Feestelijke studiedag Nationale Atlas van Nederland Op 20 november 2007 vond in de Boothzaal van de uni versiteitsbibliotheek van de Universiteit Utrecht de studiedag 'Nationale Atlas van Nederland' plaats. De stu diedag, georganiseerd met medewerking van de GIN-werlo groep Nationale Atlas en de ICA (International Cartograp hic Association) Commissie National and Regional Atlasses, vervulde een dubbelrol. Prof.dr. Ferjan Ormeling vierde op deze dag zijn vijfenzestigste verjaardag, waardoor de dag in het teken stond van zijn afscheid als hoogleraar kartogra- fie aan de Universiteit van Utrecht. Tegelijkertijd werd de voortgang van het Nederlandse Nationale Atlas (RGI project 111) project gepresenteerd. Het ochtendprogramma werd geheel verzorgd door buiten landse sprekers. Bengt Rystedt, Past President van de ICA uit Zweden liet de geschiedenis van (nationale) atlassen van Ptolemeus tot en met de huidige webatlassen de revue pas seren. Vervolgens ging Timothy Trainor, voorzitter van de ICA commissie National Regional Atlasses en hoofd van de Geography Division van het U.S. Census Bureau, dieper in op de ontwikkeling van de hedendaagse atlasproduc tie. Aan de hand van een aantal 'best practices' zoals de Zweedse, Canadese en Zwitserse Nationale Atlas toonde hij de enorme variatie in gebruikte media, de diversiteit van de hedendaagse atlasgebruikers en de verwachting die deze gebruikers hebben. Dit laatste staat nogal onder invloed van wat hij het 'google-effect' noemt en slaat op het grote gemak waarmee een atlas gebruikt kan worden plus het ge bruik van een atlas op locatie. Nog meer atlassen, voorna melijk uit Oost-Europa, werden getoond door Peter Jordan uit Wenen. Hij signaleert twee tegengestelde trends, name lijk het verschijnen van zowel multinationale atlassen als die van regionale atlassen. Tot slot gaf Jörn Sievers, volgens eigen zeggen een vreemde eend in de kartografische bijt, het grote belang van een weloverwogen toepassing van geo grafische namen in atlassen aan. Vooral het consequent toe passen van de lokale schrijfwijze van geografische namen vindt hij heel belangrijk. Hanneke en Ferjan Ormeling in afwachting van wat komen gaat. Elger Heere en Martijn Storms hebben zojuist het door hen geredi geerde 'Ormeling's Cartography' Na de lezingen van deze goede bekenden van Ferjan Orme ling wachtte hem een verrassing, namelijk de aanbieding van 'Ormeling's Cartography' door Elger Heere en Martijn Storms die deze uitgave tevens hebben geredigeerd. 'Orme ling's Cartography' bestaat uit een biografie, een bilbliogra- fie met maar liefst 433 items vanaf 1968 en een selectie van artikelen van Ferjan Ormeling. Ferjan nam, met ineens wat meer begrip voor de wat trage vorderingen van zijn pro movendi, het eerste exemplaar blij verrast in ontvangst. Van de biografie staat elders in dit nummer een verkor te versie. Het middagprogramma toonde de vor deringen van het RGI project 111 dat streeft naar een inbedding van de Ne derlandse Nationale Atlas in de natio nale geodata infrastructuur. Menno- Jan Kraalc, hoogleraar Geovisualisatie ITC, bood inzicht in de mogelijkhe den van de inbedding van de atlas in de Nederlandse geodata infrastruc tuur waarbij aan de ene kant de atlas wordt voorzien van data uit de NGDI en de atlas tegelijkertijd overzicht en structuur biedt in diezelfde NGDI. De technische realisatie met betrekking tot de data-afhandeling werd nader toegelicht door Barend Kobben, ook werkzaam bij het ITC. Tenslotte pre senteerden Willem van der Goorbergh en Winifred Broeder, beide werkzaam als zelfstandig lcartograaf, hun werk aan het zichtbare deel van de atlas, het ontwerp van de userinterface en de eerste aanzetten voor het kaartont- werp. Tot slot volgde een discussie over het werk wat tot nu toe is verricht en de overwegingen die eraan ten grond slag lagen en de mogelijkheden die nog open liggen. Kart09ra^c^r ling's Cartography GEO-INFO 2007-12 Ormeling's Cartography is een publicatie in de reeks Nederlandse Geografische Stu dies van het KNAG en te bestellen bij het KNAG (www.knag.nl) of bij Peter van der Krogt (peter@vanderkrogt.net) Ka^raphie XapToyp •8*,; Kanograf, i Cat Kaprorpacfria eèn ab n>oumnp

Geo-Info | 2007 | | pagina 54