lijk in 1757 met Cornelia Uijtdewilli- gen kocht hij in korte tijd drie boerde rijen en bezat kort voor zijn dood bijna 60 gemeten land. Kind nummer vier, Emmanuel, kreeg geen landmetersrol toebedeeld maar bekleedde een meer administratieve baan in Brussel. Later begaf een van zijn achter-kleinkinderen, Emile Henri Joseph Adan, zich wel in de geodeti sche richting en werd kartograaf. Karei Philipp Theodoor van Sulzbach (1724 1799), keurvorst van Beieren, Palszgraaf aan de Rijn, Markies van Bergen op Zoom en heer van St. Michielsgestel en Oud-Herlaar. Meetregister van Henri Adan waarin alle uitgevoerde opdrachten werden vermeld. In de tweede generatie Adans was het de zoon van Henri, Johannes Baptiste Adan (1760-1841) die in vaders voet sporen stapte en diens kaartproductie overtroefde. Hij werd in 1782 geadmit teerd als landmeter en leverde sinds dien meer dan zeshonderd kaarten, zowel van privébezittingen als ten be hoeve van (overheids)instanties en met name voor de markies van Bergen op Zoom en de baronnen van Breda die allengs meer het onroerend goed als belastingbron (verponding) gebruik ten. De kaarten van JB groeiden steeds meer in de richting van de latere ka- dasterlcaarten; hij heeft ook een bij drage geleverd aan de oprichting van Kruisland, Landboek van Steenbergen, J.B. Adan en C.J.van Diepenbeek 1805; hoekkaart (eerste hoek) met perceel nummers en opper vlaktes. Veel gelijke nis met kadastrale minuutplans. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat de eerdere nako meling van stamvader Joannes Franciscus het naastgelegen vakgebied betrad namelijk Emile Henricus Joseph Adan (1830 1882) die zijn loopbaan in het leger had gekozen, daar als kartograaf, geodeet en astronoom werkzaam was en het ten slotte bracht tot directeur van het Militair Topografisch Insti tuut van België. Hij was ook mede-oprichter van de Belgische vereniging voor Aardrijkskundige studies. Kaarten in soorten en maten De landmeters Adan vervaardigden aanvankelijk vooral cijnslcaarten, later verpondingskaarten. Deze worden aan geduid als het type pre-kadastrale kaart. Niet alleen omdat ze werden vervaardigd in de periode kort voor de oprich ting van het Kadaster, maar ze hebben ook vaak hetzelfde doel: belastingheffing. Aanvankelijk ontstond behoefte aan goede kaarten omdat boeren voor het gebruik van grond verplicht waren grondcijns te betalen. Hiertoe werden cijns boeken opgemaakt met daarin lijsten van de gebruikers, percelen en schattingen, alsmede kaarten waarop die per celen waren ingetekend. Het waren vooral grootgrondbezit ters zoals de Markies, de baronnen van Breda, abdijen en later gemeenten en instellingen, die voor hun belastinghef fing (verponding) over kaarten en oppervlakten van perce len moesten beschikken. Omdat er in het gebruik de nodige het Kadaster want hij was van 1807-1810 landmeter-verifi cateur bij de Hoofdcommissie voor de verponding, ook wel het Hollandse Kadaster genoemd. Veel van zijn kaarten ver tonen dan ook grote gelijkenissen met de latere kadastrale minuutplans en bekend is dat meerdere van zijn kaarten ook daarvoor later als basis hebben gediend. Naast die ar beid bekleedde JB ook maatschappelijke functies en werd hij o.a. benoemd tot burgemeester van Wouw, een functie die hij tot aan zijn dood (1841) vervulde. Het was niet verwonderlijk dat ook een van de acht kinde ren van Johannes Baptiste het landmetersvak koos waarmee we dus in de derde generatie Adan terecht komen. Dat was Henricus Adan (1800-1878) geboren dus midden in de discus sies over de oprichting van het Kadaster waar hij in dienst trad als landmeter tweede klas, later landmeter eerste klas se, met standplaatsen Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch en Maastricht. Van 1841-1843 werkte hij mee in de Neder landse Commissie voor het bepalen van de grensscheiding met België. Kaakts* cr.ic Mf.-ji West Sant l» 011KR van K K1 TV SI AN I) sVff ,w'' <ftUYSUSrt>. GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 17