Het Kadaster in 2032 Verdwijnt de kadastrale landmeter? Stelt u zich eens voor: we leven in 2032 en iedereen heeft zijn/haar eigen 'Persona! Assistant'. Dat wil zeggen de zoveelste geavanceerde opvolger van de huidige PDA met standaard ingebouwd een GPS-ontvanger, klok, agenda, telefoon en andere persoonlijke (elektronische) zaken. Daarnaast is het, ter vervanging van de huidige fotocamera, ook voorzien van een elektronisch oog. Het is volop zomer en u treft uw buurman bij de bar becue. Na enkele borrels en wat BSE en vogelgriep-vrij vlees bent u beiden van mening dat de begrenzing tussen uw perceel en zijn perceel toch eigenlijk niet is wat die zou moeten zijn. Die grens zou anders moeten lopen. Uw buur man is dan meer tevreden en u zelf ook. Kunt u tenminste die geplande uitbreiding aan uw huis wat makkelijker la ten uitvoeren. U besluit ter plekke om daar wat aan te doen. Over de prijs bent u het snel eens. Kopen dus. Direct maar regelen is uw mening, de komende tijd is weer erg druk en van uitstel komt toch vaak afstel. Een mogelijk toekomstig proces Hoe echter te handelen? Eens kijken wat uw persoonlijke assistent er van zegt. U meldt zich, geauthenticeerd en al, aan bij het overheidsloket en kijkt welke services worden geboden bij trefwoorden als grondverkoop en terreingrens. Voordat u een nieuwe slok kunt nemen komt u op de ka dastersite terecht waar u onder meer de service 'overdra gen van een gedeelte van een perceel' kunt opstarten. En wat blijkt? U kunt direct aan de slag, dus boter bij de vis, of eigenlijk vlees op het vuur. U volgt de aanwijzingen op het scherm en ziet een invulscherm waar vraaggestuurd de essentiële gegevens kunnen worden opgegeven. Het invullen hiervan blijkt geen enkel probleem te zijn. Het is al lange tijd gemeengoed dat u op elektronische wijze producten en services aanvraagt. U activeert uw menu functie voor plaatsbepaling van uw persoonlijke assistent en daar ziet u de actuele lokale perceelsbegrenzingen. U klikt op uw perceel om even te checken of u nog wel eige naar bent volgens het Kadaster. Op het kaartfragment ziet u direct welke grens het betreft tussen welke percelen. Met één klik worden de relevante perceelsidentificaties overge nomen voor de akte. Omdat het om een gedeelte van een bestaand perceel gaat moet u de 'nieuwe' grens opvoeren. De nieuwe perceelnummers worden direct bepaald en ken baar gemaakt via het menu. Erfdienstbaarheden worden aangegeven, publiekrechtelijke beperkingen ingekleurd, bestemming aangegeven, kortom alles wat u en uw buur man over het perceel willen weten wordt actueel opge haald en weergegeven. U drukt op verzenden en de akte wordt overgeseind naar het Kadaster en ook naar de bank. Op beide plaat sen wordt nagegaan of u dit wel mag en bij de bank of u wel kunt verkopen. En of de beide ondertekenaars wel u en uw buurman zijn. Of uw buurman wel de eigenaar is die mag verkopen en of u wel voldoende kredietwaardig bent. Mocht het nodig zijn dan kunt u ondertussen ook geautomatiseerd een hypotheekaanbod vragen. Het blijkt allemaal te kloppen. U krijgt direct antwoord en het systeem geeft u de mogelijkheid de nieuwe grens te identificeren en geometrisch direct on-line op te voeren. Iedere keer wan neer u samen van mening bent dat er een knilcpunt in de grens zit wordt u gevraagd dit te bevestigen en een nauwkeurige GPS-waarneming wordt verricht. Het elektronische oog in uw PDA bekijkt de omgeving en neemt een 400e-beeld op. Dit wordt straks bij bevestiging opgenomen in het digitale archief van het Kadaster. Bij het laatste punt wordt aangegeven dat de grens helemaal langsgelopen is. Een laatste check volgt. De vorming van de nieu we kadastrale percelen wordt hierna geheel geautomatiseerd uitgevoerd. Alles blijkt te kloppen: verkoper, ko per, bankgegevens in verband met de betaling, percelen, nieuwe meetge gevens. Binnen enkele ogenblikken ontvangt u de kennisgeving op uw scherm. Het nieuwe perceelsgedeelte, dat al direct met een eigen kadastrale aanduiding in de akte staat vermeld, staat nu op uw naam en de koopprijs is van uw rekening afgeschreven. De Kadasterregistraties zijn bijgewerkt. GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 6