G I N Vooraankondiging bijeenkomst Regio Noord heeft voor 11 februari 2008 een lezing georganiseerd. Er zullen twee sprekers komen, te weten: Prof. Philip de Maeyer van de Universi teit te Gent over bestandsformaten, en ir. Jean-Paul Henry, Operationeel ma- Gt-N nager van 06 GPS, over satellietnaviga tiesystemen. Nader bericht volgt op de GIN-website en in het januarinummer. Informatie Kamervragen Van oktober tot en met december kwamen de begrotingen 2008 van alle ministeries in de Tweede Kamer één voor één aan bod. Over de begro tingswetsvoorstellen en -amendemen ten wordt in december gestemd. Bij de schriftelijke vragenronde bij de begro tingsbehandeling van BZK werden de volgende vragen ingediend: 159. Welke economische waarde ver tegenwoordigt geo-informatie die zich binnen (semi-)overheden bevindt, die niet ontsloten is voor bedrijven en burgers? Kunnen be drijven die informatie gebruiken voor het ontwikkelen van infor matieproducten? 160. Welke mogelijkheden zijn er om overheidsbestanden die (bij voorbeeld wegens privacyrede- nen) niet openbaar zijn (zoals de Gemeentelijke Basisadministra tie), gedeeltelijk open te stellen voor bedrijven die deze informa tie kunnen gebruiken voor het ontwikkelen van producten, zon der dat daarbij niet-openbare in formatie wordt onttrokken? 161. Met welke belemmeringen heb ben bedrijven te maken bij het verkrijgen van geo-informatie die zich bevindt binnen (semi-)over- heden? 162. In hoeverre kan informatie uit basisregistraties door bedrijven gebruikt worden voor het ontwik kelen van informatieproducten? Welke (belemmerende) financiële en juridische voorwaarden gelden hierbij voor bedrijven? 163. Aan welke (bestuurlijke) belemme ringen voor de ontsluiting van geo- informatie moet worden gedacht? Wat zijn de voornemens van het kabinet ten aanzien van het ont sluiten van geo-informatie? Zie: www.minbzk.nl/organisatie/ taken_en/kamerstukken?ActItmIdt= 109194#pagina-body De Hollandse Cirkel 2007-4 Uitgave 2007-4 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Billwegen 1een schetskaart van Het Bildt van 1505, door Henk Holsbrink; •De 2-schaal bij het Kadaster, door Martien van Zoeren; Over Weledele Hooggeleerde Heeren en nederige dienaren, door Henk Leenders. Het laatste betreft een brief uit 1868 van instrumentmaker H. Olland te Utrecht aan professor F.J. Stamkart te Delft. Informatie: www.hollandsecirkel.nl Oratie Joop van der Schee Op 2 november 2007 heeft Joop van der Schee aan de Vrij e Universiteit in Amsterdam zijn oratie 'Gisse leerlingen - Geografische Informatie Systemen, geo grafisch besef en aardrijkskundeonder- wijs' uitgesproken ter gelegenheid van zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar Onderwijsgeografie. De volledige tekst is te downloaden vanaf de website van het KNAG (www.lcnag.nl) waar de oratie ook online te zien is. Winifred Broeder Geoweek succes Met de Geoweek 2007 deden ruim 11.300 leerlingen mee. Dankzij veel bedrijven ontstond er een enorm aanbod aan expedities. Een afsluitende bijeenkomst is gehouden op de KNAG- Onderwijsdag op 30 november 2007 in het Willem Il-stadion te Tilburg. Herstel In het verslag 'Geo koppelt de ketens' in Geo-Info nummer 11 is op p. 421, in het kader, de naam van spreker Tjeerd Nijehold verkeerd gespeld. De juiste schrijfwijze is Tjeerd Nijeholt. OGT steunt onderzoek gebruik TOP10NL De basisregistratie TOPIONL wordt momenteel door de Topografi sche Dienst Kadaster uitgeleverd aan zijn afnemers, met GML als standaard uitwisselingsformaat. Deze GML-be- standen kunnen worden ingelezen in een relati onele database. Voor de ontsluiting van de data uit een database wordt gebruik gemaakt van GIS-pakketten. Omdat deze pakketten maar beperkt met een relationele database overweg kunnen, is het noodzakelijk 0111 de volgens stan daarden geleverde data aan te passen opdat de data in een GIS-pakket kan worden gepresenteerd en er analyses mee kunnen worden uitgevoerd. Zon- meester OGT, opJvSambeek@brabant.nl. der deze aanpassingen is het gebruiks- nut van de TOPIONL zeer laag. Alterra gaat een onderzoek uitvoeren om tot oplossingen te komen voor de gebrui kers. De vereniging Overlegplatform Gebruikers TOPvector (OGT) stelt voor dit on derzoek een bedrag van 6.000 ter beschikking. Overige partijen die mee betalen zijn de gezamen lijke provincies en (waar schijnlijk) Defensie. Op de gebruikers dag van het OGT op 27 november 2007 zal nader op dit onderwerp worden ingegaan. Informatie: Jan van Sambeek, penning- GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 55