Wetenschappelijk knutselen met karton Handelshuis Ipacity in een huiskamer Pendelkwadrant, Jacobsstaf, astrolabium en sextant zijn vier hoekmeetinstrumenten die in de landmeetkundige historie passen. (Was de Jacobsstaf niet het beeldmerk van het Delftse landmeetkundig gezelschap Snellius?) Echt an tieke exemplaren èn replica's zijn prijzig maar dat geldt niet voor de kartonnen werkende replica's van AstroMedia uit het Duitse Essen. Alle reden voor een gesprek met de Nederland se importeur Arie van der Harst van Ipacity in Den Haag. Arie van der Harst met kartonnen sextanten met dito ringzonnewijzer. Wie is Arie van der Harst? 'Ik ben een praktische techneut', aldus de eerste reactie in de fraai gelegen rijtjeswoning in de Scheveningse duinen. In 2002, toen hij met de import begon, was Van der Harst verkoper voor de zakelijke markt bij KPN. Intussen is hij nautisch adviseur bij een bureau en wel werkzaam voor Eugro. In de KPN-tijd kwam hij vaak bij starters en leek het hem leuk om ook een eigen bedrijf te beginnen. 'Ik heb altijd een nautische afwijking gehad, veel gezeild en zo, liep op een botenbeurs in Diisselorf en zag daar een kartonnen sextant. Ik heb hem niet eens direct ge kocht, maar was thuisgekomen wel vérkocht. Vervolgens ben ik naar Essen gereden en heb hem opgehaald. Het was een leuk contact en ik ben zo het handelshuis Ipacity ('Mijn capaciteit') gestart voor dit best moeilijke product', aldus Van der Harst vol vuur. Hij geeft toe dat er sprake is van een uit de hand gelopen hobby, maar de doelsteling om te kijken hoe het is om een eigen bedrijf te hebben is geslaagd. ('Ik ben altijd bezig'). Voor klanten zijn er overigens alleen ontvangstfaciliteiten bij wederverkopers. De AstroMedialijn bevat niet alleen bouw pakketten maar ook materialen als lenzen, pris ma's, folies en lampjes. Verkocht worden ook lenzen van acryl en als mensen daar commentaar op hebben wijst de verkoper naar hun daarvan voorziene bril. Op tafel komt een ruwe acryl zelfbouw-prisma met een schuur- en polijstpapiertje alsmede een al bewerkt prisma: het oogt Sextant. perfect. Geestelijke vader van de vooral astronomische bouwpakketten is do cent Klaus Htinig van de Freie Hoch- schule Stuttgart. Verkopen doet Van der Harst via internet en beurzen. Is het materiaal Duits, er is een Neder landse catalogus en op internet zijn Nederlandse handleidingen te down loaden. Een wens van de importeur is nog wel dat de Duitse opdrukken op de bouwplaten Nederlands of minstens Engels zouden kunnen worden, maar dat is bij de Duitsers nog niet bespreek baar, en de vraag is of de verkoop er echt anders door zou worden. 'Ik stond op de Hiswa op Vlaggetjesdag en toen de VOC-replica 'Duyfken' in Delft lag, ben ik daar geweest, ook scholen zijn klant. En via internet verkoop ik elke dag wel wat', aldus Van der Harst die er mede gezien het prijspeil nog niet van kan leven - ook hoogstens beschei den kan adverteren - en het bedrijf dus in zijn vrije tijd runt. (Zo is een brief kaart-zonnewijzer 60 cent, een zon nekijker 3 euro, een Jacobsstaf 2 euro en een Newton-spiegeltelescoop 22,90 euro. Bij alles is nog kwantumkorting mogelijk ook...). Vindt verkoop in de Duitse cultuur in vele boekwinkels plaats, hier leverde bijvoorbeeld een demonstratie bij Donner in Rotterdam toch geen blijvende wederverkoop op. Ketens zijn ook nog niet geïnteresseerd in dit Europese product. Individuele klanten zijn vaak wel zeer geïnteres seerd, terugkoppelingen en suggesties voor nieuwe producten worden 'aan Duitsland doorgegeven'. Voor school pleinen of andere geschikte plaatsen wordt ook een 'levende zonnewijzer' aangeboden met speciaal berekende maatvoering, schetsen en een uitge breide handleiding voor het inmeten en verven. Van der Harst geeft in dit geval alleen de schoolcoördinaten aan de fabrikant in Essen door en die zorgt voor de rest. Naast de kop koffie komt in de huis kamer een holle kartonnen sterren koepel te voorschijn, zodat mensen de omschakeling van de platte sterren kaart niet hoeven te maken. Ter tafel komt verder een kompas met onder de bedrukte kartonnen naald twee spijkers. 'Kinderen zeggen op beurzen Adri den Boer, redacteur Praktische techneut Bouwplaten GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 14