'Werkt dat dan', maar waarom niet?' aldus Van der Harst, die er op wijst dat het enige wat mis kan gaan is dat hij het zuiden in plaats van het noorden aanwijst. 'Bij de reddingsbrigade hier zie ik ook de afhankelijkheid van de techniek, de mensen snappen de prin cipes niet meer', zo voegt hij er aan toe. De doelgroep bestaat uit klanten van tien tot honderd jaar, aldus de im porteur. Kopers komen terug, zeggen 'Het werkt nog ook' en schaffen meer aan. Als illustratie dat het materiaal er echt zelden of nooit toe doet speelt de importeur zelfs op een kartonnen oca rina (panfluit) uit de brede collectie. Ooglapje Van der Harst praat vooral honderduit over de wereld van de zeevaart. (Zijn site bevat naast zakelijke FAQ's ook na- vigatiegeschiedenis.) Vol bewondering is hij over de stuurlieden, navigateurs van weleer. 'Vanwege het dagelijks om 12 uur de zonshoogte meten met een Jacobsstaf raakte het oog beschadigd en moest men met een lapje gaan lo pen, dat was niet specifiek voor pira ten', zo verduidelijkt hij bijvoorbeeld graag. Aan die (on)veiligheid wordt nu ook gedacht. De verkochte kartonnen sextanten 22,90) hebben als zonne- filter een goed zilverhoudend folie om de ogen niet te verknoeien en zijn dus net zo veilig als een exemplaar van dui zenden euro's. Van der Harst: 'Als GPS uitvalt moet er toch een bestek worden bijgehouden. Zelf vind ik het fantastisch om de GPS uit te zetten, we deden dat ook toen we naar Engeland voeren. Gaat het om de weg, de reis of om de bestemming, zo is vaak het dilemma. Bij mij zijn ze even belangrijk'. Slot Uit een voorraaddoos komen voor de foto's voor dit blad di verse gebouwde voorbeelden kwadrant, astrolabium en sex tant, maar er zijn ook verwante bouwpakketten als die voor een koninklijke Egyptische el en de bedrukking is dan niet alleen Duits maar zelfs met hiëroglyfen. Die voor vinger en handbreedte zijn voor een leek intuïtief leesbaar... De suggestie om ook een Hollandse Cirkel te laten maken zal aan 'Duitsland' worden doorgegeven en voor de zoektocht naar verkooppunten is het Geofort al gesuggereerd. Zie ook www.ipacity.nl en www.astromedia.de). Anonieme gebruiker met Jacobsstaf. Precisies Het kartonnen pendelkwa drant meet ingenieus de hoelc- hoogte van planeten, sterren, landmerken en gebouwen dank zij een op 10° nauwkeurige gra denboog. De kartonnen Jacobsstaf is een realistische replica en een nauwkeurig instrument voor hoek metingen. Op de langsstaf staat een tot op de minuut nauwkeurig aflees bare schaal. De drie haakse linialen zor gen voor een bereik van respectievelijk 45°, 29°, 15° en 8° (tot op een minuut nauwkeurig). De sextant behoort nog steeds, ondanks alle high-tech, tot de basisuitrusting op zeeschepen. Deze kartonnen sextant functioneert volledig en is tot op 5 minuten nauwkeurig af te lezen. Hierdoor kan deze sextant daadwerkelijk voor na vigatie gebruikt worden of als voordelig instrument om as- tronavigatie te leren. Een sextant is, net als de sterrenklok, een hoekmeetinstrument en lean dus behalve voor metin gen met hemellichamen ook gebruikt worden voor metin gen met vuurtorens, bomen of gebouwen. De kartonnen sextant is gedrukt in luxe goudkleur met beschermlak. Het is een volledig functionerend instrument inclusief handlei ding voor eerste kennismaking met astronavigatie. Nauw keurigheid: vijf minuten. Hij is zelfs aanbevolen door Bobby Schenk in het zeiltijdschrift Yacht ('Prazision aus Pappe?', aldus de kop). Voor metingen met een sextant gebruikt men de horizon of kim. Als deze er niet is (zoals nu binnen) of onbetrouwbaar is (bij maanlicht of in een leslokaal op de vierde verdieping...) komt de kunstmatige horizon om de hoek kijken. Deze lean eenvoudig op het peilhuis van de sex tant worden geschoven. Door de derde spiegel is een kleine geijkte waterpas zichtbaar in de zoeker die de horizon ver vangt. Zeemans astrolabium. slinger-kwadrant. GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 15