veelheid kaartmateriaal waarmee een beeld is achtergelaten van de uiterlijke verschijnselen van het Brabantse leven in de achttiende eeuw. Vier jaar lang is deze expositie voorbereid en Hopsta ken dankte allen die daaraan hebben meegewerkt. Kaartmanipulatie Dr. Peter van der Krogt (faculteit geo- wetenschappen van de Universiteit Utrecht) noemde zijn bijdrage de amu se, in de stijl van de expositieslogan. Hij liet ook maar één kaart zien op het projectiescherm maar die verscheen wel in een groot aantal vormen. Zijn uitgangspunt was de geschiedenis van een voormalig student uit Geertruiden- berg en de ontstane ruzie over diens geografische herkomst. Een getekend kaartje moest duidelijkheid verschaf fen in de rechtszaak die een dieper lig gende achtergrond had: de begrenzing van een rechtsgebied. Maar omdat de uitslag niet iedereen beviel (de kaart was te onduidelijk) werd er een meer duidelijke lcaart geëist en daarna nog weer een iets minder duidelijke. Toen pas werd men het eens. Een bewijs vol gens Van der Krogt dat kaarten al heel lang geleden werden gebruikt om ge schillen op te lossen, maar ook een be wijs dat er gemakkelijk mee kon wor den gemanipuleerd. Dat was tevens de reden dat er vanaf omstreeks 1700 eisen werden gesteld aan landmeters die grenskwesties moesten oplossen: ze moesten wor den geadmitteerd door een rechter lijk instituut. Vanaf de Adans ging het dus beter. Om de lijn door te trekken naar heden toonde Van der Krogt een Google luchtfoto van Roosendaal met centraal daarin de St. Janslcerk en even verderop... Het Markiezenhof. Juist, digitaal gemanipuleerd dus. Niets nieuws onder de zon. Het einde van het fenomeen kaart Dijkgraaf J.A.M. Vos (waterschap Bra bantse Delta) zou geen goed dijkgraaf zijn als hij de gelegenheid onbenut liet uit te leggen welke taken 'zijn' wa terschap tegenwoordig tot haar taak mag rekenen, van waterbeheer tot waterzuivering, van inundatie tot her inrichting, daarbij oog hebbend voor de historische ontwikkeling (zoals de Brabantse waterlinie). Vos, van origine landmeetkundig opgeleid, wist uit te leggen welke belangrijke rol kaarten spelen bij al die verschillende taken. Want het waterschap houdt al eeuwen lang kaarten bij, vroeger op de manier zo als bij de Adans is getoond, tegenwoordig met behulp van moderne technieken als GPS, GIS en ICT, wat hem tot de uitspraak bracht dat het fenomeen lcaart aan zijn eind is gekomen. Een nieuw boek en een oude landmeter Namens de organisatie Markiezenhof Tongerlohuys gaf Janine Verster (directeur/conservator Tongerlohuys) een toelichting op beide exposities. In Bergen op Zoom krijgt het Markiezaat en de omgeving van Bergen op Zoom veel aandacht. In Roosendaal is gekozen voor de omgeving van Wouw als hoofdelement. Op beide locaties is een grote hoeveelheid Adan-kaarten tentoongesteld, alsmede oude instrumenten waarmee de Adans hun landmeetarbeid ge acht worden te hebben verricht. Met projecties van oude Adanlcaarten achter haar rug, presenteerde Janine het pas verschenen boekwerk 'Drie generaties Adan', van Martijn Storms, waarvan zij een aantal 'eerste' exem plaren uitreikte aan de gemeentebe sturen van Bergen op Zoom en Roosen daal, de sponsors en aan medewerkers aan het boek en de expositie. Martijn Storms tenslotte bedankte de organisatie voor het hebben mogen uitvoeren van het onderzoek dat leid de tot de uitgifte van zijn boek. Heerlijkheidskaart van Borgvliet (Henri Adan, 1751) met Wapen van Borg vliet. De heuveltjes zijn symbool voor woeste grond. Een luid commentaar bij de kerkin gang kondigde een speciale bezoeker aan: luitenant Van Uppelschoten van 'Het Leege Land' die namens oud-land meter Joannes Baptiste Adan diens hartelijke groeten kwam overbrengen en alle aanwezigen uitnodigde hem te volgen naar het Tongerlohuys alwaar hij het voorplein nogmaals (maar nu correct) in kaart zou gaan brengen en natuurlijk om de expositie aldaar te be wonderen. Boek 'Drie generaties Adan'. GEO-INFO 2008-2 H FXR.LV KHEYT P. O RGVLI F/ P

Geo-Info | 2008 | | pagina 21