niet. We willen dit als Kadaster overigens ook duidelijk niet. Grensreconstructie doen we in principe met de originele meetgegevens uit het veldwerk. Natuurlijk kan het Kadaster de huidige digitale kadastra le kaart vernieuwen door een zogenaamd 1 op 1 bestand. Maar dat kost een paar centen, waarschijnlijk wel meer dan een half miljard euro. En het kost natuurlijk 'even' tijd om het hele bestand te vervangen. Misschien wel zo veel dat onze volgende generatie landmeters al met pensioen is. Is het trouwens wel praktisch haalbaar? We hebben niet van alle bestaande kadastrale grenzen voldoende originele meetgegevens. Dat betekent dat we die grenzen in het ter rein uit moeten zetten en opnieuw moeten inmeten. Van wege de kosten is het Kadaster daar begin jaren tachtig van de vorige eeuw al mee gestopt. Willen we dat met z'n allen wel? Grenzen uitzetten en confronteren met huidige ter- reingrenzen waarover helemaal geen discussie loopt tussen buren? Misschien stijgt het aantal burenruzies daardoor Business voor de Rijdende Rechter wellicht en daar wordt het Kadaster al regelmatig bij geraadpleegd. Laat alles in 2007 nog maar even bij het oude. Een landsdek- kende, onderling afgestemde, digitale kaart met een kaart- kwaliteit passend bij de GBKN en daarnaast apart de meer nauwkeurige meetinformatie van grenzen opgeslagen. Dat is het beleid van het Kadaster op dit moment. We gaan voor een homogene kaart waarbij een perceel in zijn omgeving met buurpercelen goed is weergegeven. Weliswaar is niet alle meetinformatie digitaal beschikbaar, maar er wordt gewerkt aan het digitaliseren van de veldwerken. Overigens is het aan tal gevraagde grensreconstructies per jaar zo laag, dat dit niet een zo grote investering zou rechtvaardigen. Dit was even een uitstapje; terug naar het onderwerp van dit artikel. Absoluut meten met GPS Meten waar iemand in 'absolute' zin is: detailmeten met GPS-RTK biedt deze mogelijkheid. Op zich kan dit nu al met geavanceerde apparatuur. Vaak is daarvoor nog de nodige vakkennis noodzakelijk om tot goede, geodetisch verantwoorde, resultaten te komen. Maar we sluiten zeker niet uit dat deze apparatuur zich doorontwikkelt zodat de 'leek' straks de metingen kan doen. Daarnaast zijn er an dere technieken op de markt die mogelijk ook bruiltbaar zouden kunnen zijn. Denk bijvoorbeeld aan RFID. Dat zijn, voor het beeld, kleine chipjes die zelfstandig doorgeven waar ze zijn. Ze worden nu veel gebruikt in de logistieke wereld, denk aan een container met zo'n chip. Vanuit het hoofdkantoor kan men direct zien waar de container zich op de wereld bevindt. Deze techniek zal zich ongetwijfeld verfijnen zodat zij misschien ook bruikbaar is voor het aan duiden van knikpunten in grenzen. De laatste stap is dan dat in ieder object zo'n chip is ingebracht. Dat betekent dat ieder object weet wat het is en waar het is. Als we zo grenspunten kunnen inrichten kunnen verstoringen direct worden opgemerkt en zal grensreconstructie door een land meter helemaal overbodig raken. Aanleveren van digitale akten Via ELAN werd in 2006 al 85% van de akten digitaal aange boden. En deze worden dan vrijwel allemaal geheel automa tisch verwerkt. Die techniek zal zich ook verfijnen. Dat zou kunnen betekenen dat een toekomstige klant bij het Kadas ter een sjabloontje ophaalt dat voldoet aan de geldende inschrijvingsvereis- ten. Hij vult dit verder in, of zelf of met behulp van een digitale assistent, en via een digitale gang langs de bank wordt de betaling geborgd. Zou moe ten kunnen denken we. Waarschijnlijk al wel veel eerder dan in 2032. Wat voor organisatie is het Kadaster dan nog? Is er nog een nationaal Ka daster of een Europees? En welke rol speelt het notariaat nog? Of is er naast de huidige wereld een volledig virtuele wereld ontstaan? Die trend zien we nu al. Trouwens het zal de auteurs moge lijk allemaal ontgaan hoe het Kadaster er in 2032 uitziet. Wij zijn dan ver over de 75 jaar en waarschijnlijk dan toch al lang pensioengerechtigd. Onze kin deren zullen de gevolgen zeker mer ken en die zijn er eigenlijk nu al aardig vertrouwd mee. En het Kadaster? Kijk, als de ontwik kelingen voor wat betreft de digitale zoekmogelijkheden zich doorzetten, dan zou het Kadaster een stuk een voudiger kunnen. U las in een van de eerste afleveringen in deze serie het ontstaan van AKR. Ieder object weet van zichzelf wat het is, van wie het is en hoe het er uit ziet. Bij het Kadas ter zouden er dan nog wel eens heel weinig mensen hoeven werken. De ge schiedenis is volledig in kaart gebracht en beschikbaar, het heden gebeurt ge heel digitaal. Iedereen weet alles van iedereen, kortom Orwell's 1984 wordt nu echt werkelijkheid. Er is echter een kleine hoop: nu blijkt dat veel mensen het toch op prijs stel- GEO-INFO 2007-12

Geo-Info | 2007 | | pagina 8