2 ftGRAPH daster het informatiemodel TOPIONL vervangen door IM- TOP en vroeg of laat, hopelijk heel snel, komt er een schaal onafhankelijk informatiemodel', aldus spreker. Jort Engels van Aquagis bv toonde aan de hand van de Wateratlas Leeuwarden-Sneek en het portaal van ILG (In vesteringsbudget Landelijk Gebied) van LNV het nut van internetportalen bij uitwisseling van informatie. Middelen, standaarden, juridische consequenties en gebruiksvriende lijkheid leken hem dé aandachtspunten. Walter de Vries van het ICT had als titel 'Geo-informatie en publieke samenwerkingsverbanden - van praktijk naar theorie'. Uit de eerste resultaten van het onderzoeksproject GeoG2G - een uitbreiding van RGI-024 - van het ITC en de Erasmus Universiteit naar verbanden met uitwisseling van geo-informatie als kerndoel bleek dat historische waardeka- ders van geo-informatie een rol spelen: precisie, efficiency en technologie los van contexten. Bestuurskundigen keken daar van op en zien successen bij samenwerking binnen 'di verse arena's' als variabel iets. Opvallend was de waarschu wing dat efficiencyvergroting door inter-organisatorische informatieprocessen nieuwe inefficiënties veroorzaakt, de zogeheten transactiekostentheorie. De zaal werd merkbaar nieuwsgierig naar het eindresultaat van GeoG2G en Geo- info staat voor publicatie daarvan open! overheidsinformatie moeten kunnen vinden en gebruiken. Burgers zouden voor iedere locatie gegevens van de overheid moeten kunnen opvragen of inzien, voor zover privacy en staatsveiligheid dat toestaan. Bedrijven ten slotte zouden alle in aanmerking moeten komen om publieke geo-informatie te hergebruiken en te verrijken (en hij toonde www.arcadis- landinkaart.nl als voorbeeld). De naar schatting 100.000 in backoffices zwervende geodatasets wil Van de Velde in 2011 gewijzigd zien in 300 services en (nog) 75.000 datasets. Uit de discussie is zeker het doorgeven waard een stelling van Welling: er wordt nog heel veel informatie verzameld die er al lang ligt en waar alleen de inzamelaar aan verdient! Middagvoorzitter was Marjan Bevelander, teamleider Da- tamanagement bij de provincie Noord-Brabant en voorzit ter van het IPO-overleg Geo-informatie. Edim Hadziavdic van de gemeente Rotterdam had een bij drage onder de titel 'Schaalonafhankelijke uitwisseling van objectgerichte geografie'. Hij signaleerde een verschuiving van gebruik van geo-informatie van analoog naar digitaal met schaalonafhankelijk doorklikken. De klassieke indeling met schaalgebonden lijngerichte producten werd achter haald. De nieuwe groot- en middenschalige objectgerichte informatiemodellen 1MGEO en IMTOP onder NEN3610 vond hij dus toch 'een beetje raar', maar hij wist dat afstemming wordt bekeken. 'Op termijn wordt op initiatief van het Ka- i GRO STEROL

Geo-Info | 2007 | | pagina 48