Wat is de prijs van subsidie? Geo-Info in Praktijk Harry Alers De grenzen met onze buurlanden vor men, zeker voor gemeenten langs die grens, steeds weer een beperking bij het gebruik van geografische infor matie. De gemeente Sittard-Geleen bijvoorbeeld ligt ingesloten tussen Duitsland en België en heeft daar dage lijks mee te maken. Niet alleen bij een ramp is de rijksgrens een heel lastige informatiegrens maar ook als het gaat om ruimtelijke planning of onderzoe ken naar natuurwaarden is die lands grens knap lastig. Die grens vormt in de praktijk de begrenzing van beschik bare informatie. Het zou geweldig zijn als we konden beschikken over 'grenzeloze' geografi sche informatie. Daarom is het cross border (X-border) project 'grensover schrijdende Geo-informatie' opgezet. Het doel is om via internet grensover schrijdende geografische informatie beschikbaar te stellen voor organisa ties, bedrijven en burgers. Dat is nog niet zo eenvoudig en daar is geld voor nodig. De Europese Com missie subsidieert het project nadat de provincie Limburg het idee grondig en professioneel heeft uitgewerkt. Bij die uitwerking is gebleken dat er nog al wat bij komt kijken, waardoor het benodigde budget uiteindelijk maar liefst 980.000,- bedraagt. Bijna een miljoen euro, dat is een he leboel geld. De Europese Commissie vindt het project een goed idee en gaat akkoord met de financiering uit Inter- reg-subsidie, die is tenslotte specifiek voor grensoverschrijdende projecten. Tegenvallers In het begin van het project zijn er een paar tegenvallers. Aan de Belgische kant van de grens ontbreekt de animo om (nu) in het project deel te nemen. Dat is een tegenvaller maar er is hoop dat de Belgische collega's zich wellicht nog zullen bedenken als het project eenmaal goed loopt. Een andere tegenvaller is dat de deel nemende Nederlandse gemeenten te genstribbelen als bekend wordt dat ze ook financiële verantwoordelijkheid gaan dragen. Als het project namelijk niet slaagt, moeten de deelnemers sa men de rekening betalen. Op aandrin gen van de provincie gaan alle partijen uiteindelijk toch overstag zodat naast de provincie Limburg zes Duitse en Nederlandse gemeenten deelnemen in het project. De gemeenten zitten vanaf dat moment kritischer aan tafel. Bureaucratie Het duurt vervolgens een hele tijd alvorens er concrete resultaten zijn. Ondertussen worden diepgaande on derzoeken uitgevoerd en wordt afstem ming gezocht over tal van technische problemen. Het gaat dan over het da- taformaat, het uitwisselingsprotocol, wel of niet Open Source, de kwaliteit en omvang van de metadata, enz. Bij al die besprekingen vormt de taal een bijkomend serieus probleem. De rapporten zijn in het Engels zodat Duitsers en Nederlanders bij het be studeren dezelfde handicap hebben. In de vergaderingen wordt een mengel moes van Duits, Nederlands en Engels gesproken. Daardoor gaat informatie verloren en worden rapporten minder goed gelezen. Er worden veel documenten geprodu ceerd en er worden ook volop declara ties ingediend. De Europese Commissie stimuleert de bureaucratie met for mulieren in vier talen (Frans, Engels, Duits en Nederlands) en elk ingevuld bedrag moet onderbouwd worden met authentieke bewijsstukken en bank afschriften. De stapel papier wordt steeds groter. Resultaten Ondanks dat flinlc veel geld wordt uit gegeven blijven concrete resultaten uit. De deelnemers willen een tastbaar resultaat. Ook bij de provincie vindt men dat het allemaal te lang duurt. Gevreesd wordt zelfs dat de doelstel lingen niet worden gehaald. Om dat te voorkomen wordt een soortgelijk pro ject opgezet voor Noord-Limburg. In dat project zullen, vanuit een andere invalshoek dezelfde doelstellingen worden nagestreefd. Als de Europese Commissie dat project goedkeurt dan is de druk van de ketel, omdat onder delen dan in dat nieuwe project gerea liseerd zullen worden. De Europese Commissie keurt het project (budget 2,2 miljoen euro) in Noord-Limburg ook goed en de lucht lijkt geklaard. Maar de deelnemers denken daar an ders over. Die hebben aan hun ach terban beloofd dat dankzij dit project geografische informatie 'grenzeloos' beschikbaar komt. Nu dreigt het re sultaat slechts een goedkope viewer te zijn. En zelfs die staat nog ter discus sie. Wie betaalt de rekening? Het hierboven beschreven project is slechts één van de vele gesubsidieerde projecten. Dergelijke projecten zijn er bij vele diensten. Volgens mij dienen we extra kritisch om te gaan met pro jecten die zwaar gesubsidieerd wor den. Omdat het 'gratis' is en omdat er meestal meerdere partners zijn, wordt vaak minder gekeken naar de kosten en naar de resultaten. Het gevolg daar van is een hoge prijs voor heel weinig product. Soms wordt de rekening daar voor later toch nog gepresenteerd of krijgt het betreffende vakgebied een negatieve reputatie. Mij geeft het geen goed gevoel als er zoveel gemeenschapsgeld wordt uitge geven zonder concreet resultaat. Dat is trouwens nog een goede reden om kritisch met gesubsidieerde projecten 0111 te gaan want, via de fiscus, betalen we namelijk die projecten zelf. Harry Alers Projectadviseur Gemeente Sittard-Geleen E-mail: Harry.Alers@sittard-geleen.nl GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 13