit moment ruim honderd bedrijven actief in de geo-in formatie-sector. Deze bedrijven staan uitstekend gepositioneerd om een snelle groei door te gaan maken, zowel nationaal als internationaal. Veel Ne- derlandse bedrijven in de geo-informa tie-sector zijn innovatief, ondernemend en internationaal georiënteerd. Er zijn steeds meer voorbeelden van succes volle Nederlandse exportproducten. Bij het grote publiek zijn bijvoorbeeld TomTom en TeleAtlas bekend. Maar ook ingenieursbureaus, ICT-dienstver- leners, softwareleveranciers, datapro- ducenten, uitgevers en gespecialiseerde geo-ICT bedrijven ontwikkelen innova ties zoals navigatiesystemen, mobiele plaatsbepaling, panoramafoto's, oplos singen voor mobiliteitsmanagement en beheersystemen voor de infrastructuur. Buitenlandse projecten, vestigingen buiten de landsgrens en zelfs interna tionale overnames zijn inmiddels ge meengoed geworden binnen de sector. Ingenieursbureaus Fugro, Grontmij, Arcadis en Oranjewoud deden enkele strategische internationale overnames in onder meer de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, Bel gië en het Midden Oosten. LogicaCMG heeft haar GIS unit in Portugal en ook Cyclomedia heeft internationale ves tigingen in Zweden en Zuid-Afrika en projecten in vele landen. Geodan, Ten sing en Realworld Systems hebben ook vestigingen in onder meer de Verenigde Staten en de VK. Aerodata fotografeert in heel Europa. Het wereldwijde geos- patial expertise centrum van Bentley is gevestigd in Nederland en de beroemde Delftse vereffeningstheorie wordt via de software move3 van Nederlandse makelij in meer dan vijftig landen ter wereld gebruikt. Nederland heeft absoluut de potentie om behalve op het gebied van waterke ringtechnologie, tulpenbollen, kaas en Delfts Blauw binnen Europa de groot ste exporteur van geo-informatie pro ducten en -diensten te worden. Made in Holland! Jurgen ten Siethof Voorzitter GeoBusiness Nederland E-mail: jurgen.tensiethof@grontmij.nl Yvette Pluijmers Adviseur Strategie Beleid GeoBusiness Nederland GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 39