Ziet u dit al gebeuren? Laten we dit proces eens ontleden en kijken in hoeverre het fictie is. Bedenk dat we vijfentwintig jaar verder zijn. Het is zelfs nog maar zeer de vraag of alles wel zo lang duurt. Eigen Personal Assistant Lijlct ons geen enkel probleem. Nu zijn ze er al, de PA's in vele soorten en maten, draadloos verbonden met de 'virtuele' wereld. Dus dat moet over vijfentwintig jaar al helemaal geen probleem meer zijn. Is nu al GPS inge bouwd met een kwaliteit van plaatsbe paling, geschikt voor routeplanners, straks kan iedereen snel op cm-niveau zien waar hij is. GPS zal tegen die tijd vast wel met GLONASS en Galileo ope rationeel zijn. Deze PA's zullen onge twijfeld multifunctioneel zijn en alle verschillende losse apparaatjes gaan vervangen. Natuurlijk houden ze ie ders agenda bij en kun je als burger bij al je overheidsgegevens. Je regelt je financiële zaken er mee maar de PA dient ook als afstandsbediening voor vele andere zaken. Kortom, te veel om op te noemen. Een akte downloaden Lijkt technisch ook helemaal geen probleem. Op dit moment wordt al een soortgelijke procedure uitgevoerd waarbij essentialia met een template worden ingevuld. Het zal binnenkort ongetwijfeld mogelijk zijn dat een ak te automatisch tot stand komt op basis van gestandaardiseerde ingevulde for mulieren. Hier komen we misschien wel andere beren op onze weg tegen. Het geeft nu een gevoel van rechtsze kerheid dat de notaris de akte invult. Als we dat zelf gaan doen kan dat een onveilig gevoel geven. Om een actueel beeld te gebruiken: we vangen liever vrijwel geen rente dan naar een onbekende bank te gaan. Dat bleek tenminste uit een onderzoek van de Consumen tenbond. Om dan zonder notaris onroerend goed te kopen of verkopen lijkt ook onveilig. Maar wie weet is dat straks anders. We praten waarschijnlijk over een andere generatie. Een generatie die minder hecht aan persoonlijke omgang. Dus ook dit lijkt geen obstakel. Laten splitsen van percelen en/of meetgegevens met een akte meegeven Dan het voorafgaand aan een overdrachtsakte splitsen van een perceel waarbij meetgegevens door partijen zelf wor den aangeleverd. En vervolgens behoeft met de akte slechts een geheel perceel te worden overgedragen. Waarom zou dit niet kunnen hoor ik u zeggen? Dat lijkt ons ook. En al eerder dan 2032. Partijen meten zelf de nieuwe grens. Ver weg dit beeld? Ge zien de steeds uitgebreidere mogelijkheden van een PA op het gebied van plaatsbepaling kan dit geen probleem zijn. Als tussenstap kunnen we partijen de mogelijkheid bieden om kwalitatief goede 'definitieve' meetgegevens in de akte mee te leveren zodat akteverwerking en perceelsvorming in de tijd vrijwel direct op elkaar volgen. Onder andere iden tificatie van grenzen via lucht- en satellietbeelden zal ver beteren en vergemakkelijken. Dat is vandaag de dag al mo gelijk, getuige de ontwikkelingen rond bijvoorbeeld Google Earth. Een belangrijk punt in dit hele verhaal is natuurlijk de ge hele procesbeveiliging (autorisatie en authenticatie). Zorgen dat de handelende persoon ook echt is wie hij voorgeeft te zijn en controleren dat hij handelingsbelcwaam is. Tegen woordig bij internetbankieren een steeds terugkerend zorg punt. Hebben we dat straks opgelost? Zal toch wei Tot slot, het geautomatiseerd verwerken van mutaties op lcadastergegevens is nu al praktijk, dus dat levert in 2032 zeker geen problemen meer op. Willen we dit dan ook? Of zijn er toch bedenkingen? En welke rol wil het Kadaster daarbij spelen horen we u den ken. Het Kadaster is uiteraard op weg naar 2032. Laten we eens kijken naar de ontwikkelingen van het Kadaster anno 2007 om te zien of het past. En misschien is het wat voor barig maar u verwacht natuurlijk ook een indicatie in tijd wanneer een en ander werkelijk zal worden. Thuis kijken hoe de kadastrale situatie is: Kadaster-on-line biedt deze mogelijkheid. De rechtstoestand en ligging (kaartfragment) van een perceel of de eigendommen van een persoon zijn al lang via internet beschikbaar. Niet dat u op centimeterprecisie de grens kunt achterhalen. Wel krijgt u een overzicht van hoe uw, of andermans, perceel erbij ligt. Welk nummer ze hebben en mogelijk andere in formatie zoals koopsommen en dergelijke. En uiteraard wie de eigenaar is, welke andere rechten er op rusten, welke be lemmeringen er spelen en dat soort zaken. Nauwkeurigheid van de kaart Dan nog even over de nauwkeurigheid van de grenzen. Die centimeternauwkeurigheid van de kaart is soms een hot item begrijpen we van onze klanten. Maar (betrouwbare) maten uit de kadastrale kaart halen kan (op dit moment) GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 7