'Samen geo bedrijven' Cr-N 21-33 CONGRES Verslag Tweede GIN-congres 21-22-23 november 2007 GIN organiseerde haar tweede GIN-congres op 21, 22 en 23 november 2007 opnieuw in de RAI te Amsterdam, ditmaal onder het motto 'Samen geo bedrijven'. Met dit motto wil GIN het belang van samenwerking tussen alle participanten in de geo-wereld benadrukken en de samenwerking in de geobranche daad werkelijk bevorderen. Het congres omvatte veel verschillende elementen: een congrespro gramma met 17 lezingen, een vakbeurs met bijna zeventig bedrijven, elf side-events, een postersessie en een auditorium waarin zeven entwintig presentaties werden gegeven. Daar naast was er woensdag overdag een partner programma en woensdagavond een Geo-party. In totaal hebben ruim tweeduizend bezoekers het congres bezocht. In dit verslag vindt u een impressie van de lezin gen en een foto-impressie van de vakbeurs; om capaciteits redenen heeft de redactie afgezien van het verslaan van de side-events (die soms ook besloten waren) en de auditorium presentaties. De lezingen waren per dag vanuit een ander perspectief opgezet. Tijdens de eerste dag ging het om internationale samenwerking. Er gebeurt veel buiten Nederland waar we wat van kunnen leren en er komt vanuit het buitenland (INSPIRE) veel op ons af. Welke kansen biedt dat, welke veranderingen brengt dat met zich mee en hoe moet het vakgebied daar mee omgaan? Op de tweede dag werd de samenwerking tussen overheid en bedrijfs leven centraal gesteld. Waar vinden overheid en bedrijven elkaar als het om geo-informatie gaat? Het economisch belang van geo-informa- tie wordt steeds (en snel) groter maar sluit het geo-aanbod wel aan op wat het bedrijfsleven nodig heeft danwel wenselijk acht? Tijdens de derde dag was er vooral aandacht voor samen werking binnen de overheid. Waar zijn verbe teringen mogelijk? Moet het wettelijk kader worden uitgebreid? Of is het een organisatorische zaak die de geoparticipanten zelf moeten oppakken? Welke rol heb ben het nieuwe GI-beraad en het nieuwe Geonovum in dit verband? Tijdens alle drie de dagen passeerden interessante projecten en werkmethoden de revue. Tenslotte werd op het congres een 'dubbele prijs' uitgereikt aan een prominent GIN-lid, waarover verderop méér. De lezin gen van de sprekers tijdens het congres worden verzameld; u kunt ze vinden op de congreswebsite: www.gincongres.nl. Woensdag 21 november: 'internationale samenwerking' Twee uitstekende buitenlandse sprekers beten het spits af. Als eerste Vanessa Lawrence, directeur van de Britse Ord nance Survey (OS), min of meer vergelijkbaar met onze topo grafische dienst. I11 een gloedvol betoog maakte zij duidelijk waar haar dienst staat, wat die doet en wil gaan doen. De OS is min of meer vergelijkbaar met een Nederlandse ZBO, onder overheidstoezicht, met een dividendverplichting maar overigens zelfstandig. De Mastermap-database die alle groot- en kleinschalige topografie van Groot-Brittannië om vat, kent vierhonderdveertig miljoen objecten, waarop da gelijks vijfduizend veranderingen plaatsvinden. Lawrence beschreef het hoofdproces van haar dienst dan ook als 'col lecting changes'. Dat gaat lastig, ondanks het feit dat OS bij voorbeeld gemeenten betaalt als ze een topografiewijziging melden. Naast de 'kaart' verzamelt OS ook adressen, infra- structuurgegevens en foto's (zowel verticale als oblieke). Dat levert veel onverwachte gebruikers op; momenteel komt minder dan 50% van de omzet uit het 'klassieke' overheids- gebruik. Voorts stimuleert OS het Digital National Frame work, een set van principes en standaarden, door Lawrence betiteld als Tijm 0111 gebruikersdata met de OS Mastermap- data te combineren'; en ze gaf diverse praktijkvoorbeelden die mij soms bigbrother-achtig aandeden. Een sympathieke - en slimme - actie van de OS is dat elk jaar alle zevenjarige schoolkinderen een topografische kaart van hun omgeving kunnen aanvragen; een groot succes, want 95% van de bijna achthonderdduizend scholieren vraagt ook daadwerkelijk NOVEMBER™ Jan de Kruif, Add den Boer; tOto'S: Peter van de Crommert men tij anden vermeid} GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 40